סוכנויות הידיעות

שליח האו"ם לאפגניסטאן קיים שלשום (שישי) מפגש לא רשמי עם נציגים בכירים מאיראן, ארה"ב, איטליה וגרמניה - כך דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס". הפגישה התקיימה במטה האו"ם בז'נווה, בעקבות דרישת ארה"ב ממיליציית טליבאן להסגיר את הטרוריסט אוסאמה בן לאדן. לדברי מקורות באו"ם, הפגישה עשויה להימשך עד שבת.

זו הפגישה השנייה שמכנס שליח האו"ם פרנצ'סק ונדרל, המשמש גם עוזר מזכ"ל האו"ם בהרכב זה. הפגישה הקודמת התקיימה לפני 12 ימים, לאחר ההתנקשות בחיי מנהיג האופוזיציה באפגניסטאן, אחמד שאה מסעוד.

ביטוי נוסף להתקרבות בין המערב לאיראן הוא הודעת שר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו, שהודיע כי יבקר באיראן בשבוע הבא. יהיה זה ביקור ראשון של שר חוץ בריטי באיראן מאז המהפכה האיסלאמית באיראן ב-1979. ביום חמישי התקיימה שיחת טלפון ראשונה בין ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, לנשיא איראן, מוחמד חאתמי. סטרו אמר, כי יבקר באיראן "בעקבות השיחה בין ראש הממשלה לנשיא איראן, אתמול". הביקור באיראן ישולב במסע מתוכנן של סטרו במזרח התיכון, שיחל ביום שלישי, ויכלול את הרשות הפלשתינית, ישראל וירדן.

בעקבות שיחתו עם חאתמי אמר בלייר, כי איראן עשויה לסייע במאבק בטרור. בלייר אמר לעיתונאים, ששבועות קודם לכן לא היה יכול לנעלות על הדעת שיחה מעין זאת. חאתמי אמר לבלייר, כי המלחמה בטרור צריכה להיות מאבק מחושב שישתתפו בו כל האומות. ואולם לדבריו, העצמת המשבר הנוכחי, סיבוכו והרחבתו לא יועילו לשום ממשלה או מדינה. דבריו של חאתמי צוטטו ברדיו האיראני. בריטניה ואיראן חידשו את יחסיהן הדיפלומטיים במאי 1999, לאחר נתק בן 20 שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ