ההתקרבות לסוריה מעידה על הקצנה בקרב הפלשתינאים

הפלשתינאים

דני רובינשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דני רובינשטיין

חלפו שבועיים מאז חזר מחמוד עבאס (אבו-מאזן) מביקורו "ההיסטורי" (כהגדרת התקשורת הפלשתינית) בדמשק, ורק עכשיו הוא החליט לכנס עיתונאים במשרדו ברמאללה כדי לספר עד כמה חשוב היה הביקור. הדחייה בדיווח הדרמטי של אבו-מאזן ("פתחנו דף חדש עם סוריה אחרי נתק של 18 שנה") נבעה כנראה מהצורך של הצמרת הפלשתינית בראשות ערפאת להתייעץ כיצד לנהוג נוכח מתיחות מסויימת שנוצרה בימים האחרונים בין הרשות הפלשתינית ובין מצרים.

הסימן הבולט הראשון של מתיחות זו היה כאשר חוסני מובארק דחה בראשית החודש בתקיפות את בקשת ערפאת לערוך בדחיפות ועידת פסגה ערבית. אחר כך היו למובארק כמה התבטאויות של אכזבה מערפאת שאיננו מצליח לשלוט באנשיו. הפלשתינאים הופתעו גם מהדיווחים על יוזמה מצרית חדשה שעלתה בשיחות היועץ אוסאמה אל-באז בסוף השבוע בוואשינגטון.

אחרי ההתייעצויות הללו החליטו, קרוב לוודאי, ערפאת ואבו-מאזן שאחת הדרכים לדחוק במצרים היא להפגין את עומק הידידות החדשה שפורחת עכשיו בין הפלשתינאים ובין סוריה. אבו-מאזן הפליג בשבחים על התפקיד ההיסטורי החשוב שסוריה ממלאת בתמיכתה בפלשתינאים. הוא אמר גם שסוריה תהיה מעתה ואילך שותפה מלאה של הפלשתינאים בתיאומים והתייעצויות, כמו שהיו עד כה מצרים וירדן. זו התרסה ברורה כלפי המצרים והירדנים, שרק לפני שלושה חודשים הגו יוזמה מדינית משותפת עם הפלשתינאים - יוזמה על בסיס תוכנית מיטשל שהסורים התנגדו לה בתוקף (ההתנגדות הסורית נודעה כאשר הנשיא בשאר אסד קיצר במפתיע ביקור שערך במצרים).

הפגנת הידידות הפלשתינית החדשה עם סוריה מקבלת עכשיו, על פי אבו-מאזן, ביטוי מעשי; חבר הקבינט הפלשתיני נביל שעת יוצא השבוע לדמשק והוא יביא לצמרת הסורית את הקווים המנחים שניסח ערפאת ליחסים הפלשתינים-סורים. ואחרי שערפאת יקיים השבוע ביקור בסין, ויפגוש את שמעון פרס בברלין בשבוע הבא - הוא אמור להגיע גם לדמשק.

ההתקרבות הפלשתינית לסוריה איננה רק התרסה כלפי המצרים והירדנים, אלא מכוונת גם כלפי ישראל וארצות הברית, ואולי כלפי כל הגורמים המעורבים בסיכסוך באזור. זוהי עדות לרדיקליזציה שחלה בעמדות הפלשתיניות ככל שהמשבר נמשך. סוריה היא מנהיגת הסירוב הערבי. היא זו שסייעה ודרבנה את החיזבאללה שהצליח לפגוע בישראל ולאלצה לסגת מלבנון. היא שקשורה לאירן, המפתחת איומים לא קונוונציונאלים נגד ישראל. במילים אחרות, ערפאת כאילו אומר עתה: מי שלא רוצה אותי במחנה המתון עם מצרים וירדן - ימצא אותי בצוותא עם הסורים ובני בריתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ