סוכנויות הידיעות

ברחבי העולם ציינו היום (שישי) בטקסי זכרון ואבל את התקפת הטרור בארה"ב וכמות הקורבנות הגדולה, שעדין לא נאמדה במדויק. ברחבי אירופה ציינו בשלוש דקות דומייה את זכר ההרוגים, לאחר שהמועצה האירופית קראה לכל 800 מיליון אזרחיה לעמוד דום. יום האבל החל כבר בשעות הלילה לפי שעון ארה"ב, בשעה שמדינות רבות באסיה קיימו טקסי אבל.

בריטניה בלטה בין מדינות העולם, עקב קשריה המיוחדים עם ארה"ב והמספר הרב של ההרוגים הבריטים, הנאמד כעת בכמאה. בכנסית סיינט פול בלונדון השתתפו אלפיים מתפללים, בהם המלכה אליזבת וראש הממשלה טוני בלייר, בטקס תפילה מיוחד לרגל ההתקפה. במהלך הטקס נוגן ההמנון האמריקאי באורגן הכנסייה ורבים הצטרפו בשירה. המשטרה נאלצה להחזיר על עקבותיהם אלפים רבים שרצו להשתתף בטקס. אלפים נשארו מחוץ לכנסיה וכיבדו את דקות הדומיה. כמו כן הורתה המלכה אליזבת למשמר ארמון בקינגהאם לנגן את ההמנון האמריקאי בעת טקס חילופי המשמר המסורתי. מגרמניה ועד ליוון שידרו ערוצי הטלוויזה טקסים דתיים, או שהחשיכו את מסכיהן במשך דקות הדומייה.

בצרפת עמד הנשיא ז'אק שיראק את דקות הדומייה מול משמר כבוד בארמון האליזה. הבורסות הפסיקו את המסחר למשך שלוש דקות. במדינות שונות לבשו הטקסים צורות שונות. בבריטניה הופסקה מכירת כרטיסי לוטו למשך שלוש דקות, דייגים באיסלנד עמדו דום על רציפי רקייוויק, נהגי מוניות פיניים נעצרו בצד דרך ואילו באירלנד הממשלה הורתה לסגור את מרבית העסקים והמשרדים היום. כבאים בהונגריה תלו סרטים שחורים על משאיותיהם לזכר מאות עמיתיהם האמריקאים שכנראה נהרגו בניו יורק.

בין כל מדינות אירופה בלטה סרביה, שהיתה אחת המדינות היחידות בעולם, שלא התייחסה למתקפה על ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ