צבא ארצות הברית יצניח מנות מזון לריכוזי פליטים באפגניסטאן

מאת נתן גוטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת נתן גוטמן

כתב "הארץ" בארה"ב

ואשינגטון. ארה"ב ממשיכה במאמץ לטפח את מתנגדי הטליבאן באפגניסטאן ולהבהיר כי המערכה אליה היא יוצאת אינה נגד האפגנים, אלא נגד ארגונו של אוסאמה בן לאדן ומשטר הטליבאן הנותן לו חסות.

בנאום במחלקת המדינה, הכריז נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, על מתן סיוע של 320 מיליון דולר לעם האפגני. הסיוע מיועד לאספקת מזון, תרופות ובגדים וכן לסייע לעשרות אלפי הפליטים האפגנים הנמלטים בימים אלה מאפגניסטאן לכיוון פקיסטאן, איראן, טג'יקיסטאן, אוזבקיסטאן וטורקמניסטאן. "זו הדרך שלנו לומר שלמרות שאנו מתנגדים בחריפות למשטר הטליבאן, אנו חברים של העם האפגני", אמר בוש.

הפנטגון הודיע במקביל על תוכנית להצנחת מנות מזון לריכוזי פליטים בתוך אפגניסטאן כדי לסייע לפליטים הרעבים. הבית הלבן פירסם הודעה שבה נאמר כי אפגניסטאן נמצאת על סף רעב וכי הטליבאן אחראי למשבר ההומניטרי במדינה.

הנשיא בוש גם החליט להקציב 3 מיליארד דולר לסיוע לאזרחים אמריקאים שאיבדו את מקום עבודתם בעקבות הפיגועים ואף להאריך, בתקנות מיוחדות, את משך הזכאות לדמי אבטלה במדינות שנפגעו משמעותית מהירידה בעסקים עקב הפיגועים.

החלטת ארה"ב, להציג בפני השותפות לקואליציה ראיות הקושרות את אוסאמה בן לאדן לפיגועים, מתחילה לעורר תגובות חיוביות. פקיסטאן הודיעה כי הראיות שהוצגו בפניה מספקות וכי יש בהן כדי להצדיק פעולה נגד בן לאדן. גם נאט"ו ורוסיה הביעו סיפוק מהעדויות שהוצגו בפניהן. האף-בי-איי פירסם אתמול מידע על סדר היום של שניים מחוטפי המטוסים בימים שלפני הפיגוע. לפי המידע, מוחמד עטא ועבדול עזיז אל עומרי, שחטפו מטוס מבוסטון והתרסקו איתו אל תוך אחד ממגדלי התאומים, ישנו בערב לפני הפיגוע במלון זול בפורטלנד שבמדינת מיין ואחר כך אכלו במסעדת "פיצה האט". הם צולמו במצלמות מעקב כמו גם במכשירי כספומט, תחנות דלק ובשדה התעופה בדרכם לבוסטון. האף-בי-איי ביקש את עזרת הציבור במידע נוסף על פעילות השניים לפני הפיגוע, כדי לסייע בשחזור צעדיהם ובגילוי האנשים שהיו עמם בקשר.

הנשיא בוש ממשיך בפגישותיו עם מנהיגי העולם לצורך ביסוס הקואליציה נגד הטרור. אתמול נפגש עם שליט קטאר, השייח' חאמד בן חליפה א-ת'אני, וכן עם נשיא מקסיקו, ויסנטה פוקס. מקסיקו היא אחת המדינות שעלולות להיפגע מהמצב החדש שנוצר בארה"ב לאחר התקפת הטרור, מכיוון שהפיגועים הקפיאו ואולי גם יגרמו לביטול התוכנית להסדרת מעמדם החוקי של כשלושה מיליון מהגרים מקסיקאים בארה"ב.

שדה התעופה "נשיונל" על שם רייגן בוואשינגטון, נפתח אתמול מחדש לתנועה אווירית ובכך שבו כל שדות התעופה בארה"ב לפעילות. שדה התעופה של ואשינגטון היה האחרון להיפתח בשל חשש כי קרבתו לבית הלבן, לפנטגון ולאתרים לאומיים, עלולה לאפשר פיגועים נוספים בסגנון אלה שאירעו ב-11 בספטמבר. שדה התעופה נפתח תחת הגבלות ביטחוניות חמורות והנוסעים נדרשים לעבור בדיקות לפני העלייה למטוס. במהלך השבועות הקרובים ישוב השדה בהדרגה לעבודה מלאה, אולם ההערכה היא כי הקווים הסדירים ממנו לניו יורק, שהיוו חלק משמעותי בפעילות השדה, יצומצמו מכיוון שהבדיקות הביטחוניות הממושכות הופכות את הנסיעה בהם ללא כדאית.

כתבות מומלצות

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ