שיעבדו קצת בשביל הכסף

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הזדמנתי לאחד היישובים מוכי האבטלה. היישוב סובל מעזובה ומלכלוך, וה"מרכז" טובע בקוצים בגובה קומת אדם. ניצוץ אקראי עלול לגרום לדליקה. במרכז הקניות ישבה בשעת בוקר חבורת צעירים משועממים. ראש המועצה התנצל על העזובה בטענה שאין לו תקציב וכוח אדם. הוא הצביע לעבר החבורה והוסיף במרירות: אלה מובטלים, חיים ממענק. ניסיתי לגייס אותם לעזור בעקירת הקוצים ובשיפור מראה היישוב. הם צחקו: "אנחנו לא פראיירים".

גישת החברה לאבטלה מעוותת. במקום לדאוג לאבטחת תעסוקה הביטוח הלאומי עוסק באבטחת הכנסה ובמתן כספים ללא תמורה. הטיעון, שזהו ביטוח, שמקבלי מענק האבטלה שילמו בשבילו, הוא קשקוש; רובם מקבלים סכומי כסף הגדולים עשרות מונים ממה ששילמו כ"פרמיה", והמשלמים הם אלה העובדים קשה לפרנסתם. זהו פשע חברתי.

הוסיפו לכך מעשים רבים של קבלת כספים בדרכי הונאה מגוונות, במקרים רבים בשיתוף פעולה עם מעסיקים, לעתים קרובות בדרכים "חוקיות". יש מובטלים, שלאחר ההתייצבות בלשכת התעסוקה יוצאים לעבודות לא מוצהרות, שגם לא משולם עליהן מס הכנסה.

יש צורך בשינוי יסודי. העיקרון חייב להיות: אין מענק ללא מתן תמורה בעבודה למען הציבור. בתחומים שונים יש חוסר משווע בכוח אדם, גם בשל חוסר תקציב. אבל כוח האדם קיים: המובטלים המקבלים תשלום ואינם נותנים תמורה.

יש לבנות מערך העסקה תמורת המענק. כך ייקבע, שתמורת כל שקל של מענק המגיע למובטל הוא חייב לתת שעה אחת של שירות לציבור. קיים מגוון עבודות כאלה, ויש צורך ברבבות עובדים: אבטחת מוסדות חינוך ומוסדות ציבור, השגחה על מעברי חציה, פיקוח על חניה כחוק, עבודות של שיפור הסביבה ופיתוח הנוף, סיוע לתלמידים חלשים וכדומה.

אפשר גם לקבוע דירוג של שווי שעת עבודה. כך, למשל, ערך שעת עבודה פיסית קשה או שעת סיור לאחר חצות במסגרת המשמר האזרחי יהיה כפול משעת פיקוח על מעבר חציה או משעת עבודה משרדית. גם מעסיקים פרטיים שאינם מוצאים עובדים, בחקלאות או בעבודה קשה אחרת, יוכלו להשתלב בתוכנית זו. לשכר הנמוך שהם משלמים ייתוסף מענק אבטלה חלקי.

לשם כך יש לצייד כל פונה לקבלת מענק בפנקס מיוחד, ובו ירשום המעסיק ויאשר בחתימת ידו (הצהרה בעלת תוקף משפטי שהוא מדווח אמת) כל שעה שהעסיק את העובד. לשכת התעסוקה תקבל רשימת בקשות לעובדים ותפעל לאייש את התפקידים.

תוכנית זו תביא לניצול יעיל יותר של משאבי אנוש ולחיסכון רב של כספי ציבור. קל לשער איזה חיסכון עצום היה נגרם ביום הבחירות, אם במקום העסקת אלפי עובדים בשכר מלא (הכנסה נוספת, שהגיעה עד 1,600 שקלים בעבור יום אחד) היו מאיישים את התפקידים הללו במובטלים, המקבלים ממילא תשלום מן הביטוח הלאומי, ובמקום שכר היו מקבלים מענק מוגדל.

לתוכנית תכלית חשובה נוספת: היא תזקוף את קומתם של אנשים, אשר מהיום שנפלטו ממעגל העבודה התערער בעיני עצמם ובקרב משפחתם הדימוי העצמי שלהם והם חשים חסרי תועלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ