לראשונה ממלחה"ע ה-2 הימין הקיצוני בשלטון באוסלו

מאת אנדרו אוסבורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אנדרו אוסבורן

גרדיאן

בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה זכה שלשום הימין הקיצוני לנתח מהשלטון בנורווגיה. זאת לאחר שהתפטרותה של הממשלה בהנהגת הלייבור פינתה את הדרך לממשלת ימין-מרכז, שהוקמה על ידי "מפלגת הקדמה" המתנגדת להגירה.

אנשי השדולה למלחמה בגזענות אמרו כי הצלחת המפלגה - המונהגת על ידי קארל האגן הנחשב פוליטיקאי כריזמטי וידוע בכינוי "המלך קארל" - פירושה אסון עבור בני המיעוטים במדינה, ועלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ביחסים שבין הגזעים.

"יש לנו עכשיו ממשלת מרכז שהישרדותה תלויה לחלוטין בימין הקיצוני", אמר אקהנטון דה לאון, מנהל המכון נגד הפליה ציבורית. "המסר ברור - זה משתלם לא להיות סובלני. אני לא חושב שהנורווגים השחורים הצעירים מאוד ישמחו מכך, ולדבר עשויה להיות השפעה הרסנית על תהליך האינטגרציה", הוסיף.

למרות שמפלגת הקדמה, התומכת בין השאר בהגבלת ההגירה ל-1,000 בני אדם בשנה, אינה חברה רשמית בקואליציית השלטון החדשה המורכבת משלוש מפלגות, הרי שהיא מפלגת לשון מאזניים. התחייבות המפלגה לתמוך בקואליציה מאפשרת לראש הממשלה הנוצרי-דמוקרטי הנכנס, קייל מגנה בונדוויק, להרכיב ממשלת רוב, ושיכנעה את ראש הממשלה היוצא, ינס שטולטנברג, להתפטר.

מעתה תהיה הממשלה החדשה תלויה בתמיכת מפלגת הקדמה להעברת חוקים בפרלמנט, ורבים חוששים שמצב זה מעמיד אותה בעמדה נוחה לסחטנות פוליטית. לדברי היומון "דאגסאוויסן" הפכה המפלגה לחלק מהזרם הפוליטי המרכזי, "אחרי 30 שנה במדבר פוליטי".

בבחירות בחודש שעבר זכתה מפלגת הקדמה ב-26 מושבים, לעומת 20 בבחירות ב-1997. משום שאף מפלגה לא זכתה לרוב בפרלמנט, בן 165 המושבים, מעמדה של המפלגה חזק כעת. בשנה שעברה, כשהיתה בשיאה, גברה המפלגה בסקרי דעת הקהל על מפלגת הלייבור, והפכה לכוח הפוליטי האהוד במדינה.

אך מנהיגות המפלגה הסתבכה בשערוריות, וחלק מחבריה הואשמו בקיום יחסי מין עם קטינים ובאונס, האשמות שבעקבותיהן נאלץ אחד ממנהיגיה להתפטר בפברואר. שיעורי התמיכה במפלגה צנחו, ואף שמנהיגה ניסה לרכך את התבטאויותיו, נותרה המדיניות הקיצונית של המפלגה ללא שינוי.

המפלגה תומכת בהפסקת הסיוע לעולם השלישי, בטענה שהכסף מממן "רכישת נשק ומותרות", וטוענת שעוני נובע מאזלת ידן של מדינות מסוימות לכלכל את צעדיהן. היא גם קוראת לקבל לתחומה עד אלף מהגרים בשנה, ולגרש מבקשי מקלט מדיני שעברו על החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ