צבא צ'כי מפואר, אך מדינה מפולגת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בתגובה על מכתב למערכת "איך נמחקה צ'כוסלובקיה" ("הארץ", 16.10)

אם צבא צ'כוסלובקיה ב-1938 היה כל כך חזק, מצויד טוב כל כך, מחופר בעמדות בלתי חדירות, כשיחס כוחותיו מול הגרמנים 10:1 לטובתו - מדוע צבא מפואר זה היה זקוק להתערבות מעצמות המערב, וכאשר זו לא באה, נכנע בלי ירייה אחת? ישראל ניהלה את מלחמותיה ללא עזרה מבחוץ פרט לאספקת ציוד.

אריה סתיו, מנכ"ל מרכז אריאל למחקרי מדיניות, משתמש במונחים "צ'כוסלובקיה" ו"צ'כיה" כמלים נרדפות, כאילו מדובר בעם הומוגני חדור רוח פטריוטית משותפת. למעשה הוקמה המדינה על ידי המעצמות המערביות בהרכב ובגבולות בלתי מציאותיים, בלי לשים לב שזו רק שלוחה של המערבולת האתנית הבלקנית. הצ'כים, המובילים, במקום להנהיג פדרציה של אוטונומיות, ניסו לשלוט על מיעוטים גדולים באמצעות התנשאות ביורוקרטית והצבת משטרת ספר שנואה. התייצבות של 98% בגיוס אינה ערובה לכך שהמגויסים יהיו מוכנים להקרבה בשעת אמת.

הגרמנים בסודטים, שבט בעל מסורת שורשית, לא היו להוטים להיבלע על ידי האח הגדול מעבר להרים. הסלובקים, אחרי מאות שנים תחת שלטון הונגרי, היו צמאים לעצמאות. כדי לכפות "אחדות" המציאו הצ'כים שפה פיקטיווית, "צ'כוסלובקית" (צ'כית וסלובקית דומות אבל גם שונות באותיות מסוימות, בדקדוק ובצליל), והמיעוט ההונגרי רצה פשוט להישאר במסגרתו הטבעית, הונגריה.

בנוסף לבעיות אלה היה גם האיום של הפצצות, והדגמות סופקו ב-1937 בננקינג ובגרניקה. למרבה האירוניה, כניעתו המושמצת של צ'מברליין הצילה את "צ'כוסלובקיה" מהרס. בספטמבר 1939 הכריז צ'מברליין מלחמה על גרמניה בגלל פלישתה לפולין. מה זה הועיל לפולנים אנו יודעים.

אלי בראילובסקי

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ