מי לא שמר על המים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בתגובה על "המחיר המתוק של המים היקרים" מאת דוד בועז ("הארץ", כלכלה, 15.8)

דוד בועז היה ממונה על התקציבים במשרד האוצר והאחראי ל"תחום המים". בועז, למרות סמכותו, לא מנע את שאיבת היתר בישראל ("שוד האקוויפרים").

לא שמענו את בועז לוחם למען "תעלת הימים", או מסייע לבניית מתקן סינון למוביל הארצי, או מעודד התפלת מי ים או פיתוח מערכת רכבות. עם זאת עודד משרד האוצר את העברת הזיכיון על אוצרות ים המלח, משאב הטבע הגדול והיחיד במדינה (כ-15% משטח המדינה), לבעלי הון תמורת נזיד עדשים. התוצאה היא ניצול מחפיר של אוצרות ים המלח עד כדי סף ייבושו המוחלט.

מה עשה בועז בעניין החקלאות בכלל והחקלאים בפרט, המנצלים "לרעה" את המים ואדמות המדינה?

לבועז בתפקידו באוצר היתה היכולת להפוך סדרי בראשית בנושאי כלכלה וחברה. קשה לקבל, כי הוא ועמיתיו, משכשלו במשימותיהם, זורים חול בעיני הציבור ומטילים את האחריות על החקלאים או על כל מגזר אחר.

יצחק פרי, שדה ורבורג

***

אילו היה משרד האוצר מאפשר לממשלות לעשות את הצעדים הנכונים, כלל לא היינו מגיעים למשבר כה חמור במשק המים. אינני מתכוון להתפלת מים או יבוא מים מחו"ל. די היה להקים מערכת מסודרת לניצול מי הקולחין לשימוש חקלאי. הרי בעצם ימים אלה ממשיכה זרימה של מי קולחין לנחלים ולים בקצב של 200 מיליון קוב לשנה. אילו היו מתקני ההשבה של מי הקולחין ומערכת ההולכה מוקמים לפני חמש שנים, היו נחסכים למשק המים הלאומי מיליארד קוב ולא היינו מגיעים לעברי פי פחת.

דוד בועז מציג את המגזר החקלאי כתמנון רב זרועות השולט על מסדרונות הממשל. אם הלובי החקלאי חזק כל כך, איך קרה שמחיר המים לחקלאות הוכפל מתחילת שנות התשעים ואיך קרה שכל אזהרותינו מפני המשבר העומד להתרחש במשק המים נפלו על אוזניים ערלות?

הכותב תולה את כל האחריות למצב ענפי החקלאות במקימי ההתיישבות, שביססו את החקלאות על ענפים לא רווחיים וזללני מים, לדבריו. המים הם אמנם תשומה מרכזית בחקלאות, אולם רווחיות הענפים החקלאיים מושפעת מגורמים רבים אחרים: עלות העבודה וזמינותה, שערי המטבעות, כניסת מדינות זרות לתחרות עם היצוא הישראלי, ועוד.

על כולנו להעריך יותר את מפעל ההתיישבות המפואר שהוקם בארץ ישראל. נכון, כדי לאפשר את קיום היישובים בבקעת הירדן, בערבה, בנגב ובגליל צריך לספק להם מים. אבל מים חדשים אפשר לייצר. מדינה חדשה אי אפשר לייצר.

כתבות מומלצות

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

MADE BY MAC 

12.04.2004

ביטחון המדינה לפני הכל. זו בדיוק הליבה של תרבות האונס

הפריטים המוצעים למכירה. הוצגו בבית החוקרת מאז הניסוי

נאס"א מנסה להשיב לידיה אבק ירח ושלושה תיקנים מתים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ