בנקים מחפשים דרכים להיפטר מדירות שעוקלו מלוויי משכנתא

במצב הנוכחי של שוק הנדל"ן משך הזמן למכירת דירה כנגד חוב בגין משכנתא גדל פי שלושה

מאת זיו מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת זיו מאור

על פי הערכות יש בידי הבנקים למשכנתאות יותר מ-1,000 דירות שעוקלו בשנים האחרונות ועדיין לא נמכרו - המיתון מקשה על מכירת דירות במשק כולו. עיקול הדירות נעשה במקרה בו לווים שלא עמדו בתשלומי המשכנתא.

בכיר באחד הבנקים למשכנתאות אמר כי אם לפני שנתיים הזמן הממוצע של אחזקת דירה מהרגע שנמסרה לכונס נכסים ועד להשלמת מכירתה, היה 10 חודשים, הרי שכיום מדובר בזמן ארוך הרבה יותר המגיע עד 30 חודש, כלומר פי שלושה.

לדבריו, חלק מהבעיה נעוצה בחלוקה הגאוגרפית של הדירות. יש דירות שקשה במיוחד למכור בשנה או שנתיים האחרונות - בעיקר דירות הנמצאות מעבר לקו הירוק; לדירות אלה אין דורשים רבים, והמודעות של כונסי הנכסים נותרות ללא היענות. גם ליישובי הפריפריה שבדרום ובצפון אין ביקוש.

המיתון במשק והעלייה בשיעור האבטלה הביאו לגידול במספר הלווים המפגרים בתשלום. כך שבסופו של דבר הבנקים נאלצים להתמודד עם יותר פיגורים ועם יותר עיקולים של דירות.

מקור בבנק אחר אמר כי לעתים מתקבלות הצעות שאינן מאפשרות למכור את הדירה, משום שלעתים מוצעים עבור הדירות מחירים נמוכים מסכום ההלוואה שהבנק נתן, כלומר, גם לאחר המכירה הבנק לא יקבל את כל סכום ההלוואה בחזרה. תופעה זו מתרחבת עם הירידה במחירים, אף שעדיין אינה נפוצה.

התופעה נובעת ממדיניות ההלוואות הליברלית של הבנקים. במקרים רבים ניתן לקבל מהבנקים הלוואות בשיעור של 70% או יותר מגובה הנכס. במקרים קיצוניים, ניתנות הלוואות בשיעור כ-90%. במקרה כזה, אם חלה ירידת מחירים של 20% או 30% כפי שקרה באזורים רבים בישראל, שווי הדירה, שהיא הבטוחה כנגד ההלוואה, נמוך מיתרת ההלוואה.

גם אם ההצעה הכספית תכסה את השקעת הבנק, בית המשפט אינו מחויב לאשר את מכירת הנכס, שכן ייתכן שהוא ייקבע כי המחיר שהושג נמוך מדי ביחס להערכת שמאי.

בתי המשפט פועלים כדי להגן על החייבים כך שהבנקים לא ימכרו את נכסיהם במחירים נמוכים מדי, שאמנם יספיקו לצורך כיסוי ההלוואה שהבנק העניק, אך יגרמו להפסדים גבוהים ללווה.

המצב החדש גורם לבנקים לשקול בחודשים האחרונים דרכים למכור דירות או להקטין את הנזקים הנגרמים להם בשל אחזקת המלאי הלא מכור של דירות.

משה פלדמן, מנהל השיווק של בנק טפחות, אמר כי בבנק בוחנים דרכים שונות להתמודדות עם המצב הנוכחי. בין השאר, הוסיף פלדמן, נבחנה גם האפשרות לשפץ את הדירות הנתפסות על ידי הבנק כדי להגדיל את האטרקטיוויות שלהן בעיני הרוכשים הפוטנציאליים.

לדבריו, נבחנו גם דרכים אחרות, לרבות האפשרות להשכיר את הדירות לעת עתה, וזאת בשל הביקוש הגבוה בתקופה הנוכחית לדירות להשכרה.

גם בבנקים אחרים נבחנות דרכים להתמודד עם המצב. בכמה בנקים, ובהם בנק לאומי למשכנתאות ובנק משכן מקבוצת בנק הפועלים, נבחנת אפשרות להתחיל לעבוד עם מתווכים ואנשי מכירות שיזרזו את המכירות.

בבנקים אומרים כי הכונסים, שהם עורכי דין במקצועם, פועלים באופן אטי ובלתי יעיל. הכונסים מחוייבים אמנם לפרסם מודעות מכירה לדירות שהם מממשים, אך בבנקים אומרים כי אנשי שיווק יכולים לעזור בהגדלת מספר המתעניינים ובהתאם בהעלאת המחיר.

בשל המצב, מגלים כיום בבנקים יתר סבלנות כלפי חייבים ועושים מאמצים להגיע להסדר של פריסת חובות עמם או של מכירה עצמאית על ידי החייב, מה שמבטיח בדרך כלל מחיר גבוה יותר עבור הדירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ