שביתה בביטוח הלאומי בי-ם; נמשכים העיצומים במשרד העבודה

מאת חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת חיים ביאור

עובדי המשרד הראשי של המוסד לביטוח לאומי בירושלים פותחים היום בשביתה ללא הגבלת זמן. במסגרת השביתה העובדים לא יקבלו קהל, לא ישיבו לפניות טלפוניות טלפוניות ולא יטפלו בדואר. למרות שהשביתה מתקיימת רק במשרד הראשי, היא תשבש גם את פעילות סניפי הביטוח הלאומי ברחבי הארץ.

במסגרת השביתה ישותק גם המחשב הראשי של הביטוח הלאומי, וכתוצאה מכך לא ישולמו קצבאות לזכאים חדשים. המדובר במובטלים שאמורים לקבל החל מחודש זה דמי אבטלה ותשלומי הבטחת הכנסה, בזכאים חדשים לקצבת זיקנה (שמלאו להם החודש 65 שנה) ובנפגעי פעולות איבה. לעומת זאת, מבוטחים שמקבלים קצבאות זיקנה וקצבאות שאירים ותלויים או נפגעי תאונות עבודה, לא ייפגעו.

יו"ר ועד עובדי המשרד הראשי, רחל אספיר, אמרה אתמול כי "שורה של נושאים מצויים במחלוקת בינינו לבין הנהלת המוסד, בלא שהם הגיעו לפתרונם". לטענתה, עובדי המשרד הראשי בביטוח הלאומי מופלים לרעה בשכרם לעומת עובדי הסניפים של המוסד. לדבריה, גם לא מולאו דרישות הוועד לתשלום גמול שיפוט בסך 160 שקל ל-300 עובדים במשרד הראשי, המשולמים לעובדי הסניפים וכן תשלום להכפלת שיעור תוספת הבוררות, המשולמת לעובדים בכירים בענפי הגבייה והגמלאות.

אספיר ציינה, שההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במשרד הראשי כבר לפני כחודש וחצי, אך העובדים עיכבו את תחילת השיבושים, כדי לא לפגוע בתשלום הקצבאות בתקופת החגים.

הנהלת הביטוח הלאומי גינתה את השביתה "הפוגעת באוכלוסייה החלשה ביותר". לדברי ההנהלה, "עילות השביתה אינן מוצדקות, וחלק מדרישות העובדים נמצאות כעת בדיון עם הממונה על השכר באוצר".

בתוך כך, היום יימשכו העיצומים במשרד העבודה והרווחה, לאחר שבפגישה שקיים אתמול שר העבודה והרווחה שלמה בניזרי עם נציגי אגף התקציבים ויחידת הממונה על השכר באוצר, לא הושגה התקדמות. נציגי האוצר היתנו את הסכמתם להיכנס למו"מ רצוף בהפסקת העיצומים, אך הוועדים סירבו לכך. במסגרת העיצומים, העובדים צימצמו את הטיפול בחוסים במעונות למפגרים, על ידי מעבר לעבודה במתכונת שבתות וחגים. העובדים אינם מקבלים קהל, אינם עונים לפניות טלפוניות ואינם מטפלים בדואר. בשל העיצומים, נמנעת העברת תקציבים לעשרות גופים נתמכים ובהם מקלטים לנשים מוכות, מעונות לנערות במצוקה, משפחתונים, עוורים הזכאים לדמי ליווי, משפחות הנזקקות לתשלומי סעד ורשתות חינוך לנוער שנפלט מבתי הספר.

עובדי משרד העבודה דורשים תגבור כוח האדם במעונות למפגרים, תוספת שכר של 7.5% לאלה מביניהם שבדירוג הוראה ומשפטנים וכן הגדלת ההטבות הסוציאליות.

רותי סיני מוסיפה: השר בניזרי נועד אתמול עם כ-30 מנהלי פנימיות לילדים בסיכון ועם נציגי משפחות אומנה, שגם הן, כמו הפנימיות, לא קיבלו כספים המגיעים להן בשל העיצומים. מנהלי הפנימיות התריאו, כי אם לא יקבלו כסף להפעלת המוסדות בימים הקרובים, הם ייאלצו לשלוח לבתיהם אלפי ילדים. השר בניזרי אמר למנהלים, כי בעוד הוא מוטרד מאוד מאפשרות כזו, הוא אינו יכול להפר את שביתת העובדים ולהעביר כספים לפנימיות. עם זאת, לאחר שיחה בעניין עם ראש הממשלה סוכם כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה יפעל ביחד עם ראשי משרד העבודה והרווחה למציאת פתרון להזרמת הכספים לפנימיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ