התאחדות הקבלנים: הישראלים ימשיכו להשקיע בנדל"ן בחו"ל

מאת מירי ריילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת מירי ריילי

למרות התקפת הטרור על ארה"ב בשבוע שעבר, יזמים וקבלנים ישראלים ימשיכו להשקיע בנדל"ן בחו"ל, כולל בארה"ב - כך אמר נשיא התאחדות הקבלנים, שמואל אולפינר.

לדבריו, "הקבלנים הישראלים שכבר עברו בישראל שבעה מדורי גיהנום עד לקבלת היתר בנייה, ימשיכו לבנות פרויקטים בחו"ל. יש מדינות בהן משך זמן ההנפקה של היתר בנייה הוא בין 48 שעות לחודש. הקבלנים רוצים לעבוד, וישראל לא תהיה אטרקטיווית בעיניהם בגלל הביורוקרטיה במשרדי התכנון".

אולפינר אמר: "במצב שבו נוצר מחסור פתאומי של 3 מיליון מ"ר למשרדים, ברור שנוצר ביקוש לשטחים. כמו כן עדיין לא הוערך הנזק ליתר המבנים בסביבה. בקרוב תהיה דרישה לשטחים, ולהערכתי, האוצר האמריקאי יעביר את הכספים לטובת השיקום. בינתיים יחפשו החברות משרדים באזורים אחרים ויגיעו גם לפריפריה ולאו דווקא למרכז העיר.

"להערכתי, האמריקאים יכולים לבנות מגדלים חדשים ויותר גבוהים, בתוך 30 חודש. סביר שהם יחליטו על כך בקרוב, ואז להערכתי ייבנה הפרויקט במפעלי המתכת הגדולים הממוקמים בשיקגו".

בידיעות הזורמות באמצעות רשתות התקשורת הזרות, דווח על גורמי נדל"ן ממנהטן שכבר כעת נרשמים אצלם ביקושים לשטחים מצד חברות שפעלו במגדלי התאומים. כמה מהן מחפשות שטחים לתקופה זמנית גם בניו ג'רזי. לפי הערכות של אנשי נדל"ן במנהטן, החברות שמשרדיהן קרסו יתחילו לפעול בתוך כחודשיים. למרות הביקושים שייווצרו, לא סביר, כך מדווחות הרשתות, שמחירי הנדל"ן יעלו.

ג'קי מוקמל, מנכ"ל משותף בחברת מ.א.ן נכסים המתמחה בייעוץ ושיווק נדל"ן עסקי, אומר כי קריסת מגדלי התאומים עשויה להביא לגידול בהוצאות על תחום הביטחון בבניינים גבוהים; כך למשל ייתכן שיותקנו בהם יותר מערכות בקרה וחיישנים.

מוקמל: "להערכתי, עיקר הבעיה במגדלי התאומים קשורה לאופי בנייתם - בקונסטרוקציית פלדה - ולמערכות בין הקומות כמו מערכת הגז שגרמה לשרשרת דליקות עד לקריסה הסופית. לדעתי, לקריסת מגדלי התאומים לא תהיה השפעה על תחום בניית המגדלים, אלא אם פעילות הטרור תתרחב.

"ייתכן שלגבי פרויקטים מפלדה תהיה בעתיד רגישות יתרה, ואולי יבוצעו שינויים בשיטת הבנייה - אבל רק לצרכים שיווקיים. לדעתי, אין בסיס לחשש מבנייה מפלדה.

מוקמל אומר כי חברות המעוניינות לשכור שטחים לא חוששות מכניסה לקומות עליונות: "בקרב הלקוחות שאנו מייצגים לא גילינו בימים האחרונים חרדה מפני כניסה לקומות גבוהות". לדבריו, בתקופה הקרובה גופים בינלאומיים עשויים לפתוח בישראל מרכזים בתחומים הקשורים לאבטחה, בגלל הידע והטכנולוגיה הישראליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ