מניירות ערך לנכסי דלא ניידי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בסוף ינואר 95' הודיע שר האוצר, אברהם שוחט, כמי שכפאו שד, על החלטתו לבטל את המס שהוטל על הבורסה. היה זה השיא במאבק הציבורי הנוקשה שניהלה במשך חודשים שכבת בעלי ההון הישראלים והמייצגים אותם - עורכי דין ורואי חשבון - וכן שתדלנים מטעמם נגד יוזמת האוצר. ראש הממשלה, יצחק רבין, שתמך בתחילה בצעד הכל כך הגיוני, לא היה יכול לעמוד מול גלי המתדפקים על דלתו והלוחשים באוזנו שהזהירו מפני קטסטרופה, אם רווחים מניירות ערך ימוסו, חס וחלילה, כמו שממסים הכנסה מעבודה, אפילו בשיעור מופחת. לכן כאשר ועדת בן-בסט פירסמה במאי 2000 את המלצותיה לרפורמה במס הכנסה - ובמרכזה מיסוי הכנסות משוק ההון בגובה של עד 25% - שוחט, ששוב כיהן בתפקיד שר אוצר, כמו רבים אחרים, היה יכול לתמוה לאן נעלמה שדולת בעלי ההון אשר חמש שנים קודם לכן עשתה כל שביכולתה למנוע הטלת מס על רווחי הבורסה.

התשובה באה ממקום אחר והיא נחשפת בימים אלה. בשנים האחרונות קיימת נהירה של בעלי ההון להשקעות בנדל"ן בישראל. הסיבות לכך - שפל מתמשך בנדל"ן הטומן בחובו הזדמנויות פז, מימון נדיב ונוח עד 100% של הבנקים ומערכת מיסוי מסובכת המאפשרת למשקיעים מתוחכמים לנצל פרצות ולהעשיר את כיסם - שלהם ושל יועצי המס שלהם. אם המסקנות שאותן הוועדה למיסוי נדל"ן עומדת להגיש לשר עד סוף החודש לא ישונו ברגע האחרון כתוצאה מלחץ ציבורי, הרי שעל פי מה שנחשף כאן בסוף השבוע האחרון, מדובר בשורה ארוכה של הטבות שמהן ייהנו בעלי ההון, ובוודאי לא צרכני הנדל"ן הקטנים. במלים אחרות, חברי השדולה החזקה ביותר שתמיד מוצאת נתיבות אל הקופה הציבורית וממנה לכיסם של חבריה ויועציה, יעבירו אליהם מיליוני שקלים שמהם אמורה ליהנות הקופה הציבורית, והכל במסווה של רפורמה במס.

רפורמה במס? כאשר בוחנים לעומק את המלצות ועדת רבינוביץ, זוגות צעירים לא ייהנו ממנה. הפחתת מס הרכישה, למשל. קונה מקרקעין משלם את המס המונהג בשיעור מדורג של 3.5% ,0.5% ו-5% משווי הנכס. מי שרוכש דירה בשווי של עד כ-100 אלף דולר, ישלם מס רכישה בשיעור של 0.5%. מי שרוכש דירה ששווייה כ-150 אלף דולר, ישלם מס רכישה בשיעור של 3.5% על 50 אלף הדולר הנוספים, ומי שרוכש דירה יקרה יותר, ישלם על כל סכום שמעבר ל-150 אלף דולר, 5% מס. שיעור מס זה מתייחס גם למלאי ורכוש קבוע מעבר לדירת מגורים. הוועדה ממליצה להקטין את שיעור המס המקסימלי ל-3.5% עד 4%. ברור מי ירוויח מכך. או, למשל, הקטנת מס שבח ל-25%. מי שיש לו דירת מגורים אחת, לא משלם מס שבח. מי שיש לו נכסים והוא קונה ומוכר, משלם מס שבח.

אמנם ועדת בן-בסט המליצה על צמצום מס שבח ל-25%, אך היא דיברה על יחידים ולא על חברות. ההבדל הוא בכך שוועדת בן-בסט דיברה על התאמת שיעורי מס בתחומים שונים. אם תתקבל תוכנית ודעת רבינוביץ, ייווצר מקלט מס נדל"ן ומדד מיסוי חדש בישראל: מס על הבורסה - 0%, מס על עסקות נדל"ן - 25%, ומס על עבודה - עד מדרגת מס של 50%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ