הפרלמנט במקדוניה אישר הסכם השלום שהציע המערב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

סקופיה (אי-פי ורויטרס). שלב מכריע בתהליך השלום במקדוניה הושלם אתמול, כאשר הפרלמנט אישר בקווים כלליים את הסכם השלום ופתח לנאט"ו את הדרך לחידוש האיסוף של כלי הנשק מהמורדים האלבנים.

91 חברי פרלמנט הצביעו בעד אישור ההסכם, 19 התנגדו ושניים נמנעו. ההצבעה התקיימה לאחר כמעט שבוע שבו חברי פרלמנט רבים תקפו את ההסכם, אך נאלצו להודות שתוצאות דחייתו יהיו חמורות מדי. 112 מתוך 120 חברי הפרלמנט נכחו בהצבעה. "היתה זו הצבעתם של אלו המאמינים בעתיד מקדוניה", אמר מנהיג המיעוט האלבני, ארבן שאפרי, לאחר ההצבעה.

תמיכת הפרלמנט דווקא כעת נחוצה כדי שלא לאבד את התנופה במאמץ לסיום הסכסוך במקדוניה, הנמשך זה חצי שנה. אך הפרלמנט נדרש רק לאישור המסגרת הכללית של ההסכם: הענקת זכויות נרחבות יותר למיעוט האלבני בתמורה לפירוק נשקם של המורדים.

בעוד שההסכם הכללי אושר, צפוי ניסוח הפרטים המדויקים לעורר קשיים. חברי הפרלמנט צריכים להחליט על פרטי השינויים שייערכו בחוקה בסבב דיונים חדש, שלדברי יו"ר הפרלמנט יוכל להתחיל תוך עשרה ימים.

במסגרת הסכם השלום, שהושג בתיווך נציגים אמריקאים ואירופים, תוענק לאלבנים אוטונומיה פוליטית רבה יותר, והם יוכלו להנהיג את האלבנית כשפה רשמית בכמה אזורים במדינה. האלבנים מהווים כשליש מאוכלוסיית מקדוניה, המונה שני מיליון בני אדם.

"תהליך השלום חיוני לביטחון באזור", אמר שר החוץ של גרמניה, יושקה פישר. האיחוד האירופי הציע למקדוניה סיוע מוגדל אם תחול התקדמות בתהליך השלום.

נאט"ו המתינה להחלטת הפרלמנט כדי להמשיך באיסוף הנשק ממורדי "צבא השחרור הלאומי" - שאמור היה להתחדש אתמול או היום. עד כה אספה נאט"ו יותר משליש מ-3,300 כלי הנשק המצויים להערכתה בידי המורדים, והאמורים להימסר עד לסוף החודש.

בתוך כך נפגש אתמול שר החוץ הרוסי, איגור איוואנוב, עם נציגים מערביים, המנסים להשיג את תמיכת רוסיה לנוכחות בינלאומית במקדוניה, לאחר תום מבצע נאט"ו.

"המטרה העיקרית של הקהילה הבינלאומית היא למנוע מהמצב במקדוניה להידרדר לכדי אי-יציבות, ולמנוע את החמרתו של המצב הקשה ממילא בבלקן", כך אמר איוואנוב בפגישה עם הנציגים במוסקווה.

עוד אמר איוואנוב, שמוסקווה מוכנה לסייע למאמצים הבינלאומיים, בתנאי שיתקיימו כמה תנאים הנוגעים לשלמותה הטריטוריאלית של מקדוניה.

נציג ארה"ב למקדוניה, ג'יימס פרדו, אמר לאחר הדיונים שהתקיימו במוסקווה כי הוא מקווה שרוסיה תמלא תפקיד בכוח לשמירה על השלום. אך לדבריו, בשיחות לא נדונו פרטים כמו סוג הכוח שיידרש או גודלו.

"שוחחנו על הסוגייה, והסכמנו על הצורך בהארכת הנוכחות הבינלאומית במקדוניה למשך פרק זמן נוסף", אמר פרדו.

הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (אבש"א) מסר אתמול שבכוונתו להרחיב את מעורבותו במקדוניה, ולהגדיל את מספר המשגיחים הבינלאומיים מטעמו במדינה מ-26 משגיחים ל-51.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ