האיחוד האירופי פועל להחלת נהלים חדשים למלחמה בטרור

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

שרי המשפטים והפנים של מדינות האיחוד האירופי אישרו ב-20 בספטמבר, בעקבות הפיגועים בארה"ב, שינויים משמעותיים בנוהלי אכיפת החוק האירופי. שינויים אלה צריכים עוד לעבור תהליך אישור ממושך באיחוד ובמדינות החברות בו.

לפי ההצעה, שופטים יהיו רשאים להוציא צווי מעצר וחיפוש שניתן יהיה לאכוף בכל אחת מ-15 המדינות החברות באיחוד. כמו כן יבוטלו הליכי ההסגרה, והמדינות החברות יאמצו הגדרה אחת של "פשעים טרוריסטים", שמבצעיהם יהיו צפויים לעונשים כבדים. נוסף לכך תושג הסכמה כלל-אירופית על עונשי מאסר ועל מאסר עולם.

כיום שונה ההגדרה המשפטית לפעולות טרור ממדינה למדינה באיחוד האירופי, ורק לשש מ-15 החברות יש חקיקה נגד טרור.

ההצעה לשינויים באכיפה הוגשה לפרלמנט האירופי בידי שר המשפטים והפנים של הנציבות האירופית, אנטוניו ויטורינו, אך רעיונות דומים הועלו כבר לפני כשנתיים בוועידת שרי המשפטים האירופאים שהתקיימה בפינלנד. ההצעה נהפכה לאקטואלית בעקבות הפיגועים בארה"ב, מעצר החשודים במעורבות בפיגועים בבלגיה ובהולנד וההודעה שכמה חשודים בחטיפות המטוסים התגוררו בגרמניה.

ההצעות יוגשו לאישור האיחוד האירופי במושב מיוחד שיעסוק בטרור. אם הנציבות תתמוך בהן והפרלמנט האירופי יאמץ אותן, יהיה על כל אחת מ-15 המדינות החברות באיחוד לקבלן, ורק אז יתקבלו כחוק.

הצווים שיופצו בכל אירופה יוכלו לשמש לא רק נגד טרוריסטים אלא גם נגד דמויות בפשע המאורגן, סוחרים בנשק, בבני אדם או בסמים ואנשים המואשמים בפשעי מין. כרגע, אמר דוברו של ויטורינו, חברים בפשע המאורגן, מבריחים ופעילי טרור פועלים לעתים קרובות בכמה מדינות ומשתמשים בהבדלים המשפטיים בין המדינות כדי לסכל את הניסיונות לעצור אותם. ביורוקרטיה ופרצות בחוק מקשות לפעמים גם על משטרה במדינה אחת לעזור למשטרה במדינה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ