ארה"ב תעביר לישראל ב"עיתוי הולם" התרעה על המתקפה

נתן גוטמן
מאת עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן גוטמן
מאת עמוס הראל

ארה"ב עדיין לא הבטיחה להעביר לישראל התרעה מוקדמת על תחילת המתקפה האמריקאית, אך גורמים בוואשינגטון מסרו כי שתי המדינות הגיעו להבנה, שאם ארה"ב תתקוף יעדים שעשוים להשפיע על ביטחון ישראל - תקבל על כך ישראל הודעה ב"עיתוי הולם". זאת, בעקבות החשש כי תקיפה אמריקאית בעיראק, עלולה להוביל לשיגור טילי סקאד עיראקיים על ישראל. אותם גורמים הדגישו כי ארה"ב אינה מחויבת להתרעה מוקדמת על פעילות צבאית שלה, מכיוון שהדבר עלול להתפרש כאילו ישראל היא חלק מהקואליציה האמריקאית, מה שעלול להרתיע את בעלות הברית הערביות של ארה"ב.

גורם ביטחוני בכיר אמר בסוף השבוע ל"הארץ", כי ישראל בהחלט מקווה לקבל הודעת התרעה כזו, אולם בינתיים אין ערובה שכך יקרה. במערכת הביטחון מגדירים את האפשרות לירי טילים עיראקיים על ישראל כ"תרחיש סביר ואפשרי", ומזכירים שכשארה"ב תקפה בעיראק לפני כחצי שנה, כלל לא ניתה התרעה מוקדמת לישראל. במערכת הביטחון ייחסו זאת אז ל"חבלי לידה" של ממשל בוש.

בינתיים, מאיצה מערכת הביטחון את ההכנות בעורף, לקראת אפשרות של התקפה עיראקית. בימים הקרובים יתקיים דיון, בדרג בכיר, על הפעולות הנדרשות, אך כבר עתה ברור כי קיים מחסור בערכות מגן, ויהיה צורך להאיץ את הליכי הייצור והרכישה. עם זאת, מתרשמים מקורות ביטחוניים כי יש די זמן להיערך לכך, ואין צורך במהלך מזורז, כמו זה שנעשה בתקופת ההסלמה במפרץ בפברואר-מארס 98'.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ