משרד התחבורה פירסם אתמול מכרז להפעלת 23 מקווי דן - במסגרת הרפורמה בתחבורה הציבורית

מאת ענת ציגלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ענת ציגלמן

משרד התחבורה פירסם אתמול מכרזים להפעלת 23 קווי אוטובוס, המופעלים כיום בידי קואופרטיב דן - במסגרת הרפורמה בתחבורה הציבורית, שביוזמת משרדי התחבורה והאוצר. עד כה פורסמו שני מכרזים להפעלת קווים של אגד. המכרז הראשון כלל 130 קווים והשני 36 קווים. במכרז הראשון זכו שלוש קבוצות. הקווים אמורים לעבור לאחריות הקבוצות מסוף 2001.

23 קווי דן שיוצאו למכרז בשלב הראשון מהווים כ-8% מנפח הפעילות של דן. הם כוללים את כל קווי האוטובוסים של בקעת אונו, וכן כמה קווים במטרופולין תל אביב. מדובר בקווים 1 ,2 ,3 ,36 ,37 ,38 ,39 ,49 ,55 ,56 ,58 ,59 ,71 ,76 ,78 ,83 ,84 ,85 ,87 ,93 ,94 ,95 וקו 168.

משרד התחבורה חתם עם קואופרטיב דן על הסכם שבו נקבעו בין היתר "קווי וטו", שלא יוצאו מידי הקואופרטיב, כגון הקווים 4 ו-5 בתל אביב. עוד נקבע כי כ-300 מיליון שקל יועברו לדן ב-20 השנים הבאות. לדברי מנכ"ל משרד התחבורה, בן ציון סלמן, בכוונת דן לבצע עד סוף 2002 שינוי מבני של הקואופרטיב, שיאפשר להופכו לחברה שתונפק בבורסה.

בסך הכל אמורים לעבור בתשע השנים הקרובות כ-25% מקווי אגד ודן לידי מפעילים חדשים, כדי לעודד תחרות בענף.

לדברי סלמן, עם תחילת פעילותם של המפעילים החדשים יוזלו התעריפים בכל שאר הקווים העירוניים של דן בהדרגה, בשלושה שלבים, מ-4.8 שקלים לנסיעה עירונית כיום ל-4.2 שקלים לנסיעה עירונית בסופו של התהליך. דן יוזיל את התעריפים על חשבונו, כחלק מהתחרות. לדברי סלמן, "משמעות הדבר כי כל תושבי המטרופולין ייהנו מהתחרות, ולא רק הנוסעים בקווים שיוצאו למכרז". המפעילים החדשים ודן ימכרו כרטיסי חופשי חודשי משותפים, שיאפשרו נסיעה בכל הקווים - ללא קשר לחברה המפעילה.

בהסכמים של דן ואגד עם הממשלה נקבע כי רק לאחר שיוצאו 8% מהקווים שברשותם למפעילים אחרים, יורשו הקואופרטיווים להתחרות במכרזים. זאת, כדי לאפשר לשאר החברות תנאי התמודדות הוגנים. גם לאחר מכן יורשו שני הקואופרטיווים להשתתף רק באמצעות חברות בנות. כל מפעיל שיזכה יקבל זיכיון הפעלה לתקופה של ארבע עד שש שנים. בתום תקופה זו יפורסם מכרז חוזר על אותם קווים. במשרד התחבורה מעריכים כי הרפורמה תביא להוזלת התעריפים בעשרות קווים, בשיעורים של עד 40%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ