מאת בן-ציון ציטרין

אחד התחומים שמספקים למשרדי המשפטים פעילות שוטפת רבה הוא תחום האנרגיה, הכולל בין השאר את תחומי החשמל, הדלק, הגז והמים.

משרדי המשפטים מטפלים בסוגיות רבות הנוגעות לתחום האנרגיה, החל בליווי גיוסי הון והנפקות, מיזוגים ורכישות בישראל ובחו"ל, דרך חוזים עסקיים וליווי עסקות וייצוג משקיעים, וכלה בדיני תכנון ובנייה, מקרקעין (תחנות דלק וכוח), דיני חקלאות ומים, דיני תחבורה, איכות סביבה, הפרטת חברות ממשלתיות, ליטיגציה, דיני תאגידים, מיסוי, ביטוח, דיני עבודה, פטנטים, דיני מכרזים וגם דיני נזיקין.

בשנים האחרונות נדרשת מהנוגעים בתחום גם התמחות בתביעות ייצוגיות ובהגבלים עסקיים. לא כל המשרדים המתמחים באנרגיה מטפלים בכל התחומים. השיטה היא לעבוד עם משרד מוביל חיצוני או שניים, ולהעביר עבודה למשרדים המתמחים בתחומים ספציפיים.

בשל מבנה הענף וזהות השחקנים, חלק ניכר מהפעילות של החברות והבעלים היא במישור הציבורי, ומול הרגולטורים והמשרדים הממשלתיים הרלוונטיים.

לא בכדי, המשרדים המובילים בתחום הם משרדי עורכי הדין הגדולים, המפורסמים, המתוקשרים והמחוברים למרכזי הכוח והעוצמה במנגנון הממשלתי והמשקי - כמו הלקוחות. כל חברה זקוקה לייעוץ משפטי שוטף.

מבין חברות הדלק, חברת אלון-דור היא הצעירה ביותר. לא מכבר מיזגה לתוכה חברת אלון את דור אנרגיה (של משפחת דנקנר). בועז בירן טיפל בתחום המקרקעין של החברה (תחנות דלק) ומשרד כספי ושות' (שלמה שפיר) טיפל מאז הקמת החברה בעניינים השוטפים, ובעיקר מול הממסד.

חברת החשמל היא סיפור מרתק בפני עצמו. זה עשרות שנים העבודה נחלקת בין המשרדים הוותיקים ועטורי המוניטין - יעקב סלומון, ליפשיץ ושות' וש. הורוביץ, שמוביל גם בענף הדלק.

מי שהוביל את הרפורמה בענף הדלק בשנות ה-80 היה שר האנרגיה דאז, משה שחל. בזכות יוזמתו קמה דור אנרגיה, אם כי ציניקנים יאמרו שהדרך לרפורמה אמיתית של שוק תחרותי עדיין ארוכה. גם שחל, כיום בעל פרקטיקה פרטית, מטפל לעתים בתחום האנרגיה. המעניין הוא, כי עורכי דין שהיו בסביבתו באותה תקופה הפכו את תחום האנרגיה לעיסוקם העיקרי (יעקב לירז ויעקב כץ).

להלן רשימה חלקית אך מייצגת של משרדי עורכי הדין המתמחים בתחומי האנרגיה השונים, שלא על פי סדר חשיבותם:

* א.ש שמרון, י.מלכו, פרסקי ושות' - המשרד עוסק בתחום מאז היווסדו ב-53'. בין היתר, טיפל בליווי כמה מקידוחי הנפט והגז הראשונים שבוצעו בישראל, על ידי חברת טרי-קונטיננטל, ליווה חקיקת נפט והסכמים בינלאומיים בתחום הנפט, לרבות בקשר עם שדות הנפט בסיני. מייסד המשרד, ארווין ש. שמרון, אף עמד בראש ועדת חקירה למשק הגז.

דוד שמרון מלווה מכרזי תחנות כוח פרטיות, בעקבות השינויים מאז חקיקת חוק משק החשמל, המאפשר ייצור חשמל על ידי גופים פרטיים. שמרון הוביל את מהלך ההתקשרות בין ענק האנרגיה מירנט לבין ועד עובדי חברת החשמל, לקראת מהלכי הפרטת חברת החשמל. שמרון ודב אברמוביץ מטפלים במכרז תחנת הכוח במישור רותם. המשרד עוסק גם בתחום משק המים.

* בלטר, גוט, אלוני ושות' - במשרד מחלקה העוסקת במגוון עניינים בתחום. המשרד מייצג חברות לחיפושי נפט וגז, מטפל בפרויקטים של הקמת טורבינות רוח בשטחים פתוחים לייצור אנרגיה ירוקה, והיה מעורב בעסקות נפט בינלאומיות. יעקב לירז, שותף במשרד, היה בעבר יועץ מיוחד לשר האנרגיה והתשתית דאז, משה שחל. את תחום האנרגיה במשרד מרכזים השותפים לירז, יוחנן וינר ואבנר צור.

המשרד מטפל בכמה פרויקטים מסחריים של ייצור חשמל על ידי טורבינות רוח בצפון, בשיתוף יזמים וחברת החשמל. כן עוסק המשרד ביזמות ובסיוע בהקמה של תחנות תדלוק שונות, בעיקר בקיבוצים ובמושבים, וטיפל בהקמתן של 23 תחנות דלק.

* בן מיור את לוינסון - משרד חיפאי המתמחה באיכות הסביבה, וככזה - מלווה את תכנונם והקמתם של מתקני אנרגיה ואת הליכי הרישוי של הפעלתם. כן מייעץ המשרד ליצרנים של אנרגיה חלופית (רוח, שמש).

* וייס, פורת ושות' - משרד תל אביבי בעל אוריינטציה בינלאומית. מייצג את חברת SPP, חברת הגז הלאומית של סלובקיה, מובילת הגז השנייה בגודלה באירופה. זאב וייס ונלי זילברליכט טיפלו בהגשת החברה למכרז, שפורסם על ידי משרד התשתיות, למיון מוקדם של החברה שתבנה את מערכת ההולכה של גז טבעי בישראל. החברה אושרה כאחת מחמש החברות הזכאיות לגשת למכרז. כן מייצג המשרד חברות מדרום-מזרח אסיה, הבוחנות פרויקטים בישראל ובמזרח אירופה.

* יעקב כץ ושות' - כץ מתמחה בתחום זה כ-15 שנה. בעשור שעבר שימש יועץ משפטי של לפידות, חברת מחפשי נפט לישראל, וליווה את ביצוע החלטת הממשלה לרפורמה במשק קידוחי הנפט, החל ב-92'.

כץ היה מעורב בפרויקט הנעת מכוניות בגז, כולל טיפול מול גופים ממשלתיים. מאז 93' הוא מלווה, ביחד עם נגה פנחסי, את קבוצת ב.פ אמוקו (אחת מחמש חברות הדלק הבינלאומיות הגדולות בעולם) בתחומים שונים בענף האנרגיה בישראל ובאזור. כץ אף סיפק בעבר חוות דעת לחברות זרות וכן לחנ"ל ולנפטא.

* יעקב סלומון, ליפשיץ ושות' - משרד חיפאי, אחד מהמשרדים הוותיקים, הוקם בשנות ה-20, מטפל עשרות שנים בחברת החשמל. לקוחות אחרים בתחום האנרגיה: חברת הדלק פז, נפטא וכן ייצוג משקיע זר בעסקת הרכישה של לפידות. המשרד טיפל ומטפל בגיוסי הון והנפקות אג"ח של חברת החשמל בישראל ובחו"ל, בהיקף של מאות מיליוני דולרים, וכן בתיקים גדולים של חברת החשמל (ייצוג בבג"ץ, תכנון ובנייה ודיני מקרקעין).

* כהן, בן-נר ושות' - מייצג מספר רב של גופים ויחידים בתחום כבר יותר מ-30 שנה. השותפים במשרד, דן בן-נר ועופר דורון, מתמחים באנרגיה. המשרד משמש זה שלושה עשורים יועץ משפטי קבוע של חברת פי גלילות מסופי נפט וצינורות, ומטפל בכל ההיבטים המשפטיים של הגוף העיקרי בישראל העוסק בניפוק סוגי דלק ותזקיקים בכל אזור המרכז והדרום.

כמו כן מעורב המשרד בכל הליכי החקיקה והתקינה שמקדם משרד התשתיות בתחום. המשרד מייצג חברות שונות הנמנות עם קבוצת דלק, דוגמת דלק אנרגיה, דלק רכב ודלק מוטורס. המשרד מתמחה בייצוג של בעלי תחנות דלק מול חברות הדלק.

* משה צ. נאמן, בן-ארצי ושות' - משרד תל אביבי המתמחה בשוק ההון והתקשורת, ומטפל בתחומים שונים עבור מקורות, מכוני הטיהור (באשדוד, אשקלון ובכרמיאל) וכמה פרויקטים הקשורים בהתפלת מי ים. המשרד הכין את מכרזי ההתפלה של מקורות, מתקן ההתפלה באילת ובאתרים אחרים, וכן מתמחה בליווי עסקות בתחום האנרגיה דוגמת התחנה ההידרו-אלקטרית בכפר הנשיא (מצד-עתרת).

* משה ישראל - משרד מתמחה ומוביל בטיפול בצווארון לבן (בעל שיעור זיכויים גבוה במיוחד), פעיל בשנים האחרונות גם בתחום אנרגיה ותשתית. ישראל משמש, בין השאר, יועץ משפטי של תש"ן (חברת תשתיות נפט) וקמ"ד (קו מוצרי דלק).

משרדו של ישראל, בעל קשרים ענפים במשרדים ממשלתיים שונים, הגיש תביעות אזרחיות נגד חברת דלק וצינורות המזרח התיכון. ישראל ייצג בזמנו את ברוס רפפורט ברכישת לפידות.

* ערן לב - פעיל זה שנים בתחום משק הדלק כחלק מהתמחותו בהגבלים עסקיים. מייצג את מי שרואים עצמם כ"קורבנות" של הגבלים עסקיים, דוגמת בעלי תחנות דלק הקשורים בהסדרי בלעדיות ארוכי-טווח עם אחת מחברות הדלק או צרכני סולר. לב אף שימש יועץ משפטי של ארגון בעלי תחנות דלק וועד נכי צה"ל בעלי תחנות דלק, בתחומים הקשורים לרפורמה במשק הדלק. באחרונה הגיש תביעה ייצוגית בשם מוביל רכב המונע בסולר נגד חברות הדלק, ביחס לתיאום מחירי הסולר ב-99-'79'.

* צבי אגמון ושות' - משרד ירושלמי מהמובילים בתחום. אגמון מטפל בעיקר בקבוצת דלק, וכן בפז ובסונול. תחילת ההתקשרות היתה במחצית השנייה של שנות ה-80, כשהממשלה אישרה רפורמה במשק הדלק. שלוש חברות הדלק - פז, דלק וסונול - עתרו במשותף לבג"ץ ב-88', באמצעות עו"ד מישאל חשין.

אגמון, בנו של מנכ"ל דלק המנוח, אברהם אגמון, עבד אצל חשין. אחרי שזה מונה לשופט בית המשפט העליון, נמשכו הקשרים עם אגמון, שהוכיחו את עצמם משפטית במשך השנים.

* רוזנברג, הכהן, גודארד ואפרת - אחד משלושת תחומי ההתמחות של המשרד התל אביבי הוא אנרגיה, והוא פעיל מאוד בתחום. עם לקוחותיו נמנים קבוצת דלק, קבוצת ים-טתיס, אבנר חיפושי נפט, נורדן, לפידות, חנ"ל, נפטא, ישראמקו וקבוצה גרמנית (Lurgi) העוסקת בהקמת מערכות לתחנות כוח.

* ש. הורוביץ ושות' - המשרד הבולט ביותר בתחום האנרגיה. המשרד מייצג זה עשרות שנים את חברת חשמל (ביחד עם יעקב סלומון, ליפשיץ ושות'), ומייעץ לה בעניינים משפטיים רבים ומגוונים. כמו כן מייצג המשרד את חברות הדלק פז וסונול בהתדיינויות משפטיות בינן לבין מפעילי תחנות דלק. בתחום הגז מייצג המשרד את חברת סופרגז בכמה תובענות ייצוגיות שהוגשו נגדה.

בתחום האנרגיה מטפלים שניים מהשותפים הבכירים במשרד: יהושע חורש אחראי על הטיפול בחברת החשמל ובפז, ואלקס הרטמן מייצג את סונול ואת סופרגז.

משרדים ועורכי דין נוספים הפעילים בתחום: אפרתי, גלילי ושות'; ארדינסט, בן-נתן ושות'; דנקנר-לוסקי (אלון-דור); הרצוג, פוקס, נאמן (בריטיש גז וישרמקו); חיים אינדיג (מומחה להכנת תשקיפים לחברות לחיפושי נפט); חיים צדוק ושות' (סונול, חלקי); י. גורניצקי; יהודה רווה ושות'; יהודה רסלר ויורם אבירם (בעלי תחנות דלק); כספי ושות' (אלון-דור); לשם-ברנדויין (בז"ן); מלצר ושות' (דלק); פירון, קרני, סרוב ופירון; צלרמאייר, פילוסוף ושות'; קנטור, אלחנני, טל ושות' (אמישראגז); ש. פרידמן (שירותי תעופה).

(בשבוע הבא יעסוק "הפירמות" בעורכי דין המתמחים בתחום ה-B.O.T)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ