המדען הראשי בתמ"ס מתכוון להתפטר מתפקידו בשל מחלוקות עם השרה איציק

מאת אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אורה קורן

המדען הראשי במשרד התעשייה והמסחר, כרמל ורניה, אמר באחרונה למקורביו כי הוא מתכוון להתפטר מתפקידו, בין השאר על רקע יחסי עבודה רעועים עם שרת התמ"ס, דליה איציק, ומנכ"ל התמ"ס, אמיר חייק - כך מסרו מקורות במגזר הפרטי.

לדבריהם, ורניה שוקל בשלב זה את עיתוי ההתפטרות, כדי לא לפגוע ברפורמות שבהן החל בלשכת המדען הראשי. ורניה סירב להגיב לידיעה. איציק מסרה בתגובה כי היא מקיימת קשר ישיר עם המדען הראשי ללא תיווך העיתונות.

המקורות אמרו כי בתקופה האחרונה מתח ורניה ביקורת על דרך קבלת ההחלטות בתמ"ס, ובמיוחד על קבלת החלטות ללא דיונים ממצים וללא הסברים מנומקים. לדבריהם, בשיחות פרטיות אמר ורניה כי במצב שכזה לא יוכל להמשיך להיות נאמן לתמ"ס לאורך זמן.

לדוגמה הציגו המקורות שני אירועים שהתרחשו בימים האחרונים; האחד היה הוראתה של איציק לוורניה לבטל את הכנס השנתי של לשכת המדען הראשי, שהכנתו נמשכה כמה חודשים ושתוכנן ליום שבו נערכה הלווייתו של השר רחבעם זאבי. ורניה דחה את ההוראה וקיים את הכנס עם נואמים מקרב בכירי משרד האוצר (לאחר שבכירי התמ"ס ובראשם איציק החליטו להיעדר ממנו), ובנוכחות כאלף משתתפים.

האירוע השני היה הודעתה של איציק לתקשורת על החלטתה הסופית לא להפוך את לשכת המדען הראשי ליחידת סמך. ורניה ביקש מאיציק להפוך את לשכתו ליחידת סמך כדי לקבל תקנים נוספים לעובדים בכירים, שיסייעו לייעל את עבודת הלשכה ואת השירות לתעשיינים. איציק התנגדה והציעה חלופה של תוספת תקנים ללא יצירת יחידת סמך. אף שהמגעים בסוגיה נמשכים זה כחצי שנה, לא נרשמה בהם כל התקדמות. יתר על כן, להחלטתה הסופית של השרה לא קדם כל דיון ממצה ומנומק.

המקורות הוסיפו כי זה כמה חודשים פועל המדען הראשי תוך שיתוף פעולה מינימלי עם איציק, לאחר שהתברר לו כי "סדר היום של שניהם שונה והציפיות שלהם מתפקידו אינן מתואמות". לדבריהם, ייתכן אף שאיציק מעוניינת בהתפטרותו של ורניה, מכיוון שהוא אינו נחשב ל"עושה דברה".

ורניה הגיע למשרד התמ"ס לפני כשנה וחצי, ונחשב מינוי מקצועי של השר לשעבר, רן כהן. לפני כן מילא כמה תפקידים בחברת קומברס.

חלק מהצעדים שנקט ורניה כמדען הראשי היו ארגון יחידות הלשכה, ניסוח מחדש של חוק המחקר והפיתוח (מו"פ), קביעת קריטריונים חדשים למתן תמיכה ממשלתית במו"פ והתאמת כלי הסיוע של לשכתו לתקופת המשבר של תעשיות ההיי-טק..

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ