שרון נענה לדרישות ש"ס; ההוצאה בתקציב צפויה לגדול במיליארד ש'

הסכים לא לבטל את חוק קצבאות הילדים ולדון מחדש בקיצוצים במשרדים שבראשות ש"ס

מאת צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת צבי זרחיה

ראש הממשלה, אריאל שרון, הבטיח להסיר מהצעת חוק ההסדרים את הסעיף המקפיא את הקצבאות המוגדלות למשפחות שלהן 5 ילדים ויותר; שרון הבטיח לעשות זאת עוד לפני שתובא הצעת החוק האמורה, שהגיש ח"כ שמואל הלפרט (יהדות התורה), בסוף דצמבר 2001, להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת - כך סוכם בסוף השבוע בפגישה שקיים שרון עם יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי.

חוגים כלכליים בירושלים העריכו אתמול כי בעקבות ההיענות הצפויה לתביעותיהן של סיעות הקואליציה, ובעקבות אי הקפאת ההטבות למשפחות ברוכות ילדים, עתיד להיווצר בתקציב "חור" של 800 מיליון עד מיליארד שקל בתקציב; סך התביעות של סיעות הקואליציה מוערך במאות מיליוני שקלים.

בהצעת הקיצוץ בתקציב כלל משרד האוצר קיצוץ של חצי מיליארד שקל ב-2002 כתוצאה מהקפאת ההטבות למשפחות ברוכות הילדים; עם זאת, לא ברור אם תהיה פריצה תקציבית - חלק מהסכום החסר עשוי להיות מועבר מהרזרווה הכללית, או מסעיפים בלתי מנוצלים במשרדי הממשלה.

ביום רביעי איים שרון לפטר את ישי, לאחר שחברי הכנסת של ש"ס ויהדות התורה הצביעו נגד חוק ההסדרים; התנגדותם לתקציב ולחוק ההסדרים נומקה בקיום סעיף בהצעת חוק ההסדרים המבטל את "חוק הלפרט" שנחקק אשתקד. לפי החוק, משפחות ברוכות ילדים מקבלות קצבאות ילדים מוגדלות. שרי הסיעות וסגניהם נעדרו מההצבעות על חוקי התקציב וההסדרים.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), הודיע בשבוע שעבר כי לא יאפשר את העלאתו של חוק ההסדרים להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, אם יכלול את הסעיף הפוגע בקצבאות הילדים; מקורות בקואליציה העריכו כי איום זה, בצירוף חששו של ראש הממשלה מקרע עם ש"ס ויהדות התורה, תרמו להחלטה להוציא את הסעיף.

ביום חמישי בלילה זימן שרון את ישי לפגישה שבה יושרו ההדורים בין השניים; בפגישה תבע ישי גם לבטל את הקיצוץ בתקציביהם של משרדי החינוך, הפנים, העבודה והרווחה, הבריאות והדתות, ואף להוסיף מאות מיליוני שקלים למשרדים אלה; שרון וישי סיכמו כי עניין זה יידון בין הצדדים בחודשיים הקרובים, בהשתתפות השרים העומדים בראש המשרדים, ובהם ארבעה שרים מש"ס. ישי אמר כי הפגישה היתה "מצוינת". לדבריו, "שרון אמר בבדיחות שלא מצא מגרש בכפר שמריהו", ורמז בכך לשיחה הקשה שבה איים שרון לפטר את ישי; ישי השיב לו כי האחרון שאיים על ש"ס בונה כיום בית בכפר שמריהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ