בעבודה אומרים: במבצע הבא נדרוש לראות מפות

מאת יוסי, רטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יוסי, רטר

השרים אפרים סנה ומתן וילנאי, שנים מארבעת נציגי מפלגת העבודה בקבינט המדיני-ביטחוני, מתחו אמש ביקורת קשה על דרך קבלת ההחלטות שקדמה לכניסת צה"ל לשטחי הערים הפלשתיניות בגדה המערבית. השניים דיברו בישיבת "שרינו", שנערכה בלשכתו של שר החוץ שמעון פרס בתל אביב. אחד משרי העבודה (שאינו וילנאי או סנה) אף העיר כי דרך קבלת ההחלטות מזכירה לו את תחילת מלחמת לבנון.

הדיון בנושא החל כשהשר וילנאי אמר כי לנוכח היקף פעולת צה"ל בשטחי הרשות, הוא שינה את דעתו ומעתה ואילך לא יסכים שבקבינט יתקבלו החלטות עקרוניות בלא שיוצגו לשרים מפות ותצלומי אוויר. "לא אסכים שיציגו לנו דברים ברמה של 'רעיונות מרכזיים', מבלי שנבין בדיוק למה מתכוונים", אמר. השר סנה תמך בעמדתו, ואמר: "בדיוק. שאף אחד לא יסביר לנו שלא נכנסים למרכז בית לחם".

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, מחה: "אנחנו לא במרכז בית לחם". סנה השיב: "אני יודע איפה זה מלון פרדייז. זה מרכז בית לחם". בן אליעזר הגיב: "זה לא", וסנה השיב בשאלה: "נו מה רצית, שצה"ל ייכנס גם לבית של אליאס פרג'?".

בן אליעזר אמר לשרי העבודה כי "אי אפשר להציג תצלומי אוויר ומפות. מהקבינט הכל דולף, לא אסכן חיי חיילים". השר פרס העיר לו כי "מדיוני המטבחון ביני לבין פואד וראש הממשלה אריאל שרון שום דבר לא דולף. אבל כשמזמינים את השר בניזרי (לקבינט), הכל בתקשורת עם תוספות אישיות משלו".

השרה דליה איציק אמרה לסנה ולווילנאי: "מה אתם רוצים? גם אצל אהוד ברק לא ראינו מפות". סנה השיב: "לא נכון. שם, גם ירי של טיל לתוך חלון היה מובא לאישורינו".

בהמשך הישיבה, התלונן פרס כי לא ידע שצה"ל מתכוון להיכנס לשש ערים בגדה. "ידעתי על כך רק לאחר מכן", אמר. הוא סיפר לשרים כי ראש הממשלה שלח אחריו לארה"ב "מסבירנים", ובהם השגריר לשעבר זלמן שובל. "מה יש להם להסביר כשהמציאות כל כך קשה? מה בדיוק תרם זלמן שובל? אני נפגשתי עם הנשיא, עם סגנו ועם המזכיר, ושובל נפגש עם פקידים זוטרים במשרד החוץ. למה אני צריך להסכים לדברים האלה? מה אני עושה שם?".

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, הטיח בפרס: "אז מה המסקנה שלך? תגיד לנו פעם אחת ולתמיד מה אתה רוצה? לא יכול להיות שתיתקף במצבי רוח, תכריז הכרזות, אחר כך תלך לשרון, תאכל אתו ארוחת בוקר או ארוחת צהריים ותתפייס. אם אתה רעב, תבוא לאמא שלי. היא מבשלת יותר טוב".

בתום הישיבה הוחלט כי כדי שמפלגת העבודה לא תיראה כמפלגה ללא תוכנית מדינית, פרס יכין תוכנית ויציג אותה בפני מוסדות מפלגתו. בעבודה ציינו כי אין זה מקרי שפרס החליט להכין תוכנית ביום שבו חברי סיעתו, שלמה בן עמי וחיים רמון, הציגו את תוכניתם להפרדה חד צדדית בסיוע בינלאומי.

עיקרי התוכנית שפרס מתכוון להעלות על הכתב הם: א. תיאום בין ישראל לארה"ב; ב. הגבול בין ישראל למדינה הפלשתינית ייקבע לפי הדמוגרפיה; ג. ישראל תבקש הסכם הגנה עם ארה"ב; ד. המו"מ יתנהל בשני שלבים: ראשית - גבולות מדינה וביטחון, ושנית - בעיות ירושלים והפליטים; ה. הכנת תוכנית כלכלית לפיתוח האזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ