הכללית לרופאיה: הגבירו קניית תרופות ללא מרשם

מאת חיים שדמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת חיים שדמי

הנהלת קופת חולים כללית הורתה לרופאים בקופה להגביר מכירת תרופות שאינן חייבות במרשם רופא, כדי לאזן את תקציב התרופות שלה, ללא קשר לנחיצות הרפואית שבמתן התרופות. תרופות אלו ניתנות למטופלים לצד טיפול בתרופות אחרות המחייבות מרשם.

הנהלת מחוז המרכז בכללית גיבשה עבור רופאי המחוז רשימת תרופות ללא מרשם, המומלצות למטופלים במספר תחומים רפואיים. הרשימה כוללת יותר מארבעים תרופות המחייבות מרשם, שלצדן יינתן למטופלים טיפול ב"תרופות המשלימות". חלק מהתרופות המשלימות מסייע בהתמודדות עם תופעות לוואי, שעלול לגרום הטיפול בתרופות החייבות במרשם, אולם הן ניתנות לחולים עוד לפני שתופעות אלו התפתחו.

בפתיח של ההוראה הרפואית ששלח לפני כחודש וחצי ד"ר אשר אלחיאני, המנהל הרפואי במחוז מרכז של הכללית, נכתב: "אחת המטרות האסטרטגיות של המחוז היא להגביר את מכירת התרופות מקבוצת התרופות, שאינן חייבות במרשם רופא. רווחים ממכירות אלה יעזרו לנו מאוד באיזון תקציב התרופות".

רופאים אמרו ל"הארץ", כי הוראה זו של הכללית מהווה חציית קו אדום בנסיונן של קופות החולים לאזן את תקציבן. לדברי אותם רופאים, עד עתה הטילו קופות החולים הגבלות על שירותים רפואיים הניתנים למטופלים כדי לחסוך בהוצאות, ואילו כעת מורה הכללית לרופאיה לרשום תרופות מיותרות רק לשם גידול ברווחים.

לכללית רשת בתי מרקחת, ולמעשה, מכירת תרופות אלה מסייעת לכללית גם בכיסוי הוצאות התפעול של בתי המרקחת שבבעלותה. מרבית התרופות אינן בסל הבריאות, ועל כן עלותן למטופל גבוהה עוד יותר. חלקן משתייכות לתחום הרפואה המשלימה, דוגמת שום טבעי "המסייע בהכחדת תולעים", המוצע לחולים המטופלים בתרופה "ורמוקס" נגד תולעים; ובג'ינסנג וג'ינקגו בילובה "המשפרים את התפקוד המיני שעלול להיפגע כתוצאה משימוש בתרופה 'ביתא בלוקר'". חלק מהוויטמינים ומתוספי המזון הכלולים ברשימה, מיובאים על ידי "דרך חיים", שבבעלות הכללית.

בהוראה הרפואית ששלח אלחיאני נכתב עוד כי צוות מומחים במחוז המרכז גיבש רשימת תרופות ל"מגוון מצבים קליניים, שבהם ניתן לקדם את בריאותו של הלקוח, על ידי המלצת תרופה שאינה חייבת במרשם, בנוסף לתרופות אותן הוא נוטל".

פרופ' אבינועם רכס, יו"ר לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית ונוירולוג בכיר בבית החולים הדסה עין כרם, הגיב בתדהמה על ההוראה. "קופת חולים, באופן גלוי, לא מתביישת להודות שמכירת התרופות לא נועדה אלא לשם איזון תקציבה, וזאת גם כאשר התרופות אינן נחוצות מבחינה רפואית. זו כבר איננה מטרה ראויה", אמר. על העובדה כי חלק מהתרופות מיובאות על ידי חברה בבעלות הכללית, אמר רכס, כי במקרה כזה ההוראה "כשרה עוד פחות".

רכס הוסיף: "החולה צריך לסמוך באופן מוחלט על הרופא, ולהאמין ששיקול הדעת שמנחה אותו הוא רפואי, ולא ניסיון להכניס רווחים. מתן חלק מהמוצרים הכלולים ברשימה מוצדק, אבל למכור לחולה שום בטענה כי הדבר מסייע להיפטר מתולעים, זה כבר מגוחך וכלל לא בטוח שנכון. עדיין אין הוכחה רפואית ומדעית לתועלת שבדבר". רכס תקף את הגדרת החולים כ"לקוחות", כפי שנכתב בהוראתו של אלחיאני, ואמר, כי "ברפואה, החולים הם חולים ולא לקוחות. השימוש במונח 'לקוח' משחרר את הכללית והרופאים מהמחויבות המוסרית והמקצועית שיש להם כלפי החולים".

בתקופה האחרונה פורסמה ב"הארץ" כי קופות החולים מטילות שורה של הגבלות על שירותים רפואיים משיקולי חיסכון. עוד קודם שהובאה לידיעתו ההוראה הרפואית שנשלחה על ידי אלחיאני, הודיע פרופ' רכס, כי בכוונתו לקיים דיון בלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית בעקבות הטלת הגבלות אלה, וסביב מידת המחויבות של הרופאים לציית להן.

דוברת הכללית מסרה בתגובה, כי "מידת השימוש בתרופות ותוספי מזון שאינם חייבים במרשם רופא המקובלת בעולם המערבי, גבוהה לעין שיעור מזו המקובלת בארץ. מגמה עולמית זו מקובלת כנכונה, ומהווה מרכיב גם באסטרטגיה של הכללית, שנועדה לעודד את הלקוח להיות שותף מלא בשמירה על בריאותו, במטרה לקדם אורח חיים בריא".

עוד נמסר מהכללית כי "ראוי להדגיש שפחות מ-10% מהתרופות הנמכרות בבתי המרקחת של הכללית הן ללא מרשם, וחלק ניכר מתרופות אלה ומתוספי המזון באים בנוסף לתרופת המרשם, במטרה לשפר את מצבו הכללי של החולה, ואין בעידוד השימוש כל דבר פסול. ההכנסות מבתי המרקחת של הכללית מוחזרות כולן למערכת".

כתבות מומלצות

שלט נגד הפלות ליד הכניסה לבית הרופאים רחוב ריינס פרישמן תל אביב 
השלט-של עמותת אפרת

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב  להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן 
הפגנה
הפגנות
הפלות
נגד
הריון
שלטים
תא
בית רופאים

בישראל השליטה על הריונה של אישה מעולם לא היתה בידיה

ג

דיוקנאות אינטימיים מהמרכז והשוליים של תל אביב

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

למה מקדונלדס הורידה את הסלט?

טרייסי מילר ובעלה טוד בביתם בפיטסבורג, החודש

"להכריח מישהי להשלים היריון ולראות את התינוק שלה מת - זו אכזריות"

מנאייכ עונה 2
סדרות
טלוויזיה
טלויזיה
טלביזיה

"הייתי בהפרשת חלה ואני המומה. יש כאלה שמצטטים את אביב אלוש"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ