מנהלת ארכיון השטאזי הורתה לפתוח תיקי קוהל

בירטלר מסרבת להחיל את החוק, לפיו יש לשמור על פרטיות קורבנות הריגול, גם על מקרים אחרים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מריאן בירטלר, חברת מפלגת הירוקים בגרמניה, ממשיכה במלחמתה בקאנצלר לשעבר, הלמוט קוהל. לפני תשע שנים, כשכיהנה כשרת החינוך של מדינת ברנדנברוג במזרח גרמניה, נחשפו ראיות כי ראש הממשלה המחוזי היה מודיע של השטאזי, המשטרה החשאית של מזרח גרמניה. ראש הממשלה הצליח להישאר בתפקידו, אבל בירטלר התפטרה מתפקידה.

היום מנהלת בירטלר את ארכיון הממשלה של תיקי השטאזי, תפקיד שמעמת אותה עם האחראי הישיר שלה ועם קוהל. בירטלר רוצה לפרסם את החומר שאספו מרגלי השטאזי, חומר העשוי לשפוך אור על השימושים שעשה קוהל בקרנות פוליטיות בלתי חוקיות. קוהל נשבע שלא לדון בנושא, אפילו במחיר המוניטין שלו כפוליטיקאי שאיחד את גרמניה.

קוהל פנה לבית המשפט בניסיון לעצור את בירטלר, וטען כי היה קורבן לריגול השטאזי וכי יש לו הזכות לשמור על סודיות התיקים עליו. בירטלר טענה בבית המשפט כי היענות לדרישתו של קוהל תמנע חשיפת חומר יקר ערך על אופן תפקוד השלטון במזרח גרמניה. ביולי פסק בית המשפט בעד קוהל, אך בירטלר סירבה להחיל את הפסיקה על טווח רחב של מקרים אחרים.

בפראדוקס המתאים להיסטוריה הגרמנית, בעל בריתו הקרוב ביותר של קוהל הוא אוטו שילי, שר הפנים והבוס של בירטלר. שילי בעברו היה עורך דין שמאלן המגן על זכויות אזרח, ויריבו הפוליטי של קוהל. אבל הוא מסכים כעת עם הקאנצלר לשעבר כי למי שהיה קורבן לריגול יש הזכות לשמור על סודיות החומר שנאסף עליו. לא ברור מה מכיל החומר הארכיוני על קוהל, ומה אמינותו, אבל ברור כי יש שם הרבה חומר על שילי, שהיה פרקליט קבוצת הטרור "סיעת הצבא האדום".

הדיון על פתיחת תיקי השטאזי סוער בגרמניה מאז נפילת החומה בנובמבר 1989. עבור גרמנים רבים במזרח, גישה לתיקים תאפשר להבין מה קרה, ולהשלים עם העבר. עבור גרמנים במערב, נושא הפרטיות חשוב יותר מכל דבר אחר. החוק שבסופו של דבר התקבל שומר על פרטיות האנשים שהיו קורבן לריגול, אך הוא לא חל על מודיעים, עובדי השטאזי ומי שנהנה מהמערכת. לא ברור לאיזו הגדרה עונה קוהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ