שכר הבכירים באגודה למען החייל: 6.4 מיליון שקלים לשנה

יו"ר האגודה, רמי דותן, נבחר במחטף ערב הבחירות

מאת אמנון ברזילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אמנון ברזילי

דו"ח מבקר המדינה חושף פרוקוטול של האגודה למען החייל, שבו מפורט המחטף שנעשה ערב בחירות 1999 לצורך בחירות מוקדמות ליו"ר האגודה. ביום שישי, ה-14 במאי 1999, התקיימה ישיבה שלא מן המניין לבחירת יו"ר האגודה. הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה התקיימו ב-17 במאי 1999.

על פי תקנון האגודה למען החייל, בוחר הוועד המנהל את יו"ר האגודה על דעת שר הביטחון, לתקופת כהונה של שלוש שנים. תא"ל (מיל') רמי דותן נבחר לראשונה לתפקיד ב-4 בנובמבר 1990. ב-8 בספטמבר 1993, כחודשיים לפני סיום כהונתו הראשונה, נבחר לקדנציה שנייה. כבר באפריל 1996, שישה חודשים לפני תום כהונתו, נבחר דותן לתקופת כהונה שלישית, אותה היה אמור לסיים בנובמבר 1999. במאי 1999, כחמישה וחצי חודשים לפני סיום הכהונה, נבחר דותן לתקופת כהונה רביעית.

חבר הוועד המנהל אמר בדיון שהתקיים ערב הבחירות: "מפגש זה היום הוא משגה. אסור היה לקיים אותו. האגודה, כגוף ציבורי, נתונה לביקורת ציבורית (...). צריך שיהיה להנהלה האומץ לדבר על זה, למען האגודה לא תיפגע כהוא זה". עוד ציין חבר זה כי "אינו נותן יד למהלך (...) איש אינו יודע מי יהיה שר הביטחון, נתון שהאגודה חייבת להתחשב בו בגין זיקתה למערכת הביטחון".

מבקר המדינה מציין כי "מאחר שמינויו של יו"ר האגודה חייב להיות על דעת שר הביטחון, ראוי היה, נוכח הזמן שעוד נותר עד תום תקופת כהונתו של היו"ר ונוכח הבחירות המתקרבות, להמתין במינוי היו"ר עד לאחר הבחירות". משרד המבקר מדגיש כי תשובות האגודה וסגן יו"ר האגודה "אין בהן כדי להסביר מדוע נקבע מועד הבחירות בחופזה ובהתראה כה קצרה לחברי הוועד המנהל". המבקר ממליץ כי האגודה תקבע הליכים מסודרים ולוח זמנים לבחירת היו"ר.

ביקורת חריפה מותח מבקר המדינה על הסדר השכר של הבכירים באגודה. לפי התקשי"ר אין עובד רשאי לצבור למעלה מ-55 ימי חופש בשנה. מנכ"ל האגודה למען החייל צבר 147 ימי חופש, והיו"ר צבר 169 ימים.

עוד עולה מדו"ח המבקר כי האגודה שילמה למנכ"לה תוספת שכר קבועה מדי חודש, על פי הסכם שחתמה עמו. ביולי 2000 הסתכמה התוספת בכ-9,100 שקל. בחודש זה היתה עלות שכרו של המנכ"ל גבוהה בכ-8,000 שקל משכרו של מנכ"ל במשרד ממשלתי. בשנת 2000 הסתכמה עלות שכרו של המנכ"ל בכ-612 אלף שקל. גם ליועצת המשפטית של האגודה שולמה תוספת שכר חודשית, שביולי 2000 היתה כ-11 אלף שקל. התוספות אושרו על ידי ועדות ציבוריות שהוקמו "אד הוק". עלות השכר ל-14 בכירי האגודה הגיעה ב-2000 לכ-6.4 מיליון שקל.

המבקר מציין כי ועדת המנגנון באגודה קבעה כי שכר הבכירים ינוע בין 75% ל-95% משכר המנכ"ל ויו"ר האגודה, כולל תוספת (שהגיעה בחלק מהמקרים ל-33% מהשכר), ומכאן והלאה יוצמד השכר למדד המחירים לצרכן. המבקר קובע כי גם בהשוואה לנהוג במשרדי ממשלה ובחברות ציבוריות, האגודה נושאת בעלויות שכר גבוהות, למספר רב של עובדים בכירים. "ראוי איפוא שנושא מספר העובדים הבכירים באגודה וגובה השכר ייבחן על ידי ועדה חיצונית של אנשי ציבור ואנשי מקצוע", סיכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ