מאת ענת ג'ורג'י

צוות בין-משרדי של משרד החקלאות, משרד התשתיות ונציבות המים, יגבש מדיניות בעניין מחיר המים לחקלאים - כך הוחלט אתמול בפגישה של שר החקלאות, שלום שמחון, עם שר התשתיות, אביגדור ליברמן. הצוות אמור להגיש את מסקנותיו בתוך עשרה ימים.

לדברי שמחון, אין עדיין החלטה לגבי מחירי המים לחקלאים, אם כי הרפורמה שיזם במשק המים כוללת העלאת מחירם. לדבריו, בתמורה יינתן סבסוד לחקלאים בגין עיבוד הקרקע, שיעוגן כבר במסגרת תקציב 2002. הכוונה לתמיכת הממשלה בחקלאות באמצעות "תמיכה בקרקע", כמקובל באירופה ובארה"ב.

במשרד החקלאות מעריכים כי מחיר המים לחקלאים ינוע בין 1.12 שקלים למ"ק, עלות אספקת המים למקורות, לבין 1.43 שקלים למ"ק, מחיר המים לרשויות המקומיות. מחיר זה כולל מרכיב מיסוי של 30 אגורות למ"ק.

לגבי מכסות המים, שמחון אמר כי בהתאם לרפורמה יישמר מנגנון המכסות הקיים. זאת, מאחר שבתקופת המעבר בשנים הקרובות לא יהיה ניתן ממילא לספק את כל כמות המים הדרושה לחקלאות, והמכסות יווסתו את הדרישה. בעתיד, לאחר שתושלם הקמת מתקני ההתפלה ופרויקטים נוספים, לא יהיה צורך עוד במכסות המים.

במשרד התשתיות אמרו כי ההחלטה להקים ועדה בין-משרדית התקבלה במסגרת פעולות שיוזם ליברמן לקידום חוק המים, חוק הממתין לאישור הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ