אחיהם של העצורים מטייבה התלונן בגרמניה: "סוכני ישראל עוקבים אחרי"

מאת יוסף אלגזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יוסף אלגזי

ד"ר אימאן עובייד, אחיהם של אכרם ומונה עובייד מטייבה העצורים בחשד לעבירות על ביטחון המדינה, אומר ל"הארץ" ממקום מושבו בגרמניה כי סוכנים ישראלים עוקבים אחריו, הציבו תצפיות על ביתו והטמינו מכשירי ציתות ברכבו. לדברי עובייד, הוא הגיש תלונה על כך בפני שלטונות הביטחון הגרמניים, אשר הציבו אף תצפית ומעקב משלהם, כדי לגלות מי זהות העוקבים. לטענתו, "אנשי שירותי הביטחון הישראליים מתנכלים לבני משפחתי בטייבה, כדי לאלץ אח נוסף השוהה בחו"ל אשר המבוקש על ידם בפרשה ביטחונית האסורה לפרסום, להסגיר את עצמו לידיהם, וכן מתוך נקמנות על סירובם של בני המשפחה לשמש כסוכנים שלהם".

אימאן עובייד בן ה-34 מתגורר בעיר הנובר, עובד כרופא בכיר במחלקה להשתלות בבית החולים בגטינגן והוא בעל אזרחות כפולה - גרמנית וישראלית. אחיו אכרם ואחותו מונה נעצרו לפני כשבועיים בישראל, בחשד של "עבירות על בטחון המדינה, סיוע לאוייב במלחמה, מגע עם סוכן חוץ של חיזבאללה וקשירת קשר לביצוע פשע".

אח אחר, כאמל עובייד, שהיה עצור מספר פעמים בכלא הישראלי, בכלל זה במעצר מינהלי של שישה חודשים, שוחרר ביום חמישי שעבר ממעצרו בערבות כספית ובתנאים מגבילים. על כמאל נאסר לדבר עם עיתונאים, לצאת מעירו מגוריו טייבה, וכן הוטלו עליו מעצר-בית לילי וכן חובה להתייצב בתחנת המשטרה פעמיים בשבוע. לדברי בני משפחת עובייד, נעלמו עקבותיהן של אם המשפחה, נדא, ושל אחות נוספת, וארדה, שהוזמנו לפני כשבועיים לחקירה במשטרה. גורמי ביטחון ישראלים העלו בעקבות ההעלמות את את החשד שהשתיים הוברחו למקום מסתור בשטח הרשות הפלשתינית.

ד"ר עוביד מספר כי בני משפחתו קיימו משך שנים רבות קשרים הדוקים עם השלטון בישראל: "שמעון פרס, בנימין בן אליעזר ויצחק רבין היו מבקרים לעתים קרובות בביתנו ואוכלים על שולחננו". סבו, דיאב עובייד, כיהן בין השנים 1973-1961 כחבר כנסת מטעם רשימה משפחתית שהיתה קשורה עם מפלגת העבודה. לטענת אימאן, "הצרות של משפחת עובייד החלו בקיץ 1988 כאשר אבי, חסן, ושני אחי,

כאמל ומוחמד, נעצרו וישבו בכלא למשך כארבע שנים באשמה שהם כביכול שימשו בלדרים להעברת סמים מלבנון לישראל, בפרשה שהוטל עליה איפול. פעם אחת נטען שהם עשו זאת עבור אש"ף ופעם אחרת בשם החיזבאללה".

ד"ר עובייד מוסיף ומספר כי אביו חסן, שכיהן משך שנים כממלא-מקום ראש העיר טייבה, ציווה לילדיו לפני מותו: "היו אזרחים טובים של ישראל, אך תסרבו להיות משת"פים, זה מסוכן". לדבריו, שירותי הביטחון הישראלים לא הפסיקו כל השנים ללחוץ על בני משפחתו, לרבות עליו, להיות סוכנים שלהם. "הם היו מזמנים אותי לשיחות בבית מלון ידוע בתל אביב ובמקומות נוספים, ולוחצים עלי להיות סוכן שלהם בגרמניה, אך דחיתי את כל בקשותיהם".

עם זאת, מאשר ד"ר עובייד כי בסתיו 2000 פגש בגרמניה את אחיו, המבוקש על-ידי שלטונות הביטחון של ישראל וששמו נאסר לפרסום, אך מאז הוא אינו יודע את מקום הימצאו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ