פוטין: זה היה פיגוע - לאוקראינה אין טילים לטווח כזה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הממקד עתה את מאמציו במערכה מחודשת בצ'צ'ניה, על רקע ההתגייסות העולמית נגד הטרור האיסלאמי, היה הגורם הבכיר הראשון אשר העלה את האפשרות כי אסון המטוס בים השחור נגרם כתוצאה "ממעשה טרור". בכינוס במוסקווה של שרי המשפטים ממדינות אירופה אמר פוטין כי "מטוס אזרחי התרסק היום, ואפשרי שזוהי תוצאה של פעולת טרור".

קודם לכן קיבל פוטין דיווח מראש שירות הביטחון הפנימי של רוסיה, ניקולאי פטרושב, על עדות ראיה לפיצוץ המטוס: טייס ארמני שעבר בנתיב סמוך ראה את המטוס מתפוצץ באוויר, ופקידים ארמנים העבירו במהירות את המידע למוסקווה. לדבריהם, פקח טיסה של חברת התעופה הארמנית מסר את התיאור מפיו של הטייס. "הטייס אמר כי ראה בזווית עינו להבות", נמסר מירוואן בירת ארמניה. "הקברניט התקשר למרכז הפיקוח כדי לברר האם מתקיימים במקום תמרונים צבאיים, ואז ארעה התפוצצות ושברי המטוס נפלו לים".

גם לאחר שהחלו להגיע ידיעות מארה"ב, לפיהן האסון נגרם מפגיעת טיל של הצבא האוקראיני, הוסיפו פקידים רוסיים, וגם התקשורת הרוסית, להדגיש את האפשרות של פיגוע טרור. "בהתחשב באירועים האחרונים בעולם, נחקרת לפני הכל האפשרות של מעשה טרור", מסר שירות הביטחון הרוסי.

פוטין עצמו תמך בהכחשה האוקראינית התקיפה, שהתפרסמה מיד לאחר קבלת הידיעות מארה"ב, וטען כי אין ברשות הצבא האוקראיני טילים בעלי טווח כזה שהיו מסוגלים לפגוע במטוס שעבר מרחק רב מאזור התמרונים. מקורות רוסיים אף הבהירו כי היה מעקב מדוקדק אחר הטילים ששוגרו במהלך התרגיל ו"כולם פגעו במטרותיהם".

חברת התעופה עצמה - "סיביר איירליין" - הוסיפה אף היא על המבוכה. "מדוע הים השחור?", שאלה אחת מראשי החברה בנובוסיבירסק. "מדוע ניתן למטוס מסדרון אוויר כזה?" בדרך כלל, כך נמסר, הטיסה מישראל לנובוסיבירסק אינה עוברת מעל הים השחור.

עם קבלת הידיעה על התפוצצות המטוס כינס פוטין בקרמלין ישיבת חירום עם פטרושב, וזימן אליה גם את שר ההגנה סרגיי איוואנוב. הוא עמד מייד על חומרת המקרה והורה לזרועות השלטון השונות להיחלץ לפעולת בזק. ספינות ומטוסים יצאו לאתר ההתרסקות, בלב ים, כ-185 ק"מ מהחוף הרוסי. לעיני המצלמות הנחה פוטין את ראשי מערכת הביטחון הרוסית לערוך "בדיקה קפדנית ביותר ולאסוף את כל השרידים". ולדימיר רושיילו, ראש המועצה לביטחון לאומי של רוסיה, מונה על-ידי פוטין לחקור את נסיבות ההתרסקות.

הנשיא הרוסי גם מיהר לטלפן לראש הממשלה אריאל שרון כדי למסור עדכון על הצעדים הרוסיים, וכן להביע השתתפות בצער. השניים סיכמו על שיתוף פעולה מלא בין שתי המדינות בחקירת נסיבות האסון וגם במאמצי החילוץ ואיסוף הראיות בשטח. האסון היה רקע קודר לפגישה אמש בין פוטין לבין ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, שטס למוסקווה כדי לדון במשבר הטרור הבינלאומי. הנשיא הרוסי מציב עצמו בימים האחרונים כציר מרכזי בקואליציה המתגבשת נגד הטרור

אמש דחו גורמים רוסיים את הטענה בדבר אי-תקינות של המטוס, על רקע שורה של אסונות אוויריים בהם היה מעורב הטופולב 154, ואמרו כי המטוס שהתרסק היה בשירות 10 שנים בלבד. לדבריהם, חברת "סיביר איירליין", הנמצאת בבעלות פרטית, נחשבת כבעלת סטנדרט גבוה בענף התעופה הרוסי ומחזיקה כ-30 מטוסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ