איפול בסין על פרטי תאונה שבה נספו עשרות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בייג'ין (רויטרס ואי-פי). תאונה במכרה בדיל בסין, שבה נספו לפני כשלושה שבועות לפחות 78 כורים, גוררת מאבק בין עיתונאים לבין אנשי ממשל, המנסים למנוע פרסומים בעניין, ואתמול הביאה למעצרו של בעל מכרה החשוד בהעלמת ראיות.

אתמול הודיעו שלטונות סין שהחלו לחקור את לי דונגמינג, בעל המכרה השוכן במחוז גואנגשי בדרום-מערב המדינה. על פי החשד לי ניסה להעלים ראיות הקשורות לתאונה שאירעה ב-16 ביולי. התאונה אירעה לאחר שכורים קדחו בטעות פיר מלא מים, ובכך גרמו להתפרצות זרם מים לתוך המכרה. לפי התקשורת הממלכתית, ייתכן שכ-300 כורים עדיין לכודים במכרה.

ממשלת סין שלחה למקום צוות חקירה, הכפוף לראש ועדת הכלכלה והמסחר הממשלתית, לי רונגרונג. המחלצים אמורים לשאוב את כל המים מהמכרה, כדי לבדוק את מספרם המדויק של הקורבנות. ואולם, עיתונאי מקומי אמר שייתכן שיעברו כמה שבועות עד שאפשר יהיה לחשוף את האמת בנוגע לתאונה. "המכרה נראה כעת כמו מאגר מים, נראה שזה ייקח זמן רב", אמר.

דובר הלשכה הממשלתית לבטיחות בתעשייה טוען שמנהלים במקום השמידו מסמכים שתיעדו את מספר הפועלים שעבדו במכרה ביום התאונה. "הדבר מקשה מאוד על החקירה", אמר בראיון. "אנו חושדים שבעל המכרה ניסה לטייח את התאונה, אולם עד כה לא הצלחנו לקבוע האם גם פקידי ממשל מקומיים היו מעורבים בעניין", הוסיף מקור רשמי בוועדת הכלכלה והמסחר בגואנגשי.

האפשרות שהמקרה טויח עלתה לאחר שעל עיתונאים מקומיים נאסר לכתוב על התאונה. אנשי ממשל מקומי האחראים על הבטיחות, אף טענו שאין כל הוכחה שיש הרוגים בתאונה, ולכן דיווחי התקשורת הם "שטויות".

עיתונאים בכלי תקשורת ארציים דיווחו עוד שבעל המכרה, לי דונגמינג, ניסה לשחד ניצולים שהצליחו להימלט מהמכרה המוצף ולאיים עליהם, כדי שלא יחשפו פרטים מפלילים. לי, מורה שהפך ליזם וצבר מיליוני דולרים בזמן קצר, זכה בפרסים רבים מטעם גורמים רשמיים, וביןם השאר זכה גם בפרס "העובד הלאומי המצטיין".

על אף הבטחותיה החוזרות ונשנות של הממשלה, שהתחייבה לשפר את תקנות הבטיחות, התאונות המתרחשות במכרות בסין, הסובלים מתנאים לקויים, גורמות למותם של אלפי פועלים מדי שנה. בשנה שעברה, אירעו ברחבי המדינה 5,300 מקרי מוות כתוצאה מתאונות שהתרחשו במכרות. השנה מצאו את מותם כ-3,000 בני אדם בתאונות מסוג זה.

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ