אמצעי ביטחון בניו יורק מחשש לפעולת תגמול על המתקפה

"ניוזוויק": עימות בין האף-בי-איי למשטרה משבש את חקירת הפיגועים

מאת שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת שלמה שמיר

כתב "הארץ" בניו יורק

תחילת המבצע הצבאי נגד משטר הטאליבן באפגניסטאן לא תחליש את היקף ועומק החקירה הנערכת בארה"ב, שמטרתה לגלות את האחראים להתקפת הטרור הקטלנית נגד אמריקה ב-11 בספטמבר; כך הדגישו אתמול גורמים בכירים בוואשינגטון ובניו יורק.

עם זאת, בדיווחים אתמול נמסר כי בניו יורק ובערים מרכזיות אחרות ננקטים אמצעי ביטחון מיוחדים לסיכול ניסיונות פיגועים, כתגמול להפצצות על יעדים באפגניסטאן.

ביטוי לחששות מפני פעולות תגמול ניתן בהודעה רשמית שפירסמה אתמול בוואשינגטון מחלקת המדינה. ההודעה שפורסמה כוללת התרעה לאזרחי ארה"ב לגלות "עירנות וזהירות מיוחדים".

כחודש אחרי התקפת הטרור הקטלנית נגד אמריקה, חקירת הפיגועים במגדלי התאומים בניו יורק ובבניין הפנטגון בוואשינגטון - חקירה המוגדרת המסועפת והמקיפה ביותר בתולדות ארצות הברית - מתמקדת במאמץ מרוכז להשיג ראייה ישירה ומוצקה שתהיה קבילה בפני חבר מושבעים גדול, ותוכיח את כי גורם או גורמים כלשהם היו אחראים לתכנון ולביצוע הפיגועים.

העיתון "דיילי ניוז" דיווח אתמול בידיעה בלעדית כי איש מבין 500 בני האדם העצורים כעת בארה"ב - והנחקרים בקשר לפיגועים - לא הודה כי ידע מראש על התוכנית לפגוע במגדלי התאומים ובבניין הפנטגון. העיתון, המסתמך על מקורות הקרובים לחקירה, טוען כי חלק מבין הנחקרים משתפים פעולה עם החוקרים ומוסרים מידע "חשוב וקריטי" שיכול לשמש בסיס להוכחת קשירת קשר נגד ארצות הברית.

התובעת הכללית בניו יורק, מרי ג'ו ווייט, וראש משרד האף-בי-איי בניו יורק, ברי מאון, סירבו להגיב לדיווח בדיילי ניוז.

מדיווח בלעדי המתפרסם היום בשבועון "ניוזוויק" עולה כי החקירה אינה חפה משיבושים, הנגרמים בשל תחרות בין גורמי ביטחון פדרליים ומקומיים.

השבועון כותב כי בעת ששר המשפטים, ג'ון אשקרופט, וראש האף-בי-איי, רוברט מולר, מתפארים בשיתוף פעולה הדוק בין רשויות חוק פדרליות למשטרות מקומיות בחקירת הפיגועים, המצב בשטח רחוק מלבטא שותפות מלאה.

השבועון טוען כי למרות ששר המשפטים וראש האף-בי-איי משבחים את שיתוף הפעולה ההדוק בין שלטונות החוק הפדרליים למקומיים, הרי שמדיווחים המגיעים מערים שונות מתברר כי "מאחורי הקלעים קובלים שוטרים ואנשי חוק מקומיים על היעדר שיתוף פעולה". לדברי השבועון, התלונה המרכזית הרווחת בקרב רשויות החוק המקומיות היא שהאף-בי-איי אינו מאפשר נגישות למידע ופרטים הקשורים לחקירת הפיגועים. האף-בי-איי, כותב השבועון, מסרב לשתף גורמים מקומיים אף במידע חשוב וקריטי לגבי חשדות והערכות על ניסיונות לבצע פיגועים נגד יעדים מקומיים.

מפקד משטרת פורטלנד במדינת מיין, מייקל שיטווד, אמר לניוזוויק - "הם (האף-בי-איי) אינם משתפים אותנו בשום מידע". משטרת פורטלנד מקיימת חקירה מאומצת מאז נודע בוודאות ששניים מחוטפי המטוסים, מוחמד עטא ועבדול עזיז אל-עומארי, שהו במדינת מיין ב-10 בספטמבר, יום לפני הפיגועים.

מפקד המשטרה סיפר לעיתון כי כששיגר שני שוטרים לחקור אנשים שראו את שני הטרוריסטים, הוא התבקש להפסיק את החקירה ואף הוזהר שאם ימשיך בה הוא יואשם בשיבוש חקירה פדרלית.

בכיר באף-בי-איי הסביר ל"ניוזוויק" כי המידע שהצטבר עד עכשיו עדיין אינו יכול להיחשב קביל בפני חבר מושבעים, או שמדובר במידע סודי ובעל סיווג ביטחוני גבוה שלא ניתן להעבירו לידיעת גורמים מקומיים.

מסיכומי ביניים של החקירה, שפורסמו אתמול באמצעי התקשורת עולה כי החוקרים הצליחו לשחזר את תנועותיהם של חוטפי המטוסים ולקבוע בוודאות כי אחדים מהם - כולל מנהיג החולייה, מוחמד עטא - היו קשורים לארגון הטרור אל-קאעדה והתאמנו בבסיסים של הארגון באפגניסטאן. עם זאת, רוב ההוכחות שהושגו עד כה מוגדרות נסיבתיות.

מקורות בניו יורק, הקרובים לחקירה, הגדירו אתמול "הצלחה" את העובדה שבין מאות העצורים הנחקרים נחשפו גם כאלה שהכירו אישית אחדים מהטרוריסטים חוטפי המטוסים, ומסרו מידע חשוב על זהותם. "מידע זה חשוב מכיוון שהוא איפשר לחוקרים לחשוף את הזהות המזויפת שחוטפי המטוסים נתנו בעצמם", אמר חוקר בכיר לעיתון.

העיתון "ניו יורק פוסט" גילה אתמול כי גורמי ביטחון בניו יורק הכינו מערך בטיחות מיוחד במטרה לסכל ניסיונות לבצע פיגועים באזור המטרופולין, כתגמול למבצע הצבאי נגד הטליבאן.

לדברי העיתון, מדובר ב"תוכנית חסרת תקדים בהיקפה" שמטרתה לקיים מטריית הגנה על כל אזור המטרופולין של ניו יורק. מפקד המשטרה סירב להגיב על הדיווח בניו יורק פוסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ