הטקטיקה של הקומבינה - מבט מהאוויר

מאת עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עקיבא אלדר

אחת לכמה חודשים מטפס גלעד בן נון מ"שלום עכשיו" על מטוס ססנה ישן וממריא מזרחה. הטייס, דורון עד, הבטיח ביום שני בבוקר שמים בהירים מעל הגדה המערבית. בן נון ביקש להתחיל את הסיור המוטס בדרום, באזור חברון. הססנה חתך את העננים ולמטה נחו בשלווה בית הדסה מול אבו סנינה והתנחלות הקבע הוותיקה סוסיא מול גבעת קרוואנים חדשה, אחד מאותם "מאחזים" לא חוקיים שעלו בחודשים האחרונים על הקרקע.

לפני שלושה חדשים ויותר ביקש שר הביטחון בנימין בן אליעזר שיניחו לו לסגור בשקט את עניין המאחזים הללו עם אנשי יש"ע. הדובר שלו אישר שההתנחלות אינה חוקית והודיע שהוצא צו הפסקת עבודה וכי המתנחלים נקראו לבירור. הקרוואנים נשארו בינתיים על מקומם. לעומת זאת, פחונים שהקימו פלשתינאים, יושבי המערות הסמוכות, נהרסו בידי הצבא ובאר המים שלהם נופצה וזוהמה.

"לפניך הטקטיקה של הקומבינה", גובר קולו של גלעד על רעש המנוע, "אתה רואה את הבתים מתחת לכנף הימנית? זו כרמי צור. במארס צילמנו כאן ארבעה מבנים. באפריל היו כבר שמונה ובמאי עשרה. עכשיו, אתה יכול לראות בעצמך, זהו יישוב חדש. הססנה מנמיך טוס מעט, דורון עד מסיט את החרטום, והמצלמה מנציחה עוד אתר קרוואנים, עוד כביש שחור ועוד מבני קבע. הנה יקיר, שלידה הפגינו אנשי השמאל לפני כמה חודשים. מארבעה מבנים היא צמחה מאז לארבעה עשר.

למחרת פיענח בן נון את תצלומי האוויר: בחודשים יוני-ספטמבר, כלומר, בחסותה של ממשלת שרון-פרס-בן אליעזר, הוקמו עשר נקודות התנחלות חדשות בגדה. באותה תקופה, בחסותו של הסכם קואליציוני והתחייבות בינלאומית לחדול מהקמת התנחלויות חדשות, נוספו 39 מבנים לשבעה מתוך 15 הנקודות שהוקמו בחודשים פברואר-מאי. רק התנחלות אחת (גבעה 866 באיתמר), מבין כל אותן התנחלויות ששר הביטחון הבטיח לפרק, לא שבה למקומה.

לפי מצב המים במגדל המים בן נון יודע אם המקום מיושב. הוא אומר שאיש אינו טורח להביא מכלית מים (למילוי המגדל) למקום לא מיושב בחור הנידח הזה. ברבים מאתרי הקרוואנים אין סימן חיים. ועדת הערר של רשות השידור, שפסלה בערב יום כיפור את תשדיר הפרסומת של המתנחלים, הוסיפה להחלטתה הערת שוליים: "התשדיר מציג נתונים שנחזים כמיושנים ולכן לוקה בסילוף והגזמה". הכוונה לדברי המתנחל, שאמר באותו תשדיר שמספר התושבים ביש"ע גדל ב-17 אלף. בן נון מצביע על אתרי בנייה חדשים ביישוב החרדי מבוא בית"ר, שעל הקו הירוק. הוא אומר שזהו היישוב היחיד ששומר על קצב הגידול שלו. בשנה האחרונה נוספו לו 12-10 אלף תושבים.

הפיזור, המבולגן כביכול, שנשקף מחלון הססנה, הוא מימוש החזון של שרון. בתום שיחות וואי, בסוף 1998, הוא האיץ במתנחלים לכבוש עוד גבעה ועוד גבעה. לקבוע עוד עובדה ועוד עובדה. ואכן, פלשתינאי שזוכה להשקיף מלמעלה בערב רב של הגגות האדומים וקרחות הקרוואנים רשאי לשאול עצמו על איזו מדינה פלשתינית שרון מדבר? ל�מה בדיוק התכוון בוש כשדיבר שלשום על החזון הישן של מדינה עצמאית? בוואשינגטון, כמו בצה"ל, לא זקוקים לססנה של גלעד כדי לראות מה נשאר מ"הרצף הטריטוריאלי" שהובטח לפלשתינאים. הלוויין שלהם מכיר כל עציץ בשטחים. השאלה היא לא מה כולם יודעים, אלא מה הם עושים עם המידע הזה.

הכתבה המלאה ביום ה' ב"הארץ"

כתבות מומלצות

טרייסי מילר ובעלה טוד בביתם בפיטסבורג, החודש

"להכריח מישהי להשלים היריון ולראות את התינוק שלה מת - זו אכזריות"

מנאייכ עונה 2
סדרות
טלוויזיה
טלויזיה
טלביזיה

"הייתי בהפרשת חלה ואני המומה. יש כאלה שמצטטים את אביב אלוש"

ערן זהבי במדי מכבי תל אביב. הוא חוזר

"הלב לא נתן לי לבחור משהו אחר": ערן זהבי חתם במכבי תל אביב

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ