עניינים שבלב

מאת דני גור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת דני גור

בתגובה על "תמותה בלב פתוח" מאת רן רזניק ("הארץ", 31.8)

לפני שרן רזניק פירסם את רשימתו ההרסנית, הוא התקשר גם אלי. מתוך שיחה שנמשכה כ-40-30 דקות הוא שלף שלושה משפטים שלי, הוציא אותם מהקשרם והשתמש בהם בניגוד מוחלט להשקפתי על הנושא.

רשימתו של רזניק משאירה את הקורא ההמום עם הרושם שהמחלקה לניתוחי לב בשיבא היא מלכודת מוות. האחריות על ה"מחדל" הוטלה על הד"ר צבי זיסקינד ובסוף שנת 2000 הוא הודח מתפקידו כמנתח לב. האמת הפוכה. גם זיסקינד וגם הפרופ' ארם סמולינסקי הם מהטובים שבמנתחי הלב בארץ והתוצאות בשיבא הן מהטובות בארץ.

המדד האמיתי (Bench mark) ליכולתו של זיסקינד בניתוחי שסתומים נמצא בבית החולים רמת מרפא, שם ניהלתי את המחלקה לניתוחי לב עד לפרישתי לפני חודשיים. ברמת מרפא ניתח הד"ר זיסקינד, בלא סלקציה, את כל החולים שהגיעו לבית החולים בכוחות עצמם, מה שנקרא חולים אלקטיוויים. הוא ביצע שם ניתוחים חוזרים (פעם שנייה ושלישית) וכן ניתוחים של עד שלושה שסתומים באותו חולה. שיעור התמותה שם, כיום, הוא 2.8%, תוצאה מדהימה באיכותה.

בשיבא המצב שונה. רק 80% מהמנותחים הם חולים אלקטיוויים כמו ברמת מרפא. בקבוצה הזאת שיעור התמותה בניתוחיו הוא כ-4%. הסיבה להבדל בתוצאות קשורה בגלי הזיהומים המופיעים בערך אחת לשנה או לשנתיים בכל בתי החולים הציבוריים בארץ ובמקומות אחרים בעולם.

אשר ל-20% הנותרים, אלה חולים קריטיים, המובלים בבהילות לניתוחי שסתומים במצבים דרמטיים כמו שוק, זיהום בתוך הלב וכו'. שיעור התמותה במקרים כאלה בעולם הוא מעל ל-20%-15%. מנתחים רבים מסרבים לנתח חולים כאלה, ושיבא הוא מוקד לקבלתם משום שזיסקינד וסמולינסקי מנתחים כל אדם חי המגיע לחדר ניתוח. התמותה המשולבת של שתי קבוצות חולים אלה אצל זיסקינד היא של כ-10%, תוצאה מצוינת בהחלט.

בכתבה של רזניק יש ציטוטים של שתי הוכחות לכך שזו אכן תוצאה יפה. ראשית, במכתב החתום בידי בכירי הקרדיולוגים בשיבא הם משבחים את התוצאות הניתוחיות של זיסקינד ותובעים מהנהלת שיבא להתעשת ולרדת מהעץ. שנית, ברגע שזיסקינד סולק מהכירורגיה, התמותה במחלקה, בניתוחי שסתומים, נסקה בשנת 2001 למספרים אסטרונומיים.

אלא שגם תמותה כוללת של 10% יכולה לשמש מנוף לאינטריגנטים חורשי מזימות. זיסקינד עומד בדרכם של שני אינטרסנטים. ראשית, רופא אחד או יותר במחלקה, אשר ניסו להשתלט על החומר הניתוחי שלו, התבססו על סטטיסטיקה שהכין מתמחה ולפיה שיעור התמותה בניתוחיו של זיסקינד היה 17%. הסטטיסטיקה הזאת הונפקה גם להנהלת בית החולים והגיעה גם לרזניק. את המסמך הסטטיסטי הזה בדק הד"ר בני מוזס, האיש שעמד בראש סקר תוצאות ניתוחי המעקפים שנעשה ב-1995 בישראל, והוא ביטל את תוקפו לחלוטין. גם הד"ר אורי גבאי, הממונה על הסטטיסטיקה הכירורגית בשיבא, אמר שהתוצאות המדווחות במסמך אינן תואמות את החומר שבמחשב בית החולים.

נוסף לכך, גם מנהל המחלקה הפרופ' סמולינסקי התעשת ותבע את החזרת זיסקינד לחדר ניתוח. שלוש חוות הדעת האלו מצוטטטות בכתבה, אך הן נבלעות במערבולת המלל של רזניק. הד"ר זאב רוטשטיין, סגן מנהל בית החולים, התעלם משלוש חוות הדעת הללו, כמו שהתעלם גם מחוות הדעת של הקרדיולוגים, ודבק במספרים שהנפיק המתמחה. בינתיים, ובעיקר בגלל העלייה בתמותה בניתוחי שסתומים שהתרחשה בהעדרו של זיסקינד, הוא הוחזר שוב לנתח.

שנית, גם הנהלת בית החולים, אשר מאז ומעולם הקפידה מאוד על מאזן התקציבים השנתי של בית החולים, מופיעה כאן כגורם אינטרסנטי. מתוך ניסיוני עם ההנהלה, הניתוחים הקשים שזיסקינד מבצע גורמים נזק לתקציב בית החולים, וההנהלה תשמח להיפטר מהחטוטרת הזאת.

אשר לפרופ' סמולינסקי, הוא ביצע בי לפני שנתיים ניתוח מעקפים. הגעתי לחדר הניתוח במצב של שוק והוא הציל את חיי. בחרתי בו משום שהוא תמיד נחשב בעיני לאיש קר מזג בחדר ניתוח ולמנתח בעל שיקול דעת מבריק. עם זאת, סמולינסקי יודע בדיוק מיהו הד"ר זיסקינד. הוא יודע שבמשך 20 השנים האחרונות תוצאותיו של זיסקינד, אשר ביצע עד כה כ-1,500 ניתוחי שסתומים, אינן נופלות מהתוצאות שלו עצמו. כמנהל, היה עליו להתייחס לאינטרסים של זיסקינד כאילו הם שלו, היה עליו לחשוד באותנטיות של המסמך ולבדוק את הסטטיסטיקה בעצמו.

אילו עשה כך, הפרשה היתה נעצרת באבה. העניין הוא שסמולינסקי הוא חיית חדר ניתוח, שם הוא מבלה בין 10 ל-16 שעות מדי יום ביומו, ואין לו כל עניין בשום נושא אחר. זה יתרונו כמנתח לב, אך בה בעת זו גם חולשתו כמנהל.

כדי לחזק את המחץ של הכתבה, רזניק היכה גם בד"ר ירון מושקוביץ, אשר סירב להתראיין אצלו. רזניק חשף את תוצאותיו של מושקוביץ כאשר היה זוטר, בשנה הראשונה שלאחר סיום התמחותו, ב-1997. מאז שובו של מושקוביץ מהתמחות בחו"ל הוא ביצע כ-70 ניתוחי מעקפים ובהם מקרה מוות אחד. בהחלט תוצאה מבטיחה.

הפרופ' גור היה מנהל מחלקת ניתוחי לב בשיבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ