מי עושה כסף מתוכנה?

20 למחשב האישי

מאת יובל דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יובל דרור

בינואר 75' נחו עיניו של פול אלן על המגזין "Popular Electronics", שמתמונת השער שלו ניבט המחשב האישי הראשון בעולם, Altair 8800. אלן, חברו של ביל גייטס לספסל הלימודים באוניברסיטת הרוורד, רכש את המגזין ומיהר לחדרו של גייטס. "אני חושב שהוא שיחק פוקר באותו לילה, כמו בהרבה לילות אחרים", סיפר אלן בראיון לרשת הטלוויזיה PBS. ובאותו ראיון סיפר גייטס: "פול הראה לי את המגזין, ואני אמרתי לעצמי, או.קיי, הנה חברה שתצטרך תוכנה".

ואולם, האלטייר היה רחוק מלהזכיר את המחשב האישי המוכר כיום. היתה זו קופסה שבחזיתה נוריות ומתגים רבים והפעלתה היתה מעייפת ומעיקה. כך למשל, כדי לקבל מאלטייר תשובה לשאלה המתמטית כמה זה 2 ועוד 2, צריך היה להרים ולהוריד את המתגים שמונה פעמים כדי לקבל את הספרה 2, להרים מתג תשיעי כדי לומר למחשב לבצע את פעולת החיבור, להרים ולהוריד את המתגים שמונה פעמים נוספות, ואז להפעיל מתג נוסף כדי לטעון את התוכנית למחשב. אם הנורית השלישית משמאל נדלקה, ידעת שהגעת לתוצאה הנכונה - 4.

אף שהמתקן עורר התעניינות עצומה, ברור היה כי לא ניתן יהיה להפיק ממנו תועלת ממשית בלי שתהיה לו שפת תכנות שתאפשר להשתמש בו בלי להרים ולהוריד מתגים מאות פעמים. שפה כזו נקראת BASIC, ואולם המומחים חשבו שאפילו היא לא תהיה בסיסית דיה בשביל המכשיר הקטן, שהיה מצויד בזיכרון מינימלי. המומחים טעו.

אלן וגייטס התקשרו לחברת and TelemetrySystem Micro Instrumentation) MITS) שייצרה את המכשיר והודיעו: כתבנו תוכנת BASIC בעבור האלטייר. היה זה שקר מוחלט. השניים לא כתבו אף לא שורת קוד אחת כשדיברו עם ממציא האלטייר - שלא הסתיר את התלהבותו וביקש לראות את התוכנה.

השניים נכנסו מיד לפעולה. גייטס הופקד על כתיבת הקוד, ואלן דאג להכין סימולטור על המיקרו-מחשב באוניברסיטה (PDP-01), שתפקידו לדמות את פעולת האלטייר. כעבור חודשיים הסתיימה הכתיבה. אלן נסע ל-MITS, שם טען את התוכנה על האלטייר. היתה זו הפעם הראשונה שראה את המחשב והשתמש בו.

כעבור כמה דקות היבהבו הנוריות והציגו את כמות הזיכרון שהיה ברשות המחשב. "זה היה בלתי ייאמן. העובדה שזה באמת עבד, זו היתה פריצת דרך", סיפר גייטס בכל פעם שנשאל על כך. לא מן הנמנע שאם לא היו הנוריות במשרדי MITS מהבהבות, מיקרוסופט לא היתה באה לעולם. גייטס חגג באותה שנה יום הולדת 19.

אחרי הניסוי המוצלח קיבלו השניים עבודה בחברה, וגייטס השתכנע ששוק חדש בא לעולם - מערכות ההפעלה. הוא החליט לעזוב את הרוורד, התמסר לעולם המחשבים והחליט להקים עסק משלו, בשם מיקרוסופט. באותה תקופה בנו סטיב ג'ובס וסטיב ווזניאק את מחשב האפל שנהפך ב-80' למחשב האישי הפופולרי בעולם. יבמ, חברת המחשבים המובילה באותה תקופה, הבינה כי היא עומדת לאבד שוק חשוב והחליטה להיכנס למשחק. החברה חיפשה ממי לקנות את התוכנה שתאפשר למחשב שלה לתקשר עם המשתמשים, כלומר ממי לקנות מערכת הפעלה.

בתחילת שנות ה-80 היו גייטס ומיקרוסופט הספקים הגדולים ביותר של שפות מחשב למחשבי יבמ, ולכן זימנה אותם החברה לפגישה. גייטס וסטיב באלמר, שותפו לחדר מהרוורד שהצטרף לחברה כמה חודשים קודם לכן, התלבטו מי מהם ילך לפגישה. באלמר נבחר מכיוון שהיה היחיד בעל חליפה. כאשר הבין מה מבקשת יבמ, ענה שמיקרוסופט אינה מסוגלת לייצר מערכת הפעלה שכזו והפנה אותם לחברה קטנה בשם דיגיטל ריסרץ'. מנהליה של אותה חברה לא הבינו את גודל ההזדמנות ודחו את יבמ - שחזרה אל מיקרוסופט.

גייטס ובאלמר הבינו אמנם שלפניהם הזדמנות של פעם בחיים, אך עדיין לא היתה בידם מערכת הפעלה. הם שמעו על בחור צעיר, טים פטרסון, שעבד בחברת תוכנה קטנה מסיאטל בשם SCP. פטרסון, כך אמרה השמועה, כתב מערכת הפעלה, QDOS שמה. הם פנו אל יבמ והודיעו: בעיותיכם נפתרו, אנחנו נביא לכם מערכת הפעלה.

מיקרוסופט קנתה את ה-QDOS תמורת 50 אלף דולר, כשהיא מחתימה את SCP על חוזה ולפיו היא יכולה לעשות במערכת ההפעלה כל שתחפוץ. כמה שנים מאוחר יותר שילשל העולם מיליארדי דולרים לכיסו של גייטס תמורת גרסה שונה מעט של ה-QDOS, שאותה כינה מיקרוסופט MS-DOS (ראשי תיבות של Microsoft Disk Operating System).

במגעיו עם יבמ דאג גייטס להבהיר כי אינו מספק "רישיון" בעבור התוכנה, ושמר על זכותו למכור אותה ליצרני מחשבים אחרים. מנהלים בכירים ביבמ, שבשנות ה-80 ייצרה כמעט את כל המחשבים בעולם, הסכימו לתנאיו המוזרים. "מי עושה כסף מתוכנה?" גיחכו אז המנהלים ביבמ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ