מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

מנדלסון, ערוץ 33, שישי 21:00. הזדמנות לשמוע יצירה נשכחת כמעט, הקונצ'רטו השני לפסנתר מאת מנדלסון, ברה מינור. שפע הקונצ'רטי לפסנתר, ושפע היצירות האחרות של מנדלסון, מטילים צל על שתי היצירות היפות שלו בז'אנר זה. הומרו פרנס ינגן עם תזמורת האקדמיה סנט מרטין והמנצח נוויל מארינר.

"הרומנטיקן האחרון", מוזיק, שבת 21:00. בתואר זה מוכתר ולדימיר הורוביץ, שאולי איננו האחרון, אבל בוודאי היה רומנטיקן גדול. הסרט התיעודי מתרכז בהצבעה על צדדיו הרומנטיים של הפסנתרן הנודע, ואחריו (22:30) אפשר יהיה להיווכח בכך הלכה למעשה. הוא ינגן את מוצרט, בסרט שנעשה על הקלטה של הקונצ'רטו לפסנתר בלה מז'ור. המנצח לא פחות גדול ולא פחות רומנטיקן - זהו קרלו מריה ג'וליני, עם תזמורת לה סקאלה ממילנו, וההפקה היא מ-1987.

פוליפוניה אתיופית, מוזיק, ראשון 21:00. מסע בעקבות התרבות המוסיקלית העשירה של אתיופיה, בה שרים בריבוי קולות וריבוי מסורות: אתניות, דתיות, ומוסיקליות.

גאלה, ערוץ 33, ראשון 22:30. קונצרט נוצץ, שמשתתפיו מסוגלים לשלוף עשרות כמוהו אפילו מתוך שינה, ובו מארח קלאודיו אבאדו והתזמורת הקאמרית אירופה את הטנור לוצ'אנו פאוורוטי. אחרי הסימפוניה הראשונה של בטהובן לחימום, יצטרף פאוורוטי באריות מאופרות איטלקיות: "ריגולטו", "טוסקה", "כך עושות כולן" ועוד. צולם בפרארה, 1996.

מייקל טיפט, מוזיק, שני 19:50. שעה של סרט דוקומנטרי אודות המלחין האנגלי מייקל טיפט, עם דגש על האוריינטציה החברתית והפוליטית שלו. חייו המוסיקליים של טיפט (1998-1905) החלו בשולי העשייה המוסיקלית הבריטית: הוא היה מורה בבית ספר יסודי בעיירה קטנה, ניצח על המקהלה המקומית והופיע עם אופרה שלו בעיירת כורים נידחת ומוכת אבטלה ורעב. כפציפיסט מוצהר, שסירב להתגייס לצבא במלחמת העולם השנייה ואף ריצה עונש מאסר על כך, מצאו עקרונותיו אלה הד גם ביצירותיו - ובראשן האורטוריה "בן זמננו" מ-1944. הסרט יכלול גם קטעים מיצירותיו, שבהן בולטת ההשראה מסטרווינסקי, מג'אז ובלוז, וגם ממוסיקת רנסאנס אנגלית.

ברנדל וליסט, מוזיק, שלישי 21:00. המנצח הישראלי הבינלאומי אליהו ענבל והפסנתרן אלפרד ברנדל חוברים כאן לביצוע יצירות שנדחקו לשולי הרפרטואר: הקונצ'רטו השני של פרנץ ליסט, וקטע קונצרטי של קרל מריה פון ובר. את הקונצ'רטו של ליסט, מפגן מרהיב של המצאה פסנתרנית, מנגנים בעיקר בתחרויות; לגבי ובר עשתה ההיסטוריה משפט צודק יותר, כשהפכה אותו למוצג ארכיאולוגי. תזמורת הרדיו של פרנקפורט מלווה.

ברברה הנדריקס, ארטה, רביעי 22:35. סרט על זמרת הסופרן האמריקאית, בו היא שרה יצירות מעולמות סגנוניים שונים: מאת גרשווין, דביסי, מוצרט, וגם שירי נשמה כושיים. הסרט בן שעה, והוא הופק השנה.

לזכר אייזיק שטרן, חינוכית 23, חמישי 21:57. כדי להנציח את זכרו של אייזיק שטרן אפשר לבחור בקלות משפע הסרטים הדוקומנטריים שנעשו עליו. זה מראה את דיוקנו, במלאות 30 למותו (ראו גם תוכניות רדיו).

ת ו כ נ י ו ת ר ד י ו

מוסיקה קלה. שעת בוקר שמוקדשת לז'אנר שהוא נשמת המוסיקה החצרונית של המאה ה-18: הדיוורטימנטו. ארבע יצירות כאלה: שתיים של היידן לכלי נשיפה, ושתיים של מוצרט - ק. 137 ו-138 - לכלי קשת (שישי, 8:05). היידן עם קונסורטיום "מוסיקוס", מוצרט בנגינת תזמורת הבארוק של אמסטרדם ובניצוח טון קופמן.

אייזיק שטרן - 30 למותו. התוכנית זרקור מביאה הקלטות בנגינת הכנר המפורסם שמת לפני חודש. בתוכנית: הקונצ'רטו של בטהובן בניצוח לאונרד ברנשטיין, וקטעים לכינור ופסנתר של וברן עם צ'רלס רוזן (ראשון), שתי סונטות של ברטוק עם יפים ברונפמן (שני), הקונצ'רטי של סמואל ברבר ופיטר מקסוול-דייויס - הצצה נדירה אל ההרפתקאות של שטרן במוסיקה עכשווית (שלישי), וסונטינות של שוברט עם דניאל בארנבוים (רביעי, כל יום בשעה 13:00). ארבע השעות האלה מאפשרות להתוודע אל צלילו הנהדר של שטרן ואל הקלות בנגינתו; ובשעה נוספת ("קלאסי-קל", שלישי, 12:00) אל הווירטואוזיות הטבעית שלו - זאת בתוכנית שמוקדשת לקטעי הדרן נוצצים.

בוקר שני. כדרכה של תוכנית זאת היא מציעה מוסיקה שחיה בצידו של הקאנון המוסיקלי המערבי, ומחוצה לו: מאת מיכאל וולפה (שלישייה מס' 3 על פי שירים ישראלים, עם שלישיית ענבר); נועם שריף ("טריו סונטה" לחליל יחיד, עם נועם בוכמן), ובנימין יוסופוב, בסונטה לצ'לו ופסנתר (עם הלל צורי, והמלחין בפסנתר). בנוסף לכך מרחיבה התוכנית גם אל מוסיקה עממית - כאן צוענית; ואל ג'אז - כאן במסגרת סימפונית (שני, 9:00).

מוסיקה קולית. שעה של נוסטלגיה אל ים-תיכוניות מרוחקת, לא ישראלית, בדמות שירים איטלקיים, נאפוליטניים ואחרים. ישירו כוכבי אופרה נערצים לזמנם, שתקליטיהם העלו מזמן אבק, וביניהם: בנימינו ג'ילי, יוסי ביירלינג, ג'וזפה די סטפנו ואחרים (שני, 19:00).

קונצרט בוקר. הרבה מוסיקה פרה-קלאסית בשלוש השעות היפות האלה, ובראשה יצירות של באך - הפרטיטה הראשונה, בנגינת דינו ליפטי בפסנתר; מונטוורדי - מזמורים לבתולה הקדושה עם אנסמבל קולגיום באך יפאן; ופרסקובלדי - טוקטה לעוגב. אחר כך מצטרף היידן לתמונה, עם הסימפוניה מס' 87 שלו (בנגינת תזמורת המאה ה-18); ולבסוף זינוק נחשוני אל המאה ה-19 ולשלישיית הפסנתר הרומנטית של סזאר פרנק (שלישי, 9:05).

שידור חי. מתברר שעדיין אפשר לגלות יצירות עלומות מאת חשובי המלחינים. פרק הגלוריה של הנדל, שנחשף בתחילת השנה, אמנם לא נמצא באקראי מתגולל בעליית גג נטושה, או מודבק כנייר קיר מתחת לשכבות נושנות של טיח, אלא במקום בו היה ראוי לשכון: הספרייה של האקדמיה המלכותית למוסיקה בלונדון. אבל בהיעדר קיטלוג אפשר גם שם ללכת לאיבוד, וכך נשכחה הגלוריה וזכתה רק עתה לגאולה, אחרי כ-250 שנה. הקאמרטה ירושלים, עם המנצח אבנר בירון, פותחים איתה את העונה, ומוסיפים לתוכנית יצירות של עוד שני גיבורי-בארוק אהובים: ויוואלדי ובאך. בהשתתפות זמרת הסופרן הנהדרת ננסי ארג'נטה (שלישי, 20:30).

שעתיים אחר הצהריים. קונצרט מוצלח ובו רביעיית "הקיסר" של היידן, שאחד מנושאיו אומץ כנעימת ההמנון האוסטרי (ולימים הגרמני, אליו נוסף בזמנו הבית הידוע לשמצה); עם סונטת "מרש האבל" של שופן בנגינת הפסנתרן אנדריי גברילוב, עם שירים של ג'ורג' קראם, ועוד (חמישי, 16:00).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ