מאת ניצן הורוביץ

שר החוץ של פינלנד עורר סערה בארצו ותגובות חריפות בישראל לאחר שהישווה את מדיניות ישראל כלפי הפלשתינאים למדיניות הנאצית כלפי היהודים בשנים שלפני מלחמת ה-2.

השר הפיני, ארקי טואומיאויה, חבר מפלגת השלטון הסוציאל-דמוקרטית, אמר כי דבריו הם ביטוי להחלטת האיחוד האירופי לנקוט בקו נוקשה יותר נגד ישראל. "אני מזועזע מכך שמדיניות ישראל היא להשפיל, לפגוע, ולרושש את הפלשתינאים", אמר. "למה זה יכול להוביל מלבד שנאה אין-סופית? פעולות ישראל במיוחד קשות לעיכול כי היהודים יותר מכל אחד אחר צריכים לדעת כמה זה נורא שעם שלם נמצא תחת רדיפות. זה מטריד מאוד שישראלים מנהלים נגד הפלשתינאים מדיניות דומה לזו שהם היו הקורבנות שלה בשנות ה-30". לאחר מכן ניסה השר הפיני לחזור בו מדברים אלה וטען כי לא הישווה את המדיניות הישראלית לזו הנאצית. "אך הוא כן עשה זאת וכן אמר את הדברים האלה", זעם יו"ר הקהילה היהודית בהלסינקי, גדעון בולוטובסקי. "הוא איבד קשר עם המציאות ואינו מבין את מטרות הפלשתינאים".

השר הפיני הסביר כי הקו הנוקשה החדש של אירופה מול ישראל מביא לצעדים ממשיים: ההליך המשפטי בבלגיה נגד אריאל שרון והמחאה הציבורית בדנמרק נגד כרמי גילון. "שניהם מקבלים את מה שמגיע להם", אמר השר הפיני. "למרבה המזל העולם משתנה כך שדיקטטורים ומפירי זכויות האדם לא יוכלו להיות בטוחים בשום מקום".

יוסי ורטר ועתי"ם מוסיפים: ח"כ יוסף לפיד קרא לשר החוץ להחזיר את השגריר הישראלי בהלסינקי ולשלוח הביתה את השגריר הפיני בתל אביב.

שר החוץ, שמעון פרס אמר אתמול, בתגובה לדברי השר הפיני כי "הדברים מדהימים ומזעזעים לא רק כל ישראלי ויהודי אלא כל אדם נאור בעולם ומבוססים על חוסר ידיעה מוחלט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ