ועדת אור: עד אוקטובר למשטרה לא היו תקנות לפיזור הפגנות

מאת אורי ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אורי ניר

חברי ועדת החקירה הממלכתית לאירועי אוקטובר שעבר מתחו אתמול ביקורת על ראש מחלקת המבצעים במטה הארצי של המשטרה, נצ"מ עזרא אהרון, על שמסר דיווח לפיקוד הבכיר של המשטרה, כחודש וחצי אחרי מהומות אוקטובר, אשר התבסס על מידע שטחי ביותר שקיבל מקצינים במחוזות המשטרה השונים. יו"ר הוועדה, השופט תיאודור אור, אמר לאהרון: "קשה להאמין - אדוני מופיע בפני הפיקוד, נותן לקחים. אדוני לא היה, אדוני לא שמע, אדוני לא יודע מה היה שם".

נצ"מ אהרון מסר, שביסס את ההרצאה שנתן למפקדי המשטרה הבכירים ב-19 בנובמבר 2000, על "דיווחים התרשמותיים", ולא על תחקיר מסודר. השופט אור שאל בתמיהה את אהרון אם התדריך שמסר "לא היה בנוי על שום ממצאים בדוקים", ונצ"מ אהרון השיב בחיוב. השופט אור התייחס בביקורתו בעניין זה בעיקר לדיווחים שמסר אהרון לפיקוד המשטרה בדבר השימוש שנעשה בצלפים בעת האירועים. אהרון דיווח לבכירי המשטרה שהשימוש בצלפים היה מועיל, משום שסייע בהרתעה ובהרגעת המהומות. חברי הוועדה, מעדויות ששמעו במרוצת החודשים האחרונים, התרשמו שההיפך הוא הנכון: הצלפים לא הרגיעו את המהומות, אלא לעיתים אף ליבו אותן.

העד המרכזי שהופיע אתמול בפני הוועדה היה תנ"צ דובי יאנג, לשעבר ראש מחלקת הדרכה במשטרה, שהיום עומד בראש מטה חדש במשטרת ישראל, המרכז את פעילותן של היחידות המיוחדות של המשטרה. יאנג דיבר בעיקר על המאמצים שעושה המשטרה מאז אירועי אוקטובר שעבר לפתח תורת לחימה מגובשת ומעודכנת להתמודדות עם הפגנות. הוא סיפר ששלשום הופצה בין יחידות המשטרה תורת הלחימה החדשה של משטרת ישראל להתמודדות עם אירועים של הפרות סדר.

תנ"צ יאנג אמר, שגם בעבר היתה במשטרה תורת לחימה (תו"ל) להתמודדות עם הפרות סדר, אבל קצין בכיר אחר שהעיד אתמול בפני הוועדה ובעבר שירת במחלקת ההדרכה של המשטרה אמר שלא היתה תו"ל כזו, וכי הדבר השפיע על תיפקוד המשטרה.

האיש, סנ"צ אבי הרוש, ראש מדור חירום במטה הארצי של המשטרה, אמר: "לא היה מסמך תורת לחימה המגדיר את השימוש באמצעי הפרות סדר". היעדרה של תורת לחימה (תו"ל) כזו גרמה בין היתר, לדברי הרוש, לכך שההצטיידות באמצעים לפיזור הפגנות נעשתה על פי דרישות של יחידות משטרה בשטח, ולא כתולדה של מסגרת תפיסתית מקפת, הנוגעת למתכונת הרצויה לפיזור המון.

לדברי הרוש, היעדרה של תורת לחימה בתחום פיזור הפגנות גרמה גם לכך שבבית הספר לשוטרים לא הוכשרו השוטרים על פי תפיסה סדורה, ובשנים האחרונות לא נעשו תרגילים בפיזור הפגנות בבתי הספר לשוטרים. "תו"ל מסודר, כתורת הפעלה מסודרת, לא היתה", אמר הרוש. רק חודשים אחדים אחרי האירועים גיבשה המשטרה פקודה הנוגעת לאירועי הפרות סדר בתחומי הקו הירוק, תחת שם הקוד "שעת מבחן".

תנ"צ יאנג סתר את דבריו של הרוש, ואמר שהיתה תורת לחימה גם לפני אירועי אוקטובר וכי השוטרים הוכשרו על ברכי תורת לחימה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ