נקמה היא הגרועה שביועצים

לפני שמרכיבים קואליציה נגד הטרור, יש להגדיר את מטרותיה

מאת יורם שוייצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יורם שוייצר

בניית קואליציה למלחמה בטרור היא ללא ספק דרך נכונה והולמת להתמודד עם האתגר הניצב כעת לפני ארה"ב. אולם מעבר להגדרת המבנה של כוח המשימה למלחמה בטרור, יש להגדיר באופן ברור את מטרותיה של הקואליציה בטווח הקצר והארוך, ולגזור מהן את משתתפיה, את דרכי פעולתה ובעיקר את יריביה.

בטווח המיידי, ארה"ב ושותפותיה נערכות לטיפול במי שקרוב לוודאי אחראי לפיגועי ההרג ההמוני בניו יורק ובוואשינגטון. כפי שמתבהר ככל שהזמן חולף, אלה הם "בוגרי אפגניסטאן", חברי "החזית האיסלאמית הבינלאומית". שני גורמי המפתח האחראים לגיבושה ולפעילותה של החזית האיסלאמית הזו הם אוסאמה בן לאדן ומשטר הטאליבאן. אלה חייבים להיענש בחומרה רבה, באמצעות הפעלת כוח צבאי ממוקד. הסיבה לכך, בניגוד למצופה ואולי אף למקווה בעיני רבים, איננה נקמה; נקמה היא היועצת הגרועה ביותר למקבלי החלטות. הסיבה לתגובה כוחנית, צבאית, היא חובתה של מדינה, ובוודאי של מעצמה, להציב תג מחיר ברור למעשי הטרור ולמבצעיהם. אם לא יוצמד תג מחיר כזה למעשי טרור, הרי שעל פי עיקרון כלכלי מוכר, "יצרכו" אותם בכמויות גדולות וכך ייהפכו החיים במדינות הדמוקרטיות לבלתי נסבלים. לצורך זה פועל נשיא ארה"ב בימים האחרונים לגיבושה של קואליציה בינלאומית רחבה ככל שאפשר.

אולם ראוי כי הנשיא ויועציו יבחינו בין בניית של קואליציה צבאית לבין גיבוש קואליציה מדינית. ההבחנה נוגעת בעיקר לגודלה של כל קואליציה ולהרכב חברותיה. לצורך מימוש השלב הראשון, הצבאי, פועל הנשיא בוש, ובצדק, לגבש תמיכה פוליטית רחבה מאוד. אולם ראוי שכוחה הצבאי של הקואליציה הזו יושתת על מספר קטן של מדינות מקרב בעלות הברית. פעילות צבאית חייבת ממילא להיות קצרה וכירורגית, וחשוב מכך: היא חייבת להתמקד במטרות מדיניות ולא להישאר בגדר הפגנת עוצמה בלבד. לכן, חייב הנשיא בוש להימנע מלשלב בקואליציה הצבאית הזו מדינות שהן חלק מהבעיה שבה ייאלץ לטפל בשלב הבא.

למדינות כמו איראן, סוריה, לבנון, עיראק ולוב אין מקום בקואליציה הצבאית. קל וחומר שאין מקומן בקואליציה המדינית. מדינות אלה תרמו תרומה מכרעת לבעיית הטרור בזירה הבינלאומית. הקואליציה שתוקם בלעדיהן תוכל לכפות על מדינות אלה התנהגות פסיווית בעימות הצפוי ואפשר שאף תשיג את תמיכתן השקטה בפעולה כזאת בלי להתחייב לשלם להן מחיר פוליטי כלשהו בתמורה.

בשוך הפעילות הצבאית, יש להציג לפני כל המדינות תומכות הטרור בעולם אולטימטום ברור - להפסיק לאלתר הענקת כל סיוע לארגוני טרור ולגרש מתחומן טרוריסטים, בהווה ובעבר. יש להגדיר מחדש, בצורה ברורה, את קוד ההתנהגות הנדרש ממדינות החברות בקהילה הבינלאומית בתחום הטרור. יש לגבות אולטימטום כזה בשורה של סנקציות כלכליות, דיפלומטיות, פוליטיות, משפטיות וצבאיות. יש להקציב משאבים רחבים יותר לגופי המודיעין והאכיפה, לגבש נוהלי אבטחה רלוונטיים לאיום הטרור ולהיערך מחשבתית (שהרי הכשל הבולט, בנוסף למודיעיני והאבטחתי היה הכשל של הדמיון, כפי שכה היטיב לנסח העיתונאי תומס פרידמן) לצורות שונות של טרור עתידי.

הניסיון ההיסטורי מצביע בבירור על כך שתמיכת מדינות בארגוני הטרור היא שהעניקה לו את עוצמתו בשלושת העשורים האחרונים. לכן, יעדים ארוכי טווח הם שצריכים להכתיב את מכלול פעילותיה של הקואליציה הבינלאומית נגד הטרור, ולא שיקולים קצרי טווח, חשובים ככל שיהיו. בלבול בין אינטרסים ארוכי טווח לקצרי טווח עלול לגרום להחמצה של הזדמנות נדירה, שנגרמה בעטיה של טרגדיה נוראה, אשר עלולה לסמן לעולם החופשי את מה שצפוי לו בעתיד אם לא יתמודד עמה באופן מדויק. על הנשיא בוש, יועציו, ומנהיגי מדינות העולם החופשי מוטלת אחריות היסטורית כבדה לטפל באחד מחולייה הממאירים של החברה המודרנית ואסור להם להחמיץ את ההזדמנות הזאת.

הכותב הוא חוקר במכון למדיניות בינלאומית נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ