חוקרי הכנסת יבדקו את תקציב האוצר

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

למאבק בתחום הכלכלי בין הרשות המחוקקת לרשות המבצעת, תתוסף בקרוב זירה חדשה: המרכז לענייני תקציב המדינה. הח"כים, מתברר, אינם מוכנים עוד להתבסס על המידע שמועבר להם על ידי פקידי משרד האוצר, ואינם מסתפקים בצעדי המדיניות הכלכלית המוצעים על ידי הממשלה. הם מבקשים להקים גוף שיספק להם מידע נוסף - ולעתים אף סותר - על הנחות היסוד והנתונים של משרד האוצר.

אתמול אימץ יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יוסי כץ (עבודה), את הצעתו של מכון אדווה להקמת המרכז לענייני תקציב, שיחל לפעול על פי התוכנית ב-2002. "המידע שיועבר לח"כים מהמרכז, ישפר את איכות הדיונים במליאה ובוועדות הכנסת על תקציב המדינה", הסביר. צעד זה תואם את מדיניותו של יו"ר הכנסת, ח"כ אברהם בורג (עבודה), להרחיב את המידע שנמסר לח"כים.

על פי התוכנית, יעסוק המרכז בבחינת היעדים המקרו כלכליים של התקציב שמציב משרד האוצר, בדיקת חלופות ליעדים אלה וניתוח מדוקדק של הצעת התקציב.

כמו כן, המרכז יספק גם הערכות אחרות באשר לעלות החקיקה הפרטית, בין השאר לזו המכונה פופוליסטית. כמה מהח"כים טוענים כי משרד האוצר מציג הערכות גבוהות מאוד של העלויות הכרוכות בהצעות החוק הפרטיות, ואין להם כלים להתמודד עמן.

בשלב ראשון יעבדו במרכז לענייני תקציב 10 חוקרים, לפחות מחציתם בעל תואר שלישי בכלכלה, סוציולוגיה, מדע המדינה ומדיניות ציבורית. החוקרים יועסקו כעובדי הכנסת במשרה מלאה ובתנאי שכר המקובלים במחלקת המחקר שלה. כמו כן יועסקו במרכז עוזרי מחקר, כלומר סטודנטים לתואר שני או שלישי. חלקם יקבלו את שכרם מהכנסת ואחרים באמצעות מלגות מהאוניברסיטאות שבהן הם לומדים או מהוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה.

בדיון בתקציב הכנסת ל-2002 שייערך בקרוב בוועדה המשותפת לוועדת הכספים ולוועדת הכנסת, יבקש כץ להקצות כ-2.5 מיליון שקל להקמת המרכז ולהפעלתו.

"הסכום אינו גבוה", הוא אומר. מעבר לכך, מכיוון שהמרכז יספק לח"כים מידע נרחב, הם גם יוכלו להצביע על הסעיף בתקציב המדינה שממנו ניתן לקחת את הכסף.

תביעות גדולות על אש קטנה

לפי שעה, מתנהלת על אש קטנה פעילותן של סיעות ישראל בעלייה והאיחוד הלאומי-ישראל ביתנו להגדלת תקציבים לעולים ולנזקקים. ואולם הן מאיימות כי אם לא ייענו בקרוב תביעותיהן - יוחרפו הצעדים.

בישראל בעלייה תובעים שר השיכון נתן שרנסקי וסגן שר הקליטה יולי אדלשטיין מרה"מ אריאל שרון, להפחית את הקיצוצים המוצעים בתקציבי הקליטה בהיקף 180 מיליון שקל, שאושרו בממשלה בספטמבר: ביטול תקציב ההרשאה, שיגרום להפסקה מוחלטת של הקמת מקבצי דיור לעולים; הפחתה של 50% במענק המכס לעולים שיבואו לישראל החל ב-1 בינואר 2002; קיצוץ 36.5 מיליון שקל בתקציב משרד הקליטה לשנה הבאה.

תביעותיה של האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו, הדורשת גם היא להימנע מקיצוץ תקציב משרד הקליטה, מסתכמות בכ-340 מיליון שקל. כך, מבקשת הסיעה להקצות כ-20 מיליון שקל בתקציב המדינה לשנה הבאה לשם סלילת כבישים עוקפים בשטחים. בנוסף, יו"ר הסיעה ח"כ יורי שטרן העלה בפני שר האוצר סילבן שלום דרישה להקפיא שלושה סעיפים בהצעת חוק ההסדרים. שניים מהסעיפים - מתן הנחות בשיעור 75% לקשישים עולים ולמקבלי קצבות הבטחת הכנסה ברכישת תרופות, וקבלת קצבת הבטחת הכנסה גם למי שיש ברשותו רכב ישן - הוגשו ביוזמת הסיעה ועלותם יחדיו 320 מיליון שקל בשנה. סעיף שלישי - השאלת ספרי לימוד בבתי הספר - הוגש על ידי הח"כים מיכאל נודלמן (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו), יהודית נאות (שינוי) ומיכאל קליינר (חרות), ועלות הפעלתו המדורגת מוערכת במיליונים בודדים.

שלום סירב להיענות לדרישות אלה, ולמרות זאת הצביעו בשבוע שעבר חברי הכנסת של האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו בעד התקציב וחוק ההסדרים בקריאה ראשונה. לעומת זאת יו"ר ישראל בעלייה שרנסקי, נעדר מההצבעה.

כעת מאיימים בשתי הסיעות כי חברי הכנסת שלהן יצביעו בקריאות שנייה ושלישית נגד התקציב וחוק ההסדרים, אם לא ייענו תביעותיהן. על פי תקנון הכנסת, שר המצביע נגד תקציב המדינה דינו כשר המתפטר מהממשלה. עולה השאלה, האם יהיו מוכנים השרים שרנסקי,אביגדור ליברמן ובני אלון (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו) לוותר לשם כך ב-31 בדצמבר על כסאותיהם?

כץ ופינס מתכננים סנקציותנגד האוצר

יושבי הראש של ועדת הכנסת וועדת חוקה חוק ומשפט, הובילו בישיבות שנערכו השבוע קו לוחמני נגד משרד האוצר. היו לכך סיבות טובות.

ח"כ יוסי כץ (עבודה), יו"ר ועדת הכנסת, עומד בראש שדולת הגמלאים בכנסת. כץ זועם על 3 סעיפים בחוק ההסדרים הפוגעים באוכלוסייה שהוא מייצג: קביעת מבחני הכנסה במתן הנחות בארנונה לקשישים; הקפאת החוק המעניק הנחות ברכישת תרופות לקשישים עולים ולמקבלי קצבות הבטחת הכנסה; דחיית החוק המשווה את גובה הפנסיה של אלמן לזה של אלמנה.

ואילו ח"כ אופיר פינס (עבודה), יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, כועס על משרד האוצר, לאחר שהתברר לו כי בהצעת חוק ההסדרים הוקפא ב-3 שנים סעיף שיזם, הקובע מחירי מקסימום לחלקת קבר. לדבריו, כמה חברות קדישא וגורמים אינטרסנטיים פועלים להקפאת סעיף זה. "ההחלטה התקבלה בשל לחצים פוליטיים", הוסיף. פינס גם זועם על הצעה בחוק ההסדרים, המעקרת את חוק הסנגוריה הציבורית שיזם וקידם בכנסת.

שני הח"כים מתכננים הפעלת סנקציות נגד משרד האוצר: כץ מבקש לעקר את חוק ההסדרים באמצעות פיצול מרבית סעיפיו והקפאתם בוועדות הכנסת; פינס פועל לקדם בוועדה שבראשותו את הצעת החוק שהגיש ח"כ חיים כץ (עם אחד), המבטלת את חוק ההסדרים במשק.

שינוי מאיימת בשינוי

סיעת שינוי תמכה בשבוע שעבר בקריאה ראשונה בהצעת חוק ההסדרים במשק, מכיוון שכללה סעיף המקפיא את ההטבות המוגדלות למשפחות ברוכות ילדים; ב-31 בדצמבר מתכוונת הסיעה להצביע נגד החוק בקריאה שנייה ושלישית, אם לא יוקפא סעיף זה.

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אברהם פורז (שינוי) הוביל את הסיעה לתמוך בחוק ההסדרים, כדי למנוע משר האוצר סילבן שלום כניעה לחרדים. כמה שעות לפני ההצבעה איים שלום כי אם לא יגייס רוב לחוק ההסדרים יבטל את ההקפאה של ההטבות לקצבאות, ובכך ישיג את תמיכתן בחוק של יהדות התורה וש"ס שהתנגדו לו. האיום עשה את שלו - הח"כים של העבודה ושל שינוי תמכו בחוק ההסדרים, וסייעו לשר האוצר בהעברתו. ואולם יממה לאחר מכן הבטיח ראש הממשלה אריאל שרון ליו"ר ש"ס אלי ישי, להוציא את סעיף ההקפאה מחוק ההסדרים.

ח"כ יהודית נאות (שינוי), שהתנגדה בתחילה לתמיכה בחוק ההסדרים אך קיבלה בסופו של דבר את החלטת הסיעה, אמרה: "הממשלה השתמשה בנו להשגת רוב בקריאה הראשונה, ועתה זורקת אותנו".

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ