גיא רולניק
גיא רולניק

חדשות טובות לאזרחי מדינת "חברת החשמל".

כידוע לכם, מזה שנים רבות, למעשה כמעט מאז הקמתה, פועלת חברת החשמל בתחומים רבים כ"מדינה בתוך מדינה".

קודם כל יש לנו משכורות והטבות שמנותקות לחלוטין משאר חלקי המגזר הציבורי. עלות השכר של עובד חברת החשמל לפי נתוני האוצר היא כ-22 אלף שקל בחודש. זו עלות ממוצעת הכוללת את כל עשרת אלפים העובדים; עלות השכר הממוצעת של 207 בעלי השכר הגבוה בחברה היא כ-50 אלף שקל בחודש.

במדינה שלנו, כידוע, אין צורך לשלם חשבון חשמל. לחלק מעובדינו היתה בעבר יוזמה ברוכה, והם הצליחו לייצר בביתם צריכות חשמל חודשיות שמקובלות במשפחה ממוצעת במשך שנה או יותר.

למדינה שלנו יש כידוע שלטון כמעט עצמאי; על אף שיש לחברה דירקטוריון שלכאורה כפוף למשרד האוצר ומשרד האנרגיה, הרי בפועל חלק גדול מההחלטות בדירקטוריון עוברות רק אם יש להן אישור של ועד העובדים.

ועד העובדים שלנו עצמאי לחלוטין ומשוחרר מכל נורמה המקובלת במגזר הציבורי. היו"ר שלו, יורם אוברקוביץ', הורשע לפני 3 שנים במרמה והפרת אמונים, אך זה לא מונע ממנו להמשיך לכהן כיו"ר הוועד.

ועדת הנכסים של הדירקטוריון שלנו, שהיא ועדה החולשת על תקציבים של מיליארדי שקלים, משוחררת גם היא מנורמות הגיוניות. במשך השנים כיהנו בה דירקטורים שלהם יש קשרים שונים עם גופים שחברת החשמל עושה איתם עסקים - באין מפריע.

מאחר שאנחנו מדינה נפרדת, ההנהלה שלנו משוחררת כמעט מכל דיון ציבורי בעובדה שהמנכ"לים של חברת החשמל קפצו כולם במהירות מפתיעה, לאחר שסיימו את תפקידם, לג'ובים אצל החברות ואילי ההון הגדולים שעושים איתנו עסקים.

יש לנו חסינות כמעט מוחלטת מדו"ח מבקר המדינה, כי הוא מבקר את מדינת ישראל, לכן מעולם לא היתה דחיפה לעריפת ראשים כאשר נמתחה עלינו ביקורת בדו"ח מבקר מדינת ישראל.

כמדינה בתוך מדינה יש לנו גם את הלובי החזק ביותר בוועדת הכספים של הכנסת; לא פעם ולא פעמיים שינתה ועדת הכספים החלטות של משרד האוצר לגבי רפורמות בתחום החשמל כתוצאה מהעבודה של הלובי המצוין שלנו בוועדה.

כמדינה בתוך מדינה אנחנו מצליחים במלחמות שלנו, גם כאשר עניין שימור הסביבה לפנינו. באחרונה הצלחנו להפוך על פיה את ההחלטה, שלפיה לא יוקמו בישראל תחנות כוח פחמיות מזהמות.

כידוע, נמצא לפני שנתיים גז טבעי מול חופי ישראל, מה שעשוי היה לסמן מהפך בדרך ייצור החשמל בארץ, ובעיקר לחסוך רכישות פחם במט"ח. ואולם, לנו זה לא מתאים כי אנחנו יודעים להפעיל תחנות פחם. אז שיכנעו את מי שצריך כדי שנקים עוד תחנה - ועם שימור הסביבה נסתדר. הרי בשביל זה יש לנו תקציבים גדולים ליחסי ציבור, פרסום ודוברות.

עכשיו, נתינינו, אזרחי חברת החשמל - יש לנו בשורה טובה עבורכם; כפי שהדברים מסתמנים, אזי בקרוב נרשום הישג נוסף שיבליט את עצמאותנו המוחלטת ממדינת ישראל. בימים אלה עוסקים יועצנו המשפטיים ורואי החשבון שלנו במסע של לובינג ולחצים שיביא לכך שהחל ב-2003 יהיו שני סוגים של חוקים חשבונאיים במדינת ישראל: סוג אחד שיחול על חברות הפועלות במדינת ישראל, וסוג שני שיחול על חברות הפועלות במדינת חברת החשמל.

זה לא משהו ספציפי עבורנו - החוקים החדשים יחולו על כל החברות במדינת חברת החשמל. ואולם, כרגע אנחנו החברה היחידה הפועלת במדינה הזאת, ולכן זה נראה כאילו שזה "תפור" עלינו.

שימו לב לדיון הציבורי המתנהל בחודשים האחרונים בין המוסד הישראלי לתקינה חשבונאית לבין רשות ניירות ערך, רשות החברות, לשכת רואי חשבון וחברת החשמל - סביב מעבר החברות בישראל לדיווח נומינלי עקב ירידת האינפלציה.

שימו לב לפרטים, כי אז תגלו שעל אף שהעניין כולו כבד משקל - זו הרי מהפכה בחשבונאות בישראל, התאמה שלה למפנה הדרמטי שהתחולל בשנתיים האחרונות בסביבת האינפלציה במשק - הרי הבעיה העיקרית המטרידה באמת את העוסקים בו היא כיצד לתת לחברת חשמל פטור ממעבר לדיווח נומינלי.

דיווח נומינלי, אתם יודעים, לא מתאים לנו - כי הוא יגרום לנו הפסדים. והפסדים לא נוחים לנו, כי זה עשוי לעורר אולי איזה דיון ציבורי במדינת ישראל לגבי מה שנעשה במדינת חברת החשמל.

רשות ני"ע, רשות החברות והמוסד הישראלי לתקינה חשבונאית עוסקים איפוא בזמן האחרון בהתפלמסות אינסופית סביב השינוי הזה, והכל במטרה להגיע להחלטה כיצד לתת לנו את הפטור בדרך הקלה והנוחה ביותר - לנו, כמובן.

יכולות להיות סיבות לתת לנו פטור כזה. ואולם, יש בוודאי הרבה גופים אחרים שגם איתם החשבונאות הנומינלית לא תעשה חסד - והם לא זוכים לטיפול המיוחד של כל הגופים המכובדים האלה. שהרי רשות ני"ע ידועה כגוף תוקפני, ובעיקר מאוד עצמאי בהחלטותיו.

אך ראו זה פלא, כאשר מדובר בנו - נותנים לנו כבוד. מתייעצים איתנו, עורכים שימוע, מקיימים דיונים מתמשכים בכל המוסדות הרלוונטיים, מציעים מראש פתרונות עבורנו. כי אנחנו, וכיום כל אחד יודע - זה מקרה מיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ