חברי פרלמנט באוקראינה: לשפוט בכירים בצבא על אסון המטוס

מאת סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת סוכנויות הידיעות

קייב. חברי הפרלמנט באוקראינה דרשו אתמול להעמיד למשפט בכירים בצבא האוקראיני, באשמה שניסו להעלים את המידע על שיגור הטיל שהביא לפני כשבועיים להתרסקות מטוס הטופולוב בים השחור. בהתרסקות נהרגו 78 בני אדם, 51 מהם ישראלים.

מפקד ההגנה האווירית של אוקראינה, וולודימיר טקאצ'וב וסגנו, הושעו מתפקידיהם עד לסוף החקירה בקשר להפלת מטוס הטופולב לפני כשבועיים - כך הודיע אתמול משרד ההגנה בקייב.

גנרל טקאצ'וב וסגנו וולודימיר דיאקוב הגישו את התפטרותם יום לאחר הפלת מטוס הטופולב, אך שר ההגנה אלכסנדר קוזמוק לא קיבל אז החלטה על גורלם, אמר דובר המשרד. "ראשית, צריך להמתין לתוצאות הסופיות של החקירה", אמר הדובר.

לטענת כמה מחברי הפרלמנט האוקראיניים, שר ההגנה אלכסנדר קוזמוק ומפקד ההגנה האווירית טקאצ'וב היטעו את הציבור בכוונה, כאשר הצבא הכחיש שהוא יירט את המטוס מעל לים השחור וגרם למותם של 78 בני אדם.

במכתב ששלחו חברי הפרלמנט לפרקליטות המדינה, נאמר כי "מהמידע שבידנו עולה, ששר ההגנה ומפקד ההגנה האווירית ידעו שהמטוס יורט על ידי טיל אוקראיני ביום שבו התרחשה ההתאונה".

נשיא אוקראינה, ליאוניד קוצ'מה, הודיע שהצבא יוכרז כאחראי למעשה רק לאחר שתסתיים חקירה פנימית של ממשלת אוקראינה.

עד עתה סירב הנשיא קוצ'מה לקבל את התפטרותו של שר ההגנה קוזמוק.

רוסטוב שעל הדון. התובע הכללי של אוקראינה, סרגיי פרידינסקי, אמר אתמול שהחוקרים באוקראינה מתרכזים עתה בהסברים ליירוט המטוס בים השחור. לדבריו, יש כרגע תיאוריה אחת ויחידה, ולפי התאוריה הזו יורט המטוס על ידי טיל של צבא אוקראינה.

"אנו בוחנים את האפשרות להעביר את המקרה הזה למשרד התביעה של אוקראינה, כדי לסיים את הפרשה ולאשר את אשמת אוקראינה", אמר. לדבריו, רק לבית המשפט האוקראיני יש הסמכות לתבוע בעניין זה. פרידינסקי אף קרא לפצות את משפחותיהם של כל הנספים באסון הזה.

סוכנות הידיעות אינטרפקס ציטטה את דברי התובע הראשי, אלכסנדר אטמניוק, שאמר אתמול כי משרד התביעה שוקל לפתוח בחקירה פלילית מיד לאחר פרסום חקירות הצוותים מטעם הפרלמנט.

פרלמנט אוקראינה החליט אתמול להקים צוות חקירה, שיבדוק אם בכירי משרד ההגנה אכן שיקרו ביחס לנסיבות ההתרסקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ