בקהילה היהודית בארה"ב חוששים מפילוג

יהודים / מחלוקת על התמיכה במדיניות הממשל במזה"ת

מאת שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת שלמה שמיר

כתב "הארץ" בניו יורק

בראשות הקהילה היהודית בארה"ב מחריפה באחרונה התחרות על השגת עמדות השפעה מול הממשל. פיגועי ה-11 בספטמבר קטעו באחת את מדיניות יהודי ארה"ב כלפי ישראל מאז פרוץ אינתיפאדת אל-אקצה: במשך השנה האחרונה, ראשי הקהילה מילאו פיהם מים בכל הנוגע למצב תהליך השלום.

אולם העיסוק הנוכחי של הבית הלבן בגיבוש עמדות בעניין המזרח התיכון מאלץ את ראשי הקהילה לשוב ולהשמיע קול. התפתחות זו הציתה מחדש את הוויכוח הישן, מי מייצג את הקהילה היהודית מול הממשל. במקביל התחדד גם הפולמוס, מי יקבע את סדר העדיפויות ביחסים שבין הקהילה לישראל.

הצדדים המעורבים משתדלים למנוע את היווצרות הרושם, כאילו ניגודי ההשקפות ביניהם הפכו למחלוקת, או כלשון ה"ניו יורק טיימס", גרמו ל"קרע בקרב היהודים". ראשי ועידת הנשיאים היהודים - ארגון הגג של הארגונים היהודיים - הוציאו הודעה לעיתונות, בה דחו את "המאמצים לתאר את הקהילה כמפולגת".

ואולם, מהתבטאויות של פעילים יהודים עולה כי חילוקי דעות בסוגיית המדיניות הרצויה מול הבית הלבן בהקשר ליחסו לישראל - בנושא אי שיתופה של ישראל בקואליציה למלחמה בטרור וגיבוש עמדות חיוביות כלפי הרשות הפלשתינית - גלשו למחלוקת קשה. במחלוקת זו מעורבים, מצד אחד, גורמים שמייצגים את ההנהגה המאורגנת של הקהילה היהודית, ומנגד, אישים שפועלים מחוץ לממסד.

הארגונים היהודיים אינם מסכימים באשר לשאלה האם על הקהילה לתמוך במדיניות האמריקאית הנוכחית, גם אם מדיניות זו אינה עולה בקנה אחד עם העמדות הישראליות. חילוקי הדעות הללו העמיקו בקרב ארגונים יהודיים שונים את הרצון לנקוט קו עצמאי בכל הנוגע ליחסים שבין ישראל לבית הלבן - בלי קשר לעמדות ההנהגה הממוסדת.

ביום ששי לפני שבוע, שיגרה קבוצה של פעילים יהודים מרחבי ארה"ב מכתב לבית הלבן, שיש בו כדי להעיד על התעלמות מתריסה מצד גורמים יהודים שונים מוועידת הנשיאים ומהממסד היהודי המאורגן. במכתב, עליו חתומים כ-75 יהודים ובהם אישים ידועים ומוערכים בקהילה, מביעים הכותבים "הערכה והערצה" לנשיא בוש על "המנהיגות שהוכיח בהשגת תמיכה פנימית ובינלאומית במלחמה נגד הטרור הגלובלי". החותמים מציינים את תמיכתם בתהליך השלום בין ישראל לפלשתינאים ו"מקדמים בברכה את מדיניות הנשיא, המעניקה למדינות במזרח התיכון הזדמנות להתחלה חדשה על ידי הצטרפות למאבק בטרור".

שיגור המכתב עורר ביקורת זועמת מצד כמה מראשי הקהילה. "תוכן המכתב מבטא רק את ההשקפות האישיות של חותמיו", אמר ל"הארץ" רון לאודר, לשעבר יושב ראש ועידת הנשיאים. "החותמים אינם מייצגים את הקהילה היהודית", פסק. יחד עם זאת, המכתב גרם מבוכה לראשי ועידת הנשיאים, והציג אותם כמהססים בהבעת תמיכה בנשיא בוש.

מרווין לנדר, אחד מיוזמי המכתב ומי שכיהן במשך שנים רבות כיושב ראש המגבית היהודית המאוחדת, הסביר כי היוזמה היא ביטוי לתפישה לפיה "בתקופת משבר, כמו זו שבה נתונה כעת ארצות הברית, חשוב מאוד להוכיח שהיהודים תומכים בנשיא למרות חילוקי דעות בין הממשל לראש הממשלה".

לאחר התייעצות בקרב החברות המרכזיות המאוגדות תחת ועידת הנשיאים, הופצה הודעה מיוחדת לעתונות. "הקהילה היהודית מלוכדת בהתייצבותה מאחורי הנשיא בוש", ו"תומכת מקיר אל קיר במלחמתו נגד הטרור", בישרו יושב ראש הוועידה מורתימור צוקרמן, וסגן יושב הראש ומנכ"ל הוועידה, מלקולם הונליין. מאחורי הקלעים התחילו ראשי ועידת הנשיאים במאמץ מרוכז שמטרתו לשמור על האחדות בקרב 53 הגופים המרכיבים את ועידת הנשיאים.

ואולם, לרבים בקהילה היה ברור כי ההודעה המאוחרת מבטאת את הדאגה הרווחת בקרב צמרת הוועידה מפעילותם של חוגים שונים בקהילה, הכוללים אישים בולטים וכן תורמים גדולים לפדרציות. החשש הוא שחוגים אלה מנצלים את ההתפתחויות בזירת מדיניות החוץ, כדי להרחיב את ראש הגשר שהקימו ביחסיהם עם הממשל. "בוועידת הנשיאים חוששים שמאחזי ההשפעה היהודית בוואשינגטון עוברים תהליך של הפרטה, שתנשל את ועידת הנשיאים מבלעדיות בייצוג הקהילה מול הממשל", אמר פעיל יהודי ותיק.

בשיחות פרטיות מביעים פעילים יהודים תרעומת נגד ראש הממשלה אריאל שרון. לטענתם, אזהרתו למנהיגים יהודים מפני המחיר שתגבה מישראל מלחמה אמריקאית נגד טרור, העלתה מחדש את שאלת הנאמנות הכפולה של יהודי אמריקה. שאלה זו מרחפת מעל הקהילה היהודית כצל מאיים.

לא הסתייגו מפגיעת שרון בבוש

המחלוקת בקרב הארגונים לגבי היחס שיש לנקוט כלפי ישראל בלטה בעקבות ההצהרה של ראש הממשלה אריאל שרון מה-4 באוקטובר, בה השווה את גישת הממשל כלפי ישראל לנטישת צ'כוסלובקיה ערב מלחמת העולם השנייה.

הליגה למניעת השמצה, הנחשבת לארגון היהודי המרכזי בארה"ב, היתה היחידה שפירסמה הודעת הסתייגות מהצהרתו של שרון. ההודעה של הליגה הבליטה את שתיקתה של ועידת הנשיאים בתגובה לעלבון שספג הנשיא בוש מידי ראש הממשלה. פעיל יהודי המקורב לצמרת המפלגה הרפובליקאית אמר ש"בבית הלבן לא ישכחו במהרה שארגון הגג היהודי התחמק מנקיטת צעד מתבקש, כגון הסתייגות מפגיעה בנשיא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ