הכרזת רג'ר כשטח צבאי סגור ניתקה את הכפר מישראל

התושבים נקרעים בין לחץ החיזבאללה מצפון וישראל מדרום

ג'לאל בנא
מאת דוד רטנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'לאל בנא
מאת דוד רטנר

השלט הלבן האומר "ברוכים הבאים לעג'אר" לא האיר פניו אתמול לשאכר חסן, מפיץ מוצרי מזון מנצרת. חסן הגיע במשאית מרצדס ישנה אל שער היישוב וביקש להיכנס כדי לפרוק מטען של חטיפים שהביא לשתי חנויות המכולת בכפר. בשער נתקל בחיילים שהורו לו לעצור בצד. "שטח צבאי סגור", אמרו. חסן התחנן, דיבר על חמשת ילדיו שתלויים בכסף שיגבה. החיילים לא נסוגו מההוראות שקיבלו - רק התושבים רשאים להיכנס.

ב-16 באוגוסט חתם אלוף הפיקוד גבי אשכנזי על צו המורה על הפיכת הכפר רג'ר לשטח צבאי סגור. צה"ל טוען שהמצב שנוצר בכפר, לפיו לחיזבאללה גישה נוחה לחלקו הצפוני, מסכנת חיי ישראלים שנקרים למקום. הצו כוון בעיקר כלפי עיתונאים.

רג'ר הוא מועצה מקומית בת 1,800 תושבים. הכפר, על אוכלוסייתו המוסלמית, נכבש ב-67', זמן רב אחרי תום מלחמת ששת הימים ובעקבות השתדלות של אנשי הכפר, שביקשו להסתפח לישראל. ב-82' קיבלו תושביו אזרחות ישראלית. אחרי הנסיגה מלבנון לפני 14 חודשים נבדקו המפות הבינלאומיות, ונמצא שהגבול עובר באמצע הכפר. צה"ל נסוג מחלקו הצפוני, מיקם עמדה קרוב לאמצעו ובנה גדר מערכת מסביב לחלק הדרומי.

המצב החדש הותיר את החלק הצפוני מוקף גדר ישנה וחדירה. אתמול התנוסס דגל צהוב גדול של החיזבאללה על מוצב צה"לי ישן, 50 מטרים מבתי החלק הצפוני. לטענת צה"ל, האו"ם זנח את עמדותיו בכפר, אולם התושבים אומרים שבמקום מוצבות דרך קבע 2 שריוניות של האו"ם.

אתמול יצאו התושבים להפגנה מצפון לגדר שחוצה את הכפר. המחאה כוונה נגד לבנון וישראל כאחד. "אנחנו חיים כמו בסגר", מחה עיסא סלימאן, תושב הכפר. "החיזבאללה לוחץ מצפון כדי להראות לצה"ל שהוא פה, צה"ל לוחץ מהצד השני, כנראה כדי שנלחץ על האו"ם שיסלקו את איום החיזבאללה בצפון הכפר. העברנו לחיזבאללה מסר שאם ישראל תוותר על הכפר אנו ניפגע, שכן בישראל ישנם אלפי דונמים של שטחים חקלאיים שלנו".

סלימאן קורא כל בוקר בזהירות את אתרי האינטרנט הישראליים, ומשווה את התוכן לאתרים לבנוניים. רק כך, לדבריו, הוא לומד מה באמת קורה בכפר. "לפני 5 ימים הכריזו על שטח צבאי סגור, ומאז לא מאפשרים לצוותים חיוניים להיכנס. עשו בעיות אפילו לרופא", הוא אומר. "על מפיצי מזון ואורחים מוזמנים אין בכלל מה לדבר".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאור הערכת המצב הוחלט כי האזור יוכרז שטח צבאי סגור. צה"ל מאפשר כניסה של צוותים בעלי אופי הומניטרי לשטח הדרומי של הכפר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ