בוש באו"ם: יש מדינות שמעלימות עין מטרור

נשיא ארה"ב, בנאום ראשון בפני העצרת הכללית, קרא למדינות החברות לקחת חלק במאבק בטרור

שלמה שמיר
מאת נתן גוטמן, ניצן הורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה שמיר
מאת נתן גוטמן, ניצן הורוביץ

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, נאם אתמול (שבת) לראשונה בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. בוש קרא למדינות החברות באו"ם לקחת חלק במלחמה שמובילה ארה"ב נגד הטרור ולא רק להביע תמיכה עקב הפיגועים ב-11 בספטמבר. "נגמר הזמן להבעות תמיכה. עכשיו הזמן לפעול", אמר בוש ל-48 הנשיאים ול-114 שרי החוץ שהתכנסו לאסיפה השנתית של הארגון. בוש הוסיף ואמר כי איום הטרור הוא עולמי, והזהיר כי אלה שעומדים מאחורי ההתקפות הטרור ב-11 בספטמבר עלולים להשתמש בכלי נשק כימיים, ביולוגיים וגרעיניים ברגע שיוכלו לעשות זאת.

"ישנן ממשלות שעדיין מעלימות עין מטרוריסטים, תוך שהן מקוות שהאיום יעבור לידן. הן טועות", אמר בוש. בוש לא ציין על אילו מדינות הוא מדבר, אבל עוזריו טענו כי נאומו כוון לסוריה, לבנון, איראן ומדינות אחרות שמחויבותן למלחמה נגד טרור אינה ברורה.

בוש אמר כי ארה"ב "מחויבת להשגת שלום צודק" במזרח התיכון. הוא הוסיף כי מדינתו "תעשה הכל כדי להוביל את שני הצדדים למו"מ". לדבריו, ואשינגטון מקווה כי "שתי המדינות, ישראל ופלשתין, יחיו יחדיו בשלום בגבולות ברורים ומוכרים, כמו שנדרש בהחלטות האו"ם".

בישראל רואים סימן חשוב לבאות בנאום בוש. הוא אמנם הצהיר על תמיכה בהקמת "פלשתין", אך ההתייחסות למזרח התיכון תפסה חלק קטן מאוד מנאומו שיוחד למאבק בטרור העולמי. בירושלים הביעו שביעות רצון כללית מהנאום, שכרך את ההתקדמות לשלום בהפסקת הטרור והאלימות, ומכך "שלא היו בו הפתעות".

נשיא איראן, מוחמד חאתמי, שנאם לאחר בוש, אמר כי אי אפשר להצדיק אלימות במלחמה נגד הטרור. חאתמי הוסיף כי תחת ההגדרה טרור יש להכניס גם את המעשים של ישראל נגד הפלשתינאים, כמו כיבוש שטחים ערביים, גירוש אנשים מבתיהם והרג אזרחים.

בהתייחסו לסכסוך בין ישראל לפלשתינאים אמר חאתמי: "בתוך משבר הטרור העולמי, העולם עומד גם בפני סוג אינטנסיווי וחמור של טרור במזרח התיכון. הכיבוש של השטחים הפלשתינאים, רמת הגולן וחוות שבעה הלבנוניות, גירוש פלשתינאים ממולדתם, הם דוגמאות לתופעה הזו".

מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאואל, הודיע כי הוא מתכנן פגישה עם יו"ר הרשות הפלשתינית, יאסר ערפאת, כדי לנסות להניע את התהליך המדיני. הוא מסר כי ככל הנראה יוועד עם ערפאת בעצרת האו"ם, ואולם הנציגות הפלשתינית באו"ם מסרה כי עדיין לא נקבע מפגש כזה.

בתוך כך נמסר כי במסגרת הפגישות המדיניות שיקיים פאואל בניו יורק, תתקיים היום פגישה עם שר החוץ, שמעון פרס.

במסרים שהגיעו לישראל מוואשינגטון נאמר כי ארה"ב לא תפתיע את ישראל עם תוכנית מדינית, וכי בכל מקרה ישראל תעודכן מראש לגבי "ההצהרה הכוללת" אשר פאואל התכוון למסור ביחס למזרח התיכון בשבועות הקרובים.

פרס, שיגיע היום לניו יורק, יישהה בעיר שעות אחדות בדרכו לוואשינגטון, כדי לנאום במקומו של ראש הממשלה אריאל שרון בוועידת הפדרציות היהודיות. ל"הארץ" נודע כי יוסי ביילין, שיגיע הבוקר לניו יורק, מתכונן לנצל את שהותו של ערפאת בעיר כדי לקיים עמו פגישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ