שרון: "רוצה לתת לפלשתינאים מדינה"

פרס מאיים להתפטר לאחר שראש הממשלה ביטל פגישתו עם ערפאת; הפגישה תיתכן היום

נתן גוטמן
עמוס הראל
מאת אלוף בן, יוסי, רטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן גוטמן
עמוס הראל
מאת אלוף בן, יוסי, רטר

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אתמול בנאום כי ישראל מוכנה להקמת מדינה פלשתינית. בדברו אמש בטקס של הסתדרות המורים באמיפתיאטרון בלטרון, אמר שרון: "ישראל רוצה לתת לפלשתינאים מה שאף אחד לפניה לא נתן להם - אפשרות להקים מדינה. לא הטורקים, לא הבריטים, לא המצרים ולא הירדנים לא נתנו להם אפשרות כזאת. כל מה שישראל ביקשה זו התחייבות להפסיק את הטרור".

ראש הממשלה אמר את הדברים לאחר משבר פוליטי שהתחולל אתמול, בעקבות הוראתו של שרון לשר החוץ, שמעון פרס, לבטל את פגישתו עם יו"ר הרשות הפלשתינית, יאסר ערפאת שתוכננה לאתמול. פגישתם של פרס וערפאת עשויה להתקיים הערב, אם השקט בשטחים יימשך. מקורות ביטחוניים אמרו אמש כי משעות הבוקר נרשמה רגיעה מוחלטת בשטחים ולא היו תקריות. אמש שוחחו פרס וערפאת בטלפון, ושר החוץ עידכן את בן שיחו במתרחש.

פרס וערפאת היו אמורים להיפגש אתמול אחר הצהריים בשדה התעופה בעזה, אך ראש הממשלה אריאל שרון ביטל את הפגישה, בנימוק שהפלשתינאים לא קיימו את הפסקת האש. על שרון הופעל לחץ מהימין למנוע את פגישת פרס-ערפאת, ואילו שר החוץ איים שייצא "לחופשה" אם לא יוכל לפגוש את ערפאת.

דחיית הפגישה חוללה משבר פוליטי, ואתמול התנהלו מאמצי תיווך בין פרס לשרון, בהשתתפות שר הביטחון בנימין בן אליעזר, שסיכם עם ראש הממשלה כי הפגישה תתקיים אם השקט יימשך עד היום בערב.

שרי העבודה, שאינם רוצים בפרישה מהממשלה, שיכנעו את פרס לעכב את יציאתו לחופשה. השרים, שכונסו לדיון חירום בירושלים, התרשמו כי פרס יתפטר מהממשלה אם ביומיים הקרובים לא תתאפשר הפגישה בינו לבין ערפאת. "מדיניותו הופכת את הממשלה לממשלה של קיצוניים שלמפלגת העבודה אין מה לחפש בה", אמר פרס בישיבה. "אין לי מה לחפש בממשלה שלנדאו וליברמן קובעים בה". אמש נועדו לשיחה פרס ויו"ר הכנסת, אברהם בורג.

פרס נפגש אמש עם יו"ר הכנסת אברהם בורג. השניים סיכמו לכנס את בכירי העבודה כדי "לעצב קו מדיני למפלגה". בורג גם הציע לפרס להיערך פוליטית מול שובו של נתניהו לזירה.

מזכיר המדינה האמריקאי קולין פאואל התקשר אמש אל פרס ושרון וביקשם שהפגישה עם ערפאת תצא לפועל בהקדם. שרון השיב לו שהוא עומד על דרישתו ל-48 שעות של שקט בשטח לפני הפגישה. פרס ושרון עצמם התבטאו בזכות המשך קיומה של ממשלת האחדות. "שרון אמר לי שהוא עדיין מחויב לשיחות אלו ואני מקווה שהן יתקיימו בעתיד הקרוב", אמר פאואל אתמול.

שר ההסברה והתרבות ברשות הפלשתינית, יאסר עבד-רבו, אמר אתמול כי "בפעם הבאה ששמעון פרס יבקש להיפגש איתנו, יהיה עלינו לשאול אותו את מי הוא מייצג", לאחר שנודע ששרון אסר על קיום פגישה בין פרס לערפאת. דוברו של יאסר ערפאת, נביל אבו-רודינה, אמר שביטול הפגישה הוא עוד צעד ישראלי להסלמת התוקפנות נגד העם הפלשתיני. לדבריו, שרון "קורא תגר נגד כל העולם ומנסה להרוס את כל הניסיונות העולמיים, ובייחוד האמריקאיים, למציאת מוצא מהמשבר".

פרס אמר שאם לא ייפגש עם ערפאת, ישראל תיקלע לבידוד בארה"ב, וגם הטרור הפלשתיני יימשך. לדעתו, אם הפגישה לא תתקיים גובר הסיכוי שהממשל האמריקאי יזמין את ערפאת לוואשינגטון, כדי לחזק את התמיכה הערבית והמוסלמית בקואליציה נגד הטרור.

שר החוץ אמר כי לקראת הפגישה עם ערפאת, הגיע בשבת להסכם עם בכירי הרשות הפלשתינית אבו עלא וסאיב עריקאת בדבר יישום הפסקת האש. ההסכם קובע שתי תקופות זמן, "48 שעות ועוד 5 ימים", שבהן ינקטו שני הצדדים צעדים הדדיים: הפלשתינאים במניעת טרור וישראל בהקלות בשטחים והיערכות מחדש של צה"ל. לדבריו, ההסכם מבוסס על תוכנית טנט בתחום הביטחוני, בתוספת הצעדים האזרחיים, וראש הממשלה אישר את הפרטים.

המסמך של פרס והפלשתינאים קובע כי שר החוץ ייפגש שלוש פעמים עם יו"ר הרשות: פעם לפני יישום התוכנית, פעם אחרי שבוע, ופעם נוספת בהמשך. לדברי שר החוץ, הפלשתינאים הסכימו לבצע מעצרים, וגם "להפגין" איסוף נשק לא חוקי.

בצה"ל, למרות ההסתייגויות הקשות שהובעו בשבוע שעבר מהפגישה, ניתן היה לשמוע אתמול יותר הבנה לצורך לקיימה, על רקע הלחץ האמריקאי. קצין במטכ"ל אמר ל"הארץ" כי "מרגע שארה"ב מציגה את הפגישה כסיוע מהותי למאבק שלה בטרור, גם אני במקום בן אליעזר הייתי תומך בפגישה". עם זאת, בצבא ממשיכים להתייחס בספקנות רבה לעצם הסיכויים שתצמח תועלת ממשית מהמפגש עם יו"ר הרשות.

אתמול אירעו תקריות ירי מועטות יחסית בשטחים. בין 8 בבוקר ל-8 בערב שרר שקט מוחלט, אולם אז התחדשה האש - ברפיח ובכפר סילואד ליד עפרה.

אתמול בא לישראל שר החוץ הצרפתי, הובר ודרין, היום יבוא עמיתו הנורווגי, תורביורן יאגלנד, ומחר שר החוץ הבריטי ג'ק סטרו, שיבוא לישראל מביקור ראשון באיראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ