התקרבות בין ארה"ב לרוסיה בשאלת ההגנה מטילים

מאת ניצן הורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ניצן הורוביץ

בהפגינם קירבה מסוג חדש שמעולם לא שררה בין שניהם, וזהות אינטרסים שלא היתה כמוהה ביחסים בין ארצותיהם, אולי מאז מלחמת העולם השניה, הצליחו נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להשיג התקדמות מסוימת לקראת מסגרת אסטרטגית חדשה שתכלול בתוכה מערכות מוגבלות להגנה מטילים: סלע המחלוקת בין ואשינגטון למוסקווה מאז כניסת בוש לבית הלבן.

במסיבת העיתונאים המשותפת, לאחר פגישתם בסין, בוש סיפר כי פוטין הורה לצבא הרוסי להפסיק את כל תמרוניו ברגע שנודע לו כי צבא ארה"ב נכנס לכוננות עליונה ב-11 בספטמבר.

זאת, כדי להקל על ארה"ב ולאפשר לה להקדיש את כל משאביה המודיעיניים והמבצעיים לטיפול במצב החדש. "אמריקה, ואני במיוחד, נזכור את גילוי הידידות הזה בזמן של מצוקה", אמר בוש.

ההשפעה האדירה של התקפות הטרור ב-11 בספטמבר והמצב הבינלאומי החדש בעקבות המיתקפה באפגניסטאן, הביאו את שניהם לידי התגמשות ניכרת זה כלפי זה: בוש והרפובליקאים נוכחו לדעת כי מערכת ההגנה מטילים אינה גולת הכותרת של הביטחון הלאומי של ארה"ב, וכי סכנות יסוד טמונות גם באיומים של טרור באמצעים שונים. הם נוכחו בצורך החיוני להגיע להבנה מרחיקת לכת עם רוסיה כדי לטפל במוקדים אזוריים של "בריונות בינלאומית", והכירו בכך שהקו של דחיקת רוסיה וזילזול בה היה שגוי לחלוטין.

במוסקווה העמיקה הכרה מקבילה בכך שלמרות החיכוכים והיריבויות עם ארה"ב הרי בסופו של דבר שתי המדינות הגדולות נמצאות באותה סירה, והאויב בו נאבקת כעת ארה"ב מאיים גם על רוסיה.

לציבוריות הרוסית החל מחלחל הרעיון כי אולי בכל זאת יש צורך במסגרת הגנה גלובלית, ויתכן כי רוסיה אף תוכל להשתלב במערכת ההגנה מטילים של בוש. מעבר לכך, בהקשר המיידי, מאתרים הרוסים שעת כושר בינלאומית לטיפול בבעיית צ'צ'ניה, לחיזוק המעמד הרוסי במדינות המוסלמיות של חבר המדינות, וגם לקבלת סיוע אמריקאי מגוון.

בפגישתו עם בוש בסין, פוטין אמנם חזר על התנגדותו המסורתית לכוונתו של בוש לצאת מההסכם האנטי-באליסטי (ABM) מ-1972, אך גם אמר כי "אנחנו צריכים לחשוב על העתיד, אנחנו צריכים להביט אל העתיד, ולכן אנו מוכנים לדון בכך עם שותפינו האמריקאים".

הוא אף הדגיש כי להבנה האמריקאית-רוסית יש השלכות מרחיקות לכת - פוליטיות, כלכליות, ופסיכולוגיות - המורגשות במדינות רבות.

כעת צפויה איפוא תכונה רבה ביחסים בין שתי המדינות לקראת המפגשים הנשיאותיים הבאים שנקבעו כבר לחודש הבא: פוטין ייצא לארה"ב וייפגש עם בוש בבית הלבן ואחר כך גם בחוותו של בוש בטקסס.

הפיסגה בסין נערכה עם סיום המפגש השנתי של מנהיגי המדינות של חגורת האוקיינוס השקט (APEC). בוש חזר ותיאר את הסכמי סטארט מ-1972 כמסמכים שאבד עליהם הכלח, ואמר כי פיגועי הטרור דווקא חיזקו את נחישותו להקים מסך הגנה מטילים - מה שיחייב את ארה"ב לעזוב את ההסכמים הישנים. פוטין הוסיף וטען כי ההסכמים הללו סיפקו אלמנט חשוב של יציבות, אך הודה כי שתי המדינות "צריכות להגיב בהתאם לאיום אפשריים בעתיד".

שניהם, כך מתברר, הגיעו לפגישה מצויידים בנכונות חדשה לדון בנושאים של נשק גרעיני ומערכות הגנה. "לפחות יש לנו הבנה שאנו יכולים להגיע להסכמה מסויימת בהתחשב באינטרסים הלאומיים של שתי האומות", אמר פוטין. הנשיא הרוסי מצפה כעת למו"מ מלא על המאגרים הגרעיניים והגנת הטילים בעת מסעו לארה"ב בנובמבר.

פקיד בכיר בבית הלבן מסר לאחר הפגישה כי בוש לא נקב באוזני פוטין במועד בו מתכוונת ארה"ב לצאת מהסכמי סטארט, אך הבהיר לו כי הדבר עשוי להתרחש בקרוב.

ההסכם קובע פרק זמן של שישה חודשים מעת מתן ההודעה על נסיגה מההסכם ועד כניסתה לתוקף, אך בשני הממשלים שוררת הערכה כי בוש ופוטין יכולים להגיע בטקסס לעיסקה על הגנה מטילים.

מימשל בוש מקווה שההצעה של ארה"ב לקצץ במאגר הגרעיני שלה תביא את רוסיה להסכים לשינויים בהסכם האנטי-באליסטי שייאפשרו ניסויים בטילים. לקראת המקח והמימכר הצפוי בחודש הקרוב עם ארה"ב בסוגיות האסטרטגיות, טרח פוטין להפגין חזית משותפת עם סין. שלשום נפגש עם הנשיא ג'יאנג זמין והשניים הבהירו כי ההסכם האנטי-באליסטי הוא "אבן הפינה" ליציבות האסטרטגית. שניהם אף קראו לסיום מהיר של ההתקפות האמריקאיות באפגניסטאן, אך במוסקווה הסבירו כי הצהרה זו אינה בבחינת שינוי בתמיכתו הנחרצת של פוטין במאמץ הצבאי האמריקאי באפגניסטאן.

בזירה הדיפלומטית הרחבה יותר, בוש טוען כי זכה לתמיכה בולטת של מדינות APEC בפעולה הצבאית באפגניסטאן, זאת למרות שההצהרה הרשמית של הפורום לא הזכירה כלל את המילים: אפגניסטאן, אל קאעדה או אוסאמה בן לאדן. "הם התייצבו בסולידריות עם ארה"ב", הכריז בוש בכל זאת.

מנהיגי הפורום נקטו בלשון זהירה בעקבות הפצרותיהן של מלזיה ואינדונזיה המוסלמיות. זו היתה אכזבה עבור בוש ששאף לתמיכה ישירה יותר במערכה הצבאית נגד הטאליבאן וארגונו של בן לאדן.

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ