משטרת טורקיה עצרה אלפי כורדים שהתכוונו להפגין בבירה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

אנקרה (רויטרס). בניסיון למנוע כינוס ענק של כורדים בבירת טורקיה, עצרה אתמול המשטרה הטורקית אלפי טורקים ממוצא כורדי, והחרימה מאות כלי רכב.

דוברת של "מפלגת העם הדמוקרטית", הפועלת למען זכויות המיעוט הכורדי, סיפרה כי אחד מתומכי המפלגה מת שלשום, לאחר שנפל מפתח אוורור של בניין המפלגה באיסטנבול, שם הסתתר מפני המשטרה. לדבריה, אירעה התאונה לאחר שהמשטרה התעמתה עם כ-200 מתומכי המפלגה, שהיו אמורים לעלות על אוטובוסים לבירה, אנקרה.

"הם עצרו את הנהגים, והחרימו מסמכים ורשיונות נהיגה. הם אמרו לחברות האוטובוסים שאותן שכרנו שהם אינם נוסעים לשום מקום", אמרה. "הדבר מפר באופן ישיר את זכותנו הבסיסית לחופש תנועה".

מפלגת העם הדמוקרטית קיוותה לכנס כ-100 אלף בני אדם לעצרת, אך כעת לא נראה שמספר כה גבוה יצלחו להגיע לבירה. גורמים רשמיים של המפלגה אמרו, שכ-2,000 בני אדם נעצרו באיסטנבול בלבד. עדי ראייה באנקרה אמרו שאלפי שוטרים, בסיוע מכוניות משוריינות ויחידות לדיכוי מהומות, סיירו ברחובות ובדקו מסמכי זיהוי ועצרו מאות בני אדם, שרובם נכנעו למשטרה ללא מאבק. גורמים רשמיים אמרו כי המפגינים העצורים נשלחו באוטובוסים לתחנות משטרה מחוץ לעיר, לאחר שתאי המעצר בעיר התמלאו.

בתוך כך דיווחה סוכנות הידיעות של אנטליה, שבעיר הדרום מזרחית בטמאן נפצעו לפחות 20 בני אדם שעה שהמשטרה התפרצה לכינוס של תומכי מפלגת העם הדמוקרטית, ואילו בסוף השבוע פתחה המשטרה בירי באוויר בעיר הכורדית דיארבאקיר, כדי לפזר כ-3,000 בני אדם שצעקו סיסמאות תמיכה בעבדאללה אוג'לאן הכלוא - מנהיג ארגון הגרילה הכורדי "מפלגת הפועלים הכורדית" פ-ק-ק.

ב-1999 פירסם אוג'לאן הוראות לתומכיו - מהכלא הטורקי שבו הוא שוהה - שלפיהן עליהם לסגת מטורקיה ולוותר על מאבקם המזויין בכוחות הביטחון עד ל-1 בספטמבר. מאז שפירסם אוג'לאן את הוראותיו שככה הלחימה בין כוחות הצבא הטורקי לפ-ק-ק. מנהיגי הפ-ק-ק טוענים שנטשו את מאבקם המזויין למולדת כורדית וכעת הם מוחים בצורה שקטה למען זכויות בתחום התרבות. אך לטענת טורקיה, מדובר בקנונייה שמטרתה להציל את אוג'לאן מגזר דין מוות שנפסק לו בעקבות הרשעתו בבגידה.

יום השלום העולמי, ב-1 בספטמבר, הפך ליום מחאה מסורתי של הפעילים הכורדים המבקשים זכויות תרבותיות או אוטונומיה ל-12 מיליון הכורדים בטורקיה. בין דרישותיהם המיידיות כלולה הנהגת השפה הכורדית במוסדות החינוך ובכלי התקשרות הכורדיים, דרישה של שותף האיחוד האירופי, שאליו שואפת טורקיה להצטרף. בנוסף, יום זה הוא יום השנה השני לנטישת המורדים הכורדים את מאבקם המזויין עם כוחות הביטחון הטורקיים. יותר מ-30 אלף בני אדם - חיילים, מורדים ואזרחים - מתו מאז פ-ק-ק החלו במאבקם בדרום מזרח טורקיה ב-1984.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ