שיעור הייקור בפועל של המים השפירים לענף החקלאות - 68%

מאת עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמירם כהן

הצעת התקציב קובעת כי מחיר המים השפירים לחקלאות (מחירי מקורות) יועלו ב-47% אחוזים - מ-97 אגורות למ"ק (מחיר ממוצע לחקלאות) ל-1.34 שקל למ"ק - המחיר לשימוש ביתי. מאחר שהחקלאות אינה צורכת את כל כמות המים שהוקצו לה לפי המכסות, אלא רק כמחצית ממנה, בפועל החקלאים אינם צורכים את המים ברמת המחירים הגבוהה שלהם, אלא בעיקר את המים בדרגת המחיר הנמוכה שלהם - ולכן הייקור בפועל של המים השפירים לחקלאות יהיה גבוה בהרבה, ויסתכם בכ-68%.

עוד מציע משרד האוצר להעלות את מחירי המים המסופקים על ידי מקורות - קולחין, שפד"ן (קולחין בטיהור גבוה), מליחים ואחרים - באותו שיעור שבו יועלו מחירי המים השפירים (47%).

בנוסף מבקש האוצר לקבוע היטלי הפקה על כל מקורות המים השפירים בישראל לכל השימושים (בית, חקלאות, תעשייה וכו') בסך 80 אגורות למ"ק. היטל ההפקה מיועד לנקוב מחיר למים במקור. מבנה מחיר המים כיום אינו נוקב מחיר למי התהום או למי הכנרת, אלא רק את עלות אספקתם. היטל ההפקה הוא מעין מס שמבקש האוצר להטיל על מפיקי המים, כדי לייקר את המים ולעצור את שאיבת היתר.

אם תאשר הממשלה את הצעות האוצר, יגיע מחיר המים השפירים שתספק מקורות ל-2.23 שקלים למ"ק, לכל השימושים. לחקלאים תינתן תמיכה בגין ההוצאות הנוספות שיהיו להם עקב ייקור המים. המקור העיקרי לתמיכה יהיה תוספת ההכנסות מייקור המים לחקלאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ