חוזר במס הכנסה: בתי המשפט מחמירים בעבירות מס שלא הוסדרו

מאת בן-ציון ציטרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת בן-ציון ציטרין

חוזר מס הכנסה מטעם המחלקה המשפטית שהופץ החודש בין פקידי השומה, קבע כי בתי המשפט מחמירים כלפי נישומים עברייני מס בעבירות בסיסיות, תוך שימת דגש בענישה על מחדלים שלא הוסדרו.

על פי חוזר מס הכנסה, המתבסס על כמה פסקי דין שניתנו בחודשים האחרונים בבתי המשפט, השופטים מתייחסים בחומרה לעבירות מס בסיסיות כגון אי הגשת דו"חות, אי העברת ניכויים ואי קיום דרישה של פקיד השומה.

במיוחד מחמירים שופטים במקרים שבהם עד לסיום המשפט לא הסיר הנישום את המחדל שבגינו הועמד לדין.

החוזר מדגיש את העובדה כי גם כשמדובר בחברות בע"מ, כתבי האישום הוגשו נגדן ונגד המנהלים, שהורשעו באופן אישי. מדובר בפסקי דין שבהם מנהלי חברות נדונו למאסר על תנאי, למאסר בפועל בעבודות שירות, למאסר בפועל שלא ניתן לבצע בעבודות שירות, ולקנסות כבדים. גם החברות נקנסו.

אין הבדל בין גוזל כספי הפרט לגוזל כספי הציבור

על אי העברת ניכויים נאמר בבית משפט השלום בתל אביב כי מדובר למעשה בגניבה: "הנאשמים אינם מגישים דו"חות, משתמטים מתשלום מס, ובכך פוגעים בקופת המדינה ובציבור משלמי המסים". בתיק אחר נאמר: "אין הבדל בין גוזל כספי הפרט לבין גוזל כספי הציבור - אלה גם אלה חטאם רב וראויים בנסיבות המתאימות למיצוי הדין בעונשי מאסר ממשיים ובקנסות כבדים".

בית משפט השלום ברחובות קבע בתיק אחר שבו חברה ומנהלה שלא העבירו מס ניכויים במועדים, כי הענישה המחמירה בתיקים כלכליים נובעת מהצורך להילחם בתופעת עבריינות המס, על מנת שיובהר לכל כי דין עבריין מס כדינו של כל עבריין אחר הגונב ממון מקופתו של הפרט.

בית משפט השלום בירושלים קבע במקרה אחר: "נסיבות אישיות, לעתים נסיבות לא קלות, אינן מהוות סיבה מספקת לאי מיצוי הדין", וכי אי העברת ניכויים נחשבת לשליחת יד אל כיס הציבור, ומהווה מעילה בקופה הציבורית.

במס הכנסה פועלים בחודשים האחרונים בחומרה נגד סרבני ועברייני מס, למרות המצב במשק, לצד פריסת חובות גמישה למי שמוכנים להגיע להסדר תשלומי חובות עבר והווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ