הפיגוע נמחק

מאת איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת איתן אבריאל

מדהים: רק חודש עבר מאז שודרו בעולם בשידור חי התמונות המזעזעות של התקפת הטרור בניו יורק ובוואשינגטון, וכבר חזרו רוב השווקים הפיננסיים לרמות שבהן היו לפני אותו אירוע, אשר לדעת רבים שינה את העולם. כך בבורסות הגדולות - שבסוף השבוע שעבר סיימו להחזיר את מלא הנפילות הדרמטיות שרשמו בעקבות הפיגוע - וכך גם בשוקי המטבע בעולם ובישראל.

התחזקותו של הדולר בשבוע האחרון היא אולי ההתפתחות המפתיעה ביותר. לאחר הפיגוע בארה"ב והורדות הריבית שבאו בעקבותיו, מצא עצמו המטבע האמריקאי עם ריבית נמוכה ומדינה במיתון ובמלחמה, שרק מעטים מעוניינים להשקיע בה. כל הכסף החכם ברח לאחר הפיגוע לנכסי מקלט, כגון הפרנק השווייצי ולאיגרות חוב בדירוג גבוה מחוץ לארה"ב, והדולר נפל מול שאר המטבעות. הדולר הגיע לרמה של 115 ין, מול היורו הוא עלה בעקביות, ואילו הפרנק השווייצי שבר מולו שיאים חדשים.

כל זה נמשך זמן קצר. בעוד שהאמריקאים מפגינים אדישות מפתיעה בכל הקשור למטבע שלהם, הרי שמדינות אחרות אינן מוכנות לסבול סטייה מהותית בשערי המטבע שלהן, ומוכנות להילחם על שערי החליפין שהיו נהוגים לפני מתקפת הטרור בארה"ב.

כך נהג הבנק המרכזי של יפאן, למשל. בהיעדר יכולת לעורר את הכלכלה היפאנית באמצעות הריבית, כי זו ממילא קרובה מאוד לאפס, יצא הבנק המרכזי היפאני לפני כ-10 ימים במסע אגרסיווי מאין כמוהו לשמירת רמתו של הדולר. מאחר שלדעתו פוגע שער של 115 ין לדולר במעמדו של היצוא היפאני, התחיל הבנק המרכזי ביפאן לקנות דולרים בשוק הפתוח בכמויות גדולות - יותר מ-20 מיליארד דולר, לפי ההערכות בקרב מרבית הסוחרים.

גם כאשר החל הדולר לעלות מול היין, והגיע לרמות של 117 ו-118 ינים לדולר, לא הפסיקו היפאנים לקנות דולרים, לפעמים תוך שכירת שירותיו של הבנק המרכזי האמריקאי כדי לבצע עסקות בשעות העבודה של ניו יורק. במקביל, דאג הבנק המרכזי להבהיר לשווקים כי השער שהוא מעוניין בו גבוה מ-120 ין לדולר.

בקרב כלכלנים יש הסכמה שבנק מרכזי לא יכול להכתיב את שער המטבע הרצוי לו לשווקים, אך ניסיון העבר מלמד כי הבנק המרכזי היפאני חריג בעניין הזה. נכון להיום שוב ניצח הבנק המרכזי את השוק, והדולר נסחר בימים האחרונים ברמות של 122-121 ינים לדולר - שער המהווה הקלה גדולה עבור מאות לווי מט"ח בישראל שבחרו להצמיד את ההלוואות ליין היפאני.

מוזר עוד יותר הוא סיפורו של היורו. המטבע של האיחוד האירופי נהנה היום גם מריבית גבוהה בהרבה מהריבית הדולרית, גם ממצב כלכלי יציב יותר מאשר בארה"ב, גם ממעורבות משנית במלחמה נגד הטרור, וגם מרצון מוצהר של האירופים לראות אותו מתחזק מול הדולר - למרות זאת הוא פשוט מסרב לעשות זאת.

האמת היא שלאיש אין הסבר משכנע מדוע גם היום לא מצליח היורו להתחזק מול הדולר, למעט חוסר האמון שהאירופים מייחסים למנהיגים הכלכליים שלהם בכלל, ולצוות המנהיג את הבנק המרכזי האירופי בפרט. החלטת הבנק המרכזי בשבוע שעבר שלא להוריד את הריבית באירופה, והצהרותיו על כך שמצב הכלכלה האירופית סביר ושלא יהיה צורך בהורדות ריבית בעתיד, מתקבלים כנראה אצל בעלי העסקים באירופה באותו דרך שאנחנו מקבלים את הערכת האוצר על צמיחה של 4% בשנה הבאה. התוצאה: היורו ממשיך להיסחר ב-92-91 סנט. הבוקר ההערכה הרווחת היתה כי הוא יתחזק השבוע, אך בשיעור צנוע בלבד.

התייצבות השקל פחות מפתיעה

דווקא חזרתו של השקל לרמות המסחר שלפני ה-11 לספטמבר היא המפתיעה פחות. ביום הפיגוע עלה הדולר לרמות של 4.40 שקלים ומעבר לזה. שבועיים מאוחר יותר, בימי הציפייה לפתיחת המתקפה האמריקאית נקבע שיא בשער היציג ברמה של 4.37 שקלים, אך מאז נסוג הדולר באחוז שלם. ביום ששי, וגם אתמול במסגרת המסחר בחוזי האופציות בבורסה, שהיה ער מהרגיל עם כ-35 אלף חוזים שהחליפו ידיים, כבר נעצרה מגמת ההתחזקות. כעת עומד המטבע האמריקאי על רמה של 4.33 שקלים, שבה יפתח כנראה את המסחר הבוקר.

ההסבר לחזרתו של השקל פשוט: בחודשים הקודמים עלה הדולר בישראל עקב האירועים הביטחוניים המקומיים. באופן פרדוקסלי הביאו האירועים בארה"ב והמתקפה האמריקאית באפגניסטאן לשקט יחסי בישראל, כאשר אפילו הרשות הפלשתינית מנסה לראשונה למתן את עוצמת הפיגועים. שקט יחסי זה הביא לגל של מימושים גדול מצד משקיעים זרים. בשוק מספרים על קרן הון סיכון גדולה שמכרה מט"ח בהיקף של כ-250 מיליון דולר, לאחר שרכשה אותם ברמה של 4.19 שקלים לפני כמה חודשים, וכך הגיע השער לטווח המסחר הנוכחי שלו.

ואולם, למרות הרגיעה, שבאה לידי ביטוי בירידה במחזורים ובעניין המוגבל מצד הבנקים הזרים, מסכימים הסוחרים כי התנודתיות בימים הקרובים לא תהיה סימטרית: כל עוד לא יחול שינוי במצב בישראל ובאופי הפעילות האמריקאית באפגניסטאן - השקל ישמור על שערו הנוכחי. ואולם, אם יחול שינוי לרעה, השקל יצא למסע חדש לעבר פסגת ה-4.40 שקלים לדולר, אותה כבר ראה מקרוב, אך עדיין לא כבש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ