מאת עמוס הראל

ישראל חידשה אתמול בבוקר את ההתנקשויות בשטחים, לאחר יותר מחודש. צלפים הרגו בקלקיליה את עבד אל-רחמן סעיד חמאד, פעיל בכיר בחמאס. בשב"כ מייחסים לחמאד מעורבות פעילה בתכנון פיגועי ההתאבדות בדולפינריום ובנווה ימין שליד כפר סבא.

חמאד, בן 33, נהרג מיריות צלפי הימ"מ בפתח ביתו בקלקיליה, שבשטח אי בשליטת הרשות הפלשתינית, מעט אחרי השעה 6:00. בצהריים השתתפו אלפים בהלווייתו, שנערכה בעיר.

בהודעה שפירסמה לשכת ראש הממשלה נאמר שחמאד היה אחראי לפיגוע ההתאבדות בדולפינריום בתחילת יוני, שבו נהרגו 23 ישראלים ונפצעו עשרות, וכן לפיגוע ההתאבדות בנווה ימין באפריל, שבו נהרגו שניים. מקורות ביטחוניים אמרו שחמאד קשור בהתארגנות החמאס שבסיסה באזור שכם. לטענת ישראל, חמאד היה בין מתכנני הפיגועים והיה אחראי ליצירת הקשר בין המתאבדים לבין מי שסיפקו להם את המטענים.

לשכת ראש הממשלה מסרה עוד כי מידע על מעורבותו של רחמן בפיגועים אלו ובתכנון פיגועי התאבדות נוספים הועבר כמה פעמים לרשות הפלשתינית. בראשית יוני, לאחר הפיגוע בדולפינריום, הוא נעצר בידי הרשות עם שניים משותפיו להתארגנות, אך שוחרר ב-5 באוגוסט. בהודעה נאמר עוד כי "מיד עם שחרורו עלה כי חמאד חזר לפעול, ביתר שאת, לביצוע פיגוע התאבדות נוסף", שתוכנן לימים הקרובים. חמאד היה כלול ברשימת 108 המבוקשים שהגישה ישראל לרשות, בדרישה שתעצור אותם.

חמאד היה פעיל בחמאס ובזרוע הצבאית עז א-דין אל-קסאם יותר מעשר שנים. ב-1992 היה בין מגורשי הארגון למארג' א-זוהור בלבנון, ומאוחר יותר נכלא בגלל מעורבותו בפיגוע ההתאבדות בקו 5 בתל אביב ב-1994.

ניסיון ההתנקשות הישראלי האחרון בפעיל פלשתינאי היה ב-6 בספטמבר, כשמסוק של חיל האוויר ירה כמה טילים לעבר מכונית שבה נסע ראיד כרמי, פעיל בכיר בזרוע הצבאית של פתח באזור טול כרם. כרמי נפצע קל ושניים מאנשיו נהרגו. מאז הפיגועים בארה"ב ב-11 בספטמבר נמנעה ישראל מניסיונות התנקשות נוספים.

למחרת הפיגועים בארה"ב, ב-12 בספטמבר, נהרגו שני מבוקשים בכירים מהג'יהאד האיסלאמי, ואיל עסאף ואסעד דקה, בכפר עראבה בעת פעולת צה"ל באזור ג'נין. דובר צה"ל טען שלא היה זה מבצע "סיכול ממוקד" (התנקשות) ושהשניים נהרגו בחילופי אש, לאחר שסירבו להיכנע לכוחות שהקיפו את הבית שבו שהו.

בשטחים לא נרשמה תגובה חריגה להתנקשות בחמאד ולא גברה האלימות, בניגוד לאירועים לאחר התנקשויות הקודמות.

נראה שהבחירה בחמאד כיעד להתנקשות, לאחר ההפסקה בפעולות כאלה, לא היתה מקרית. היא נבעה גם מחשש מ"פצצה מתקתקת" (בגלל מעורבותו, לדברי השב"כ, בפיגוע התאבדות קרוב) וגם מהקשר שלו לפיגועים קודמים. בישראל מעריכים שארה"ב תימנע מביקורת קשה על הפעולה, נוכח העובדה שגם בכוונתה לנקוט צעדים דומים במסגרת המלחמה שהכריזה על הטרור הבינלאומי. מקורות ביטחוניים בישראל רמזו בשבוע שעבר שחידוש ההתנקשויות צפוי, כשהזהירו שישראל לא תשלים עם היעדר מאמץ של הרשות לסכל את הטרור.

סוכנות עתי"ם מוסיפה: ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בעקבות ההתנקשות כי "זה לא הראשון ולא האחרון. הבהרנו את עמדתנו בנושא הזה, עמדתנו ברורה וכך ננהג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ