גאוות הכפר

נילי נאתכו, רק בת 19.5 וכבר כוכבת במכבי רעננה ושחקנית סגל הנבחרת, היא אחת השחקניות המוכשרות בארץ וקלעית בחסד. כבת למשפחה צ'רקסית מכפר קמה, שעזבה למרכז הארץ כדי שהילדה תשחק כדורסל, היה לה קשה יותר אך היום היא קוטפת את פירות ההצלחה והכפר כולו איתה

מאת ניר יהלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ניר יהלום

תופעת העובדים הזרים, שפושה בכל מגזר עסקי בישראל, אינה פוסחת על הספורט כלל וכלל. הכדורסל הישראלי רווי בשחקנים זרים הודות למכבי ת"א. ההתחלה החלה בצורה ציונית עם הבאת שחקנים יהודים לארץ כמו טל ברודי ב-65'. משנגמרו היהודים היותר טובים החלו לייבא ארצה שחקנים זרים בתחילת שנות השבעים. משמוצו האפשרויות החוקיות, שאיפשרו הבאת שחקן זר אחד בלבד, עשו במכבי ת"א 'עלייה' לחוק השבות עם תופעת המתאזרח באמצע שנות השבעים. מי שלא שפר עליו מזלו, ולא בא בבריתו של אברהם אבינו, נאלץ לעבור תהליך של הלבנת ישראליותו באמצעות חתונה אזרחית בקפריסין עם בחורה ישראלית כשרה למהדרין, או גיור מפוקפק. כשהגיעה תופעת המתאזרחים לרוויה העלו בשמי הכדורסל את אופצית הזר השני. התקווה של קברניטי איגוד הכדורסל בשנות השמונים, הייתה לצמצם את כמות המתאזרחים, שאיימה משמעותית על מעמדו ודקות המשחק של שחקן הצבר. אולם כמו ברוב הדברים הקשורים באיגוד הכדורסל שבהן תקוות וציפיות הן לכל היותר משאלת לב, המשיכו המתאזרחים להציף את קבוצות הליגה גם בעקבות הזר השני.

באמצע שנות ה-90' נולד במדינות השוק האירופאי המשותף חוק בוסמן. עבור המדינות שמחוץ לשוק המשותף כמו ישראלי, חוקק חוק בוסמן ב'. חוק זה אפשר לכל קבוצה לשלב שחקנים ממדינות מזרח אירופה, תורכיה וישראל שחקנים לא על חשבון משבצת שני השחקנים הזרים. בישראל הוחלט שיותר להביא שחקן אחד ממדינות "בוסמן ב'". לפני עונה הועלתה המכסה לשתיים.

שיטפון הזרים זרם גם בערוץ הנשי, אולם שם הוא גרם לליגה מאוד איכותית ותחרותית. הקוץ באליה היה שממה מתמשכת בכמות השחקניות הישראליות הטובות. השפע הגדול של מתאזרחות, בוסמניות וזרות פגע בהתפתחות של השחקניות הישראליות.

במכבי רעננה, בזכות טל נתן המאמן ומחלקת נערות משובחת, הצליחה לצד זכייה בשני גביעים לייצר שחקניות ישראליות טובות כמו ליעד סואץ שחקנית רמה"ש ולירון כהן מאליצור רמלה. כהן זכתה בעונה החולפת בתואר תגלית העונה בשיתוף עם נילי נאתכו, חברתה לספסל הלימודים בבית הספר "אוסטרובסקי". השתיים הללו הובילו את בית הספר לפני שנה וחצי לתואר אלופת בתי הספר התיכונים. היה זה התואר הראשון המשמעותי של שתיהן, שקינחו את עונת 1999/00 בזכייה היסטורית ומפתיעה בגביע המדינה לאחר ניצחון בגמר על בני יהודה 57-69. בתום אותה עונה עזבה סואץ לרמה"ש, והשאירה את הבמה לשתי השחקניות הצעירות.

נאתכו, אז רק בת 18, חשבה אף היא להיפרד מהמועדון בשרון. הרצון לשחק בכל מחיר בער בעצמותיה של נאתכו, שהייתה מוכנה לחפש את דקות המשחק בקבוצה אחרת. נאתכו מספרת מדוע נשארה בסופו של דבר: "טל נתן בא אלי ואמר לי 'נילי אני לא מביא שחקנית זרה בתפקיד שלך. אני רוצה אותך בקבוצה'. לא פחדתי מתחרות, אולם העדפתי שזה יהיה מול שחקנית ישראלית כמו שירה העליון ולא מול שחקנית זרה שזה יותר קשה. הוא לא הבטיח לי כלום, הבנתי שזה יהיה תלוי בי. זאת לא הצעה שמקבלים כל יום, לכן ידעתי שרק בעבודה קשה אני אוכל לקפוץ על ההזדמנות הזאת. מתחילת העונה פתחתי בחמישייה ונשארתי שם כל העונה".

הקופון שגזר נתן מנאתכו היה 9.5 נקודות ב-25 דקות. רעננה עצמה סיימה את העונה החולפת במקום השלישי, וכנגד כל הציפיות אף זכתה להגן על תוארה כמחזיקת הגביע. רעננה בפיניש מזהיר בראשות לירון כהן שקלעה 18 נקודות, ניצחה בגמר את האלופה מרמת השרון 79-80. נאתכו תרמה 9 נקודות יקרות.

סיפורה של נילי נאתכו הוא מהמוזרים בכדורסל הישראלי, ובקלות יכול להוות גרסה עדכנית של ספור סינדרלה. נאתכו היא הבת הבכורה מתוך השלוש שנולדו לאברהם ומרים נאתכו. היא נולדה בכפר הצ'רקסי כפר קמה, שממוקם כשלושה ק"מ מזרחית להר תבור. אל משחק הכדורסל התוודעה נילי בכתה ב' במסגרת חוג בכפר. כעבור שנתיים היא עברה לשחק בקבוצה האזורית של המועצה האזורית גליל תחתון. כשרונה של נילי בא לידי

ביטוי בעיקר בתחום הקליעה. טל נתן טוען שיש לנילי יכולת קליעה מהטובות שיש, כולל גברים. הייחודיות שלה שהיא מסוגלת לייצר הרבה נקודות בפרק זמן קצר. בתום כיתה ח' קיבלה משפחת נאתכו החלטה משמעותית בנוגע לעתידה של הנערה הצעירה. המשפחה החליטה למען הקרירה של נילי לעזוב את הנוף המרהיב של כפר קמה, ולהתמקם באבן יהודה, באזור הפחות זוהר שלה. בכפר קמה מספרים שאברהם אמר שלמען ההצלחה של נילי הוא מוכן למכור את הבית.

נילי החלה את שנת הלמודים בבית הספר "קריית שרת" בחולון. אולם הנסיעות המייגעות עשו את שלהן, וכעבור שלושה חודשים עזבה נאתכו ועברה ללמוד בבית הספר "הדסים" שבאבן יהודה. בכיתה י' היא עברה לשחק ברעננה, שם פגש בה לראשונה נתן, שבהתחלה לא נפל מהכיסא: "אינני נוהג להלל את השחקניות שלי, אולם כשראיתי את נילי בראשונה ראיתי שיש לה כשרון. בעזרת עבודה קשה שיפרנו את היכולות שלה. ובדיעבד אני יכל להגיד שהייתי בטוח שהיא תהיה שחקנית פחות טובה".

לירון כהן שותפתה לקו האחורי לא התלהבה כל כך בתחילה מנילי, אולם אחרי שהיא למדה להכיר את נאתכו היא מתגאה בה: "הסיפור שלנו התחיל רע, לא היינו החברות הכי טובות. שנינו טיפוס קשה. עזבתי את הבית בשביל לשחק כדורסל ברעננה וגרתי אצל משפחות מאמצות. נילי תמיד תמכה בי ועזרה לי. אם אתה רוצה לדעת מה זה נילי בשבילי אתה צריך לפתוח את מילון אבן שושן ולקרוא מה שכתוב תחת הערך חבר. מתחת למעטה האדישות של נילי מסתתר אישיות חמה ואוהבת. כיום לאחר שלוש שנים שהיינו ביחד היא הפכה לחברה הכי טובה שלי".

יכולת הקליעה משלוש שהפכה לסימן ההיכר של נאתכו לא נעלמה גם מעיניו של מאמן נבחרת הנשים דאז, אריק שיבק. בחודש אוגוסט 2000, כשהיא רק בת 18.5, ערכה נאתכו את אימון הבכורה בנבחרת לצד אלילותיה לימור מזרחי ואלומה גורן. על ההרגשה של להתאמן לצידן מספרת נאתכו: "זה היה תענוג גדול להתאמן עם שחקניות ברמה גבוה כ"כ כמו אלומה ולימור. למדתי מהן הרבה. הן בהיבט של הכנה לקראת משחק, איך הן אוכלות, מתנהגות ובכלל כל הגישה שלהן לכדורסל. הנבחרת מאד ביגרה אותי. זה שינה את הגישה שלי לכדורסל. פתאום הבנתי מה כדורסל יכול להיות. הפכתי להיות יותר אכפתניקית, הוספתי יותר רגש למשחק שלי וקבלתי המון מוטיווציה לעבוד קשה מצפייה בלימור מתאמנת. למרות שהיא עברה הרבה בקרירה שלה היא ממשיכה לעבוד קשה, וזה גרם לי לעבוד קשה יותר באימונים".

הוויתור הגדול ביותר שהקריבה נילי היה העזיבה את הכפר: "מאז שעזבתי את הכפר אני לא כל כך מחוברת למה שקורה שם. לצערי, כל שנה אני מדברת פחות ופחות את השפה הצ'רקסית. בגלל המשחקים והאימונים כמעט שלא יוצא לי להגיע לכפר. אני מגיעה בדרך כלל בחגים ובאירועים משפחתיים. לפעמים אני מאד מתגעגעת. אבל ספורטאי כדי להצליח צריך לוותר על כל מיני דברים, וזה חלק מהם. אני יודעת שמתי שהוא אני אחזור לכפר לגדל את הילדים שלי. כרגע לקחתי פסק זמן מהכפר בשביל הקרירה בכדורסל".

באופן פיסי עזבה נאתכו את כפר קמה, אולם באופן רוחני דמותה שורה שם כל העת. נאתכו הפכה לגאוות הכפר. המעריצה מספר אחת שלה היא הסבתא מצד אבא. הסבתא נמנעת מלהגיע למשחקים, משום שהיא נלחצת מלראות את נילי משחקת. היא אינה מסוגלת לראות איך נכדתה נופלת, מקבלת מכות או סופגת צעקות. היא מסתפקת בצפייה בה בטלוויזיה. הסבתא מצליחה לזהות את נילי רק על פי סימן ההיכר שלה - גרביים שמגיעות עד הברך. אם שחקנית אחרת מרימה את הגרביים עד הברך, היא יוצרת בלבול אצל הסבתא.

כאמור, ההצלחה של נילי איננה נשארת בתוך כותלי המשפחה אלא חוצה את כל הכפר בן 2,800 התושבים. למשחק שנערך ביום רביעי ברעננה במסגרת גביע רונקטי הגיע אוטובוס אוהדים מהכפר. כשנילי משחקת בכרמיאל מגיעים עוד כמה עשרות לראות את תפארת כפר קמה.

כמו בחיים כך גם בכדורסל, הנשים יותר מסודרות מהגברים, ולפיכך ליגת הנשים נפתחה כבר לפני שבוע. אולם, במכבי רעננה, עשו השנה שינוי קוסמטי בין שתי התגליות של העונה החולפת. לירון כהן עזבה לאליצור רמלה, ובמקומה באה נעמי קולדני שהייתה בעבר היריבה הגדולה של נאתכו במאבקים של חולון מול רעננה בליגות הנוער. נילי מספרת על השינויים לקראת העונה החדשה: "במשך שלוש שנים לירון ואני הפכנו לחברות טובות, ונישאר גם כאלה. אני לא יודעת להגיד אם היא תהיה חסרה לי בתור שחקנית, היא בטוח תהיה חסרה לי בתור בן אדם. לגבי נעמי, בכל המסגרות שקדמו לליגה הלאומית שיחקתי מולה, למעט הנבחרות. ויש לי הרגשה טובה לגביה. אני אוהבת את סגנון המשחק שלה".

העונה הובאה לרעננה שחקנית הבוסמן, מירונה מולר, שמשחקת בתפקיד זהה לנילי. טל נתן מסביר שזה לא הבעת אי אמון בנילי: "קודם כל מדובר בשחקנית שמשחקת בעמדות 2 ו-3. דבר שני, שחקן כדורסל צריך להיות מוכן תמיד לתחרות, ולא להיות תלוי אם מביאים או לא מביאים לו מתחרה. שתיהן יכולות לשחק בו זמנית, וזה לא מולר על חשבון נאתכו, אלא תוספת זאת עם זאת. אף אחת לא תפגע בהתקדמות של נילי". גם נילי ערוכה למולר: "לא הביאו אותה במקומי. אני אעשה הכול בשביל שאני אהיה יותר טובה ממנה. אני אעבוד קשה, ואם אני אהיה יותר טובה אני אשחק, ואם לא אז אני אשב ליד טל נתן".

לגבי העתיד, נאתכו מוכנה להקריב את ההצלחה האישית לטובת ההצלחה הקבוצתית: "אני מוכנה לא לקלוע יותר מתשע נקודות העונה, בתנאי שהקבוצה תגיע יותר רחוק". החלום הרחוק שנרקם במיטה מידי לילה מדבר על ליגה אירופית - ספרד, איטליה או תורכיה. לא חשוב איזה. מכללה, כרגע לא עומדת על הפרק. ה-WNBA לא עומד כלל בתוכניות. נתן חושב שמגבלת הגובה נמצאת בעוכריה של נילי לגבי הליגה האמריקאית. וחושב שבעזרת עבודה קשה, והרבה נחישות, השמיים הם הגבול לגביה. נאתכו מצידה, תמשיך ללמוד ולהשתפר כדי להגיע כמה שיותר למעלה ולא להתחשב במה שקורה מסביב. את בעיית הזרים בכדורסל הישראלי היא תשאיר לעסקנים.

כתבות מומלצות

מפגינות נגד החלטת בית המשפט העליון בארה"ב לבטל את זכותן החוקתית של נשים להפיל, אתמול

פסיקת העליון היא עוד צעד המחלק את ארה"ב לשתי מדינות נפרדות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ