הארץ

יו"ר הפדרל ריזרב, אלן גרינספאן, אמר אתמול כי מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר זיעזעה קשות את כלכלת ארה"ב בטווח הקצר, אך מוקדם עדיין לקבוע עד כמה עמוק הנזק שנגרם. הוא הביע ביטחון ביסודות האיתנים של הכלכלה בטווח הארוך.

"היסודות של החברה הדמוקרטית שלנו נשארו איתנים ואני בטוח שנתאושש ונשגשג כבעבר", אמר גרינספאן בעדות בוועדה הכלכלית המשותפת של הקונגרס. הוא ציין כי הבנק המרכזי כבר פעל בנחישות להוזלת האשראי, אך לא אותת על הורדות ריבית נוספות. מאז מתקפת הטרור הוריד הפד את ריבית הבסיס בארה"ב פעמיים, בשיעור כולל של 1%, וכעת היא ניצבת ברמה הנמוכה ביותר זה כ-40 שנה, 2.5%. ההערכה הרווחת היא כי הפד ישוב ויוריד את הריבית כבר ב-6 בנובמבר.

יו"ר הפד אמר אתמול כי אמנם לא ברור כיצד השפיעו מתקפות הטרור בניו יורק וואשינגטון על הצריכה הפרטית, אך יש כבר כמה סימנים מעודדים. "כשהשוק הראשוני החל להתפוגג, הפעילות הכלכלית התאוששה במידה מסוימת מהרמות הנמוכות שאליהן הידרדרה מיד לאחר ההתקפות, אך ההתאוששות היתה שונה בין מגזרים שונים".

ההלוואות בריבית-אפס שמציעות יצרניות המכוניות לרכישת מכוניות עודדה את המכירות בתעשייה לקראת סוף ספטמבר ותחילת אוקטובר, אמר גרינספאן. והתובלה האווירית שבה אמנם לרמה נורמלית, אך תעשיות התעופה, המלונאות והמסעדות עדיין מדווחות על האטה משמעותית בפעילות.

הצריכה הפרטית וההשקעות במגזר העסקי נבלמו אחרי 11 בספטמבר, אמר גרינספאן. "הצרכנים והחברות נעלמו מהשוק בימים שלאחר ההתקפות, אך זו היתה תופעה חלקית וככל הנראה זמנית". הוא ציין כי מתקפת הטרור הביאה לעלייה בפרמיות הביטוח ובנטל ההוצאות של המגזר העסקי, אך אלה לא יהיו גבוהות מההוצאות שנגרמו להן בתקופת המלחמה הקרה.

לדברי יו"ר הפד, בטווח הקצר תשפיע מתקפת הטרור גם על הצמיחה בפריון העבודה, אחד הגורמים המרכזיים לצמיחה הכלכלית המהירה של ארה"ב בסוף שנות ה-90. "בפריון העבודה תיתכן ירידה", העריך, "אך לאחר הסתגלות למצב החדש הוא ישוב לצמוח ברמות דומות לאלה ב-25 השנה שקדמו ל-1995".

כלכלנים מעריכים כי מתקפת הטרור דירדרה את כלכלת ארה"ב למיתון, וכי תוצר התעשייה ימשיך לרדת לפחות בשני הרבעונים הקרובים. אתמול דווח כי גם בספטמבר ירד תוצר התעשייה זה החודש ה-12 ברציפות. ההערכה היא כי הורדות הריבית של הפד וחבילת התמריצים הפיסקליים של הקונגרס עשויים לדרבן התאוששות כלכלית ב-2002.

גרינספאן אמר אתמול כי עדיין לא ברור שכך יהיה. לדבריו, באוגוסט היו אמנם סימנים ראשונים להתאוששות הכלכלה מההאטה אליה נקלעה, אך כעת "אף אחד לא יכול להעריך מה תהיה ההשפעה של הטרגדיה של 11 בספטמבר. בשבועות הקרובים, כשהשוק הראשוני ימשיך להתפוגג נוכל לאמוד את ההשפעה המלאה".

שירות "הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ